Běženci v chladírenském voze neměli šanci. Nemohli přežít

Zahraničí Zahraničí
Aktualizováno 4. 9. 2015 14:01
Rakouská policie zveřejnila detaily o nálezu dodávky se 71 mrtvými běženci. Migranti se podle vyšetřovatelů udusili už na maďarském území.
Dodávka, v níž se našly ostatky.
Dodávka, v níž se našly ostatky. | Foto: ČTK

Vídeň - Rakouská policie oznámila, že v souvislosti s nálezem 71 mrtvých běženců v chladírenském vozu poblíž Vídně zadržela šest lidí.

"Vydali jsme šest eurozatykačů. Všichni adresáti - včetně řidiče dodávky - byli zadrženi," řekl na páteční tiskové konferenci policejní ředitel rakouské spolkové země Burgenland Hans Peter Doskozil. K rychlým zatčením prý vedla efektivní spolupráce s bulharskými úřady.

Pět podezřelých pachatelů zadržela policie v Maďarsku, šestého v Bulharsku.

Chladicí agregát ve vozidle nefungoval, a migranti se tak podle vyšetřovatelů minulý týden udusili ještě na maďarském území.

Vzhledem k tomu, kolik lidí v nákladním prostoru chladírenského vozu bylo, mohli běženci v dodávce podle odborníků vydržet maximálně hodinu až hodinu a půl.

Lékaři konstatovali, že postupně ztráceli vědomí a že na jejich tělech nejsou patrné stopy, že by se z dodávky snažili dostat násilím.

Kromě Syřanů mezi oběťmi byli také Iráčané a Afghánci.

Pitva těl sice podle mluvčí státního zastupitelství v Eisenstadtu Vereny Strnadové již skončila, identitu žádného z mrtvých se ale nepodařilo ještě stoprocentně potvrdit. Už dříve rakouská policie uvedla, že se ve voze našlo několik dokladů, není však jisté, zda nejsou falešné. Minimálně jeden malý chlapec a dívenka ale prý náleželi k jedné rodině.

Stejná skupina převáděčů, která stojí za tragédií ze čtvrtka minulého týdne, je podezřelá z podobného činu, při němž přes Rakousko pašovala 81 migrantů. Těm se ale údajně podařilo rozbít dveře vozu, v němž jeli, a pravděpodobně tak unikli jisté smrti udušením. Mezi zadrženými je určitě i řidič vozu. Policii se údajně podařilo zajistit stopy DNA a otisky prstů, na jejichž základě bylo možné muže identifikovat.

 

 

Právě se děje

před 25 minutami

Útočník na severu Tuniska ubodal Francouze, pak zranil vojáka

Útočník na severu Tuniska zabil nožem francouzského občana, který byl v zemi na návštěvě u příbuzných, a zranil jednoho tuniského vojáka. S odkazem na ministerstvo vnitra o tom informovala tuniská agentura TAP. Osmadvacetiletý pachatel je na útěku, policie však zná jeho identitu. Motiv útoku je zatím nejasný. V posledních letech na bezpečnostní složky i zahraniční turisty v Tunisku často útočili islamističtí ozbrojenci, připomíná agentura Reuters.

Zdroj: ČTK
Další zprávy