Maďarská policie se stáhla z nádraží, běženci zaplavili vlak

Zahraničí Zahraničí
Aktualizováno 3. 9. 2015 10:07
Budapešťská stanice Keleti byla zavřená několik posledních dnů. V jejím okolí se utábořilo na 3000 běženců. Vlaky z Maďarska do Česka nejedou.
Foto: Reuters

Budapešť - Maďarská policie po několika dnech uvolnila blokádu budapešťského nádraží Keleti.

Uprchlíci proudí dovnitř, hlásí agentura Reuters s tím, že dav vzápětí vtrhl do jednoho z vlaků. Situace na místě je chaotická. Maďarské dráhy oznámily, že žádná souprava ve směru do Rakouska, Německa ani České republiky dnes neodjede.

"Pozor, pozor, vlak na osmém nástupišti neodjíždí! Prosím, opusťte vlak," zní hlášení z tlampačů na nádraží. Někteří běženci ale řekli zpravodaji agentury MTI, že vlak určitě vyjede.

Mluvčí rakouské policie řekl ve Vídni, že v tuto chvíli žádné spoje mezi Maďarskem a Rakouskem nejezdí.  Vlaky spojující Česko s Maďarskem budou končit jízdu v pohraniční stanici Szob, která je kousek od maďarských hranic se Slovenskem.

Policisté, kteří kontrolovali všechny přístupové cesty, doposud migrantům bránili ve vstupu na nádraží. K vlakům směli "jen oprávnění cestující", napsala agentura MTI.

Agentury dříve odhadovaly, že kolem nádraží Keleti se utábořily zhruba dva až tři tisíce běženců. Mimořádně kritická kvůli tomu byla hygienická situace. Uprchlíci mají k dispozici jen čtyři mobilní toalety.

Nyní je prostor před nádražím prázdný, protože se všichni nahrnuli dovnitř.

Chaos na nádraží Keleti.
Chaos na nádraží Keleti. | Foto: Reuters

Běženci, z nichž drtivá většina pochází z válkou zmítané Sýrie, strávili už několik nocí pod širým nebem před nádražím. Podle přítomných novinářů byla včera večer situace na místě napjatá.

V uplynulých dnech stovky uprchlíků odjely v přeplněných vlacích do Vídně a Mnichova, pak ale policie zatarasila vstupy na nádraží a nepustila ani ty běžence, kteří měli zakoupenou platnou jízdenku.

Maďarský premiér Viktor Orbán dnes míří do Bruselu. O řešení krize bude jednat se špičkami Evropské unie - šéfem Evropského parlamentu Martinem Schulzem, prezidentem EU Donaldem Tuskem a navečer i s předsedou Evropské komise Jeanem-Claudem Junckerem.

Uprchlíci ve vlaku a na vlaku.
Uprchlíci ve vlaku a na vlaku. | Foto: Reuters

Orbán dnes prohlásil, že běženci "ohrožují křesťanské kořeny Evropy a státy musejí bránit své hranice".

Podle webové stránky deníku Magyar Hírlap ve středu přišly do země další dva tisíce uprchlíků. Většinou Syřanů, Afghánců a Pákistánců.

Maďarsko už dokončilo na hranici se Srbskem plot, který má běžencům zabránit ve vstupu. Podle poslance vládnoucí strany Fidesz Gergelyho Gyulase lze očekávat, že příliv lidí začne ustávat v polovině září.

 

Právě se děje

před 23 minutami

Čistý zisk ČEZu stoupl za první tři čtvrtletí meziročně o polovinu

Čistý zisk energetické skupiny ČEZ stoupl za první tři čtvrtletí letošního roku meziročně zhruba o polovinu na 13,6 miliardy korun. Tržby vzrostly o 12 procent na 148,1 miliardy. Pomohl k tomu zejména růst cen elektřiny a vyšší zisk z obchodování s komoditami.

Zdroj: ČTK
před 53 minutami

Australská rallye byla zrušena kvůli obrovským požárům, titul mezi týmy má tak Hyundai

Světový šampionát v automobilových soutěžích přijde o Australskou rallye. Původně plánovaný poslední podnik letošní sezony, který se měl jet od čtvrtku do neděle, byl zrušen. Důvodem jsou ničivé lesní požáry, které ohrožují i dějiště rallye - oblast Nového Jižního Walesu.

Zrušení soutěže znamená, že titul mezi týmy získala značka Hyundai, která o 18 bodů porazila Toyotu., Šampionem mezi piloty se už na Katalánské rallye stal Ott Tänäk s Toyotou.

Zdroj: Radek Vičík
Další zprávy