Běženci v chladírenském voze neměli šanci. Nemohli přežít

Zahraničí Zahraničí
Aktualizováno 4. 9. 2015 14:01
Rakouská policie zveřejnila detaily o nálezu dodávky se 71 mrtvými běženci. Migranti se podle vyšetřovatelů udusili už na maďarském území.
Dodávka, v níž se našly ostatky.
Dodávka, v níž se našly ostatky. | Foto: ČTK

Vídeň - Rakouská policie oznámila, že v souvislosti s nálezem 71 mrtvých běženců v chladírenském vozu poblíž Vídně zadržela šest lidí.

"Vydali jsme šest eurozatykačů. Všichni adresáti - včetně řidiče dodávky - byli zadrženi," řekl na páteční tiskové konferenci policejní ředitel rakouské spolkové země Burgenland Hans Peter Doskozil. K rychlým zatčením prý vedla efektivní spolupráce s bulharskými úřady.

Pět podezřelých pachatelů zadržela policie v Maďarsku, šestého v Bulharsku.

Chladicí agregát ve vozidle nefungoval, a migranti se tak podle vyšetřovatelů minulý týden udusili ještě na maďarském území.

Vzhledem k tomu, kolik lidí v nákladním prostoru chladírenského vozu bylo, mohli běženci v dodávce podle odborníků vydržet maximálně hodinu až hodinu a půl.

Lékaři konstatovali, že postupně ztráceli vědomí a že na jejich tělech nejsou patrné stopy, že by se z dodávky snažili dostat násilím.

Kromě Syřanů mezi oběťmi byli také Iráčané a Afghánci.

Pitva těl sice podle mluvčí státního zastupitelství v Eisenstadtu Vereny Strnadové již skončila, identitu žádného z mrtvých se ale nepodařilo ještě stoprocentně potvrdit. Už dříve rakouská policie uvedla, že se ve voze našlo několik dokladů, není však jisté, zda nejsou falešné. Minimálně jeden malý chlapec a dívenka ale prý náleželi k jedné rodině.

Stejná skupina převáděčů, která stojí za tragédií ze čtvrtka minulého týdne, je podezřelá z podobného činu, při němž přes Rakousko pašovala 81 migrantů. Těm se ale údajně podařilo rozbít dveře vozu, v němž jeli, a pravděpodobně tak unikli jisté smrti udušením. Mezi zadrženými je určitě i řidič vozu. Policii se údajně podařilo zajistit stopy DNA a otisky prstů, na jejichž základě bylo možné muže identifikovat.

 

 

Právě se děje

před 28 minutami

Policie v Rusku zadřela před univerzitou dvacet lidí. Protestovali proti novému zákonu

Ruská policie dnes zadržela dvě desítky demonstrantů, kteří u budovy Moskevské státní univerzity protestovali proti novému zákonu o osvětě. Oznámil to list Kommersant. V budově univerzity se zrovna debatovalo s jedním z poslanců o zákonu, který kritizují představitelé školství, ekologie, kultury a informačních technologií. Mezi zadrženými se ocitl i jeden z poslanců moskevského sněmu.

Další zprávy