reklama
 
 

Běženci v chladírenském voze neměli šanci. Nemohli přežít

Aktualizováno 4. 9. 2015 14:01
Rakouská policie zveřejnila detaily o nálezu dodávky se 71 mrtvými běženci. Migranti se podle vyšetřovatelů udusili už na maďarském území.

Vídeň - Rakouská policie oznámila, že v souvislosti s nálezem 71 mrtvých běženců v chladírenském vozu poblíž Vídně zadržela šest lidí.

"Vydali jsme šest eurozatykačů. Všichni adresáti - včetně řidiče dodávky - byli zadrženi," řekl na páteční tiskové konferenci policejní ředitel rakouské spolkové země Burgenland Hans Peter Doskozil. K rychlým zatčením prý vedla efektivní spolupráce s bulharskými úřady.

Pět podezřelých pachatelů zadržela policie v Maďarsku, šestého v Bulharsku.

Chladicí agregát ve vozidle nefungoval, a migranti se tak podle vyšetřovatelů minulý týden udusili ještě na maďarském území.

Vzhledem k tomu, kolik lidí v nákladním prostoru chladírenského vozu bylo, mohli běženci v dodávce podle odborníků vydržet maximálně hodinu až hodinu a půl.

Lékaři konstatovali, že postupně ztráceli vědomí a že na jejich tělech nejsou patrné stopy, že by se z dodávky snažili dostat násilím.

Kromě Syřanů mezi oběťmi byli také Iráčané a Afghánci.

Pitva těl sice podle mluvčí státního zastupitelství v Eisenstadtu Vereny Strnadové již skončila, identitu žádného z mrtvých se ale nepodařilo ještě stoprocentně potvrdit. Už dříve rakouská policie uvedla, že se ve voze našlo několik dokladů, není však jisté, zda nejsou falešné. Minimálně jeden malý chlapec a dívenka ale prý náleželi k jedné rodině.

Stejná skupina převáděčů, která stojí za tragédií ze čtvrtka minulého týdne, je podezřelá z podobného činu, při němž přes Rakousko pašovala 81 migrantů. Těm se ale údajně podařilo rozbít dveře vozu, v němž jeli, a pravděpodobně tak unikli jisté smrti udušením. Mezi zadrženými je určitě i řidič vozu. Policii se údajně podařilo zajistit stopy DNA a otisky prstů, na jejichž základě bylo možné muže identifikovat.

 

autor: Zahraničí | 4. 9. 2015 13:50

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama