reklama
 
 

Živě: Maďarský expremiér pomáhá běžencům, 10 jich vzal domů

Aktualizováno 3. 9. 2015 23:12
reklama
Čtvrteční dění kolem uprchlické krize ve střední Evropě jsme sledovali v online reportáži.

Živě: Maďarský expremiér pomáhá běžencům, 10 jich vzal domů

Souhrn událostí

reklama
23:10

List The Times of Israel dnes napsal, že Maďarsko se spolu s Bulharskem obrátily na Izrael s žádostí o radu, jak stavět hraniční ploty. Obě evropské země informaci nepopřely. Izrael v uplynulých letech značně posílil svůj plotový systém na hranici s Egyptem, čímž výrazně snížil příliv nelegálních migrantů z Afriky. Bariéru, která je vybavena například senzory pohybu, si již jako inspiraci prohlédly například delegace z USA či Indie.

22:00

Někdejší maďarský socialistický premiér Ferenc Gyurcsány u sebe doma nechává každý den přespat asi desítku běženců. Řekl to německému listu Die Welt. Zároveň kritizoval oficiální přístup konzervativní vlády Viktora Orbána k uprchlické krizi: nynější šéf vlády se podle něj pouze snaží získat z problému politické body.

Gyurcsány, který patří k nejzámožnějším Maďarům v zemi, v rozhovoru s Die Welt prohlásil, že běžencům již dříve pomáhal tím, že na nádraží vozil jídlo a vodu. "Pak se moje žena zeptala, s čím je ještě třeba pomoci. Odpověď zněla, že báječné by bylo ubytování," řekl někdejší premiér. "Měli jsme krátkou rodinnou poradu a dohodli jsme se. Od té doby k sobě zveme osm až deset lidí denně," dodal.

Běženci k Gyurcsányům přicházejí večer a společně večeří. K dispozici mají koupelnu a okolo půlnoci chodíme všichni spát, popsal Gyurcsány, jak péče vypadá. Dodal, že chce v pomoci pokračovat i tehdy, pokud parlament zpřísní azylové zákony tak, že pomoc běžencům bude nezákonná.

Maďarský premiér Ferenc Gyurcsány v Praze Foto: Ludvík Hradilek
21:20

Maďarsko dnes zastavilo provoz mezinárodních vlaků jedoucích z Keleti přes hranice s Rakouskem a Slovenskem. To se týká i spojů do Česka. Několik stovek běženců tak nadále čeká na nádraží na možnost vycestovat na západ. Část běženců se dnes dostala do tábora ve městě Bicske, když jim úřady nejdříve přislíbily cestu na hranice s Rakouskem. Vlak ale nedaleko za maďarskou metropolí zastavil a policie nutila běžence vystoupit. Situace se rychle vyhrotila - rozzlobení imigranti odmítali soupravu opustit a lehali si na koleje. Policie následně železniční stanici prohlásila za operační zónu a vykázala z ní všechny novináře. Situace zůstala napjatá i večer, neboť část běženců stále odmítá opustit vlak.

20:30

Španělská policie zadržela muže ze Senegalu, kterého podezřívá z organizování pašeráckých plaveb s migranty na Kanárské ostrovy. Dnes o tom informovala agentura Reuters. Senegalec je podle policie součástí pašerácké skupiny, která sídlí v západosaharské metropoli Al-Ajún a která najímá lodě pro plavby na španělské souostroví. Senegalec se v červenci vydal na cestu spolu s běženci a po připlutí na kanárský ostrov Gran Canaria se s kapitánem plavidla vmísil mezi ostatní pasažéry. Policie ho nicméně později odhalila, i když se registroval pod falešným jménem.

Plavby s migranty mířícími na Kanárské ostrovy dosáhly vrcholu v roce 2006, kdy připlulo 32 000 lidí. Po zpřísnění kontrol a dojednání repatriačních dohod se Senegalem a Mauritánií zájem o nebezpečnou plavbu značně opadl.

19:50

Lidé zavalili žižkovské autonomní sociální centrum Klinika oblečením pro uprchlíky. První část darů už byla odvezena do Bělé pod Bezdězem, další poputuje do Budapešti. Sbírka začala 1. září, končit měla dnes ve 22:00. Organizátoři ji ale ukončili zhruba o tři hodiny dřív. Vyplývá to z informací centra Klinika. Podle webu Pomoc uprchlíkůmv Praze nyní jiné místo pro sběr materiální pomoci není.

Kolem 19:00 organizátoři sbírky případné dárce vyzvali, aby další oblečení nepřinášeli. "Vaše dary začínají přesahovat naše fyzické, organizační a prostorové možnosti. Pokud nejste na cestě, už prosím dnes nic nenoste," napsali na Facebooku. Pro odvoz darů nyní potřebují auta a řidiče, dodali.

19:35

Výkonná rada ODS opět zpochybnila účinnost kvót na přerozdělení uprchlíků mezi členské státy EU a odmítla kritiku na východních zemí EU za odpor vůči kvótám. Výroky evropských politiků k tématu označila za verbální útoky a pokusy o vydírání. "Jejich prohlášení postrádají základní respekt k názorům jiných členských států," píše se v usnesení výkonné rady strany. Odmítání uprchlických kvót v Česku, Polsku a pobaltských zemích nedávno kritizoval rakouský kancléř Werner Faymann nebo francouzský ministr zahraničí Laurent Fabius.

19:25

Lídři zemí visegrádské skupiny budou v pátek v Praze diskutovat také o možnosti mimořádného summitu Evropské unie k migrační krizi. Novinářům to po dnešních jednáních v Bruselu řekl maďarský premiér Viktor Orbán.

19:15

Česko bude chtít, aby pražský summit visegrádské čtyřky (V4) podpořil zřízení přijímacích středisek pro uprchlíky na vnější hranici schengenského prostoru nebo důraznější zásah proti pašerákům lidí. Setkání by mělo položit důraz na řešení problémů, které souvisí s příčinou migrace, řekl dnes novinářům premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). Mimořádný summit předsedů vlád V4 se sejde v pátek odpoledne.

"Já jsem summit svolal do Prahy proto, abychom se poradili ve světle současné migrační krize, kterou dnes prochází celá Evropská unie. Cílem je zkoordinovat postoje zemí V4 tak, abychom uvnitř Evropské unie vystupovali společně a jednotně," řekl premiér.

Premiér Bohuslav Sobotka Premiér Bohuslav Sobotka | Foto: ČTK
18:24

Turecko nadále ponechá dveře uprchlíkům otevřené, svůj díl odpovědnosti ale musí přijmout i další evropské země. Dnes to podle agentury Reuters prohlásil turecký premiér Ahmet Davutoglu. Zároveň řekl, že evropští představitelé musí pochopit, že uprchlická krize již dávno není právním či politickým tématem, ale zkouškou lidskosti.

Turecko, odkud se běženci vydávají na cestu do Evropské unie, dosud přijalo dva miliony lidí prchajících před válkou v Sýrii. Na jejich zaopatření Ankara podle Reuters vynaložila na šest miliard dolarů (146 miliard korun), zhruba 400 milionů dolarů (9,7 miliardy korun) k tomu účelu dostala ze zahraničí darem jako humanitární pomoc. Ankara v poslední době opakovaně varovala, že její kapacity vyrovnat se s uprchlickou krizí jsou u konce.

Ahmet Davutoglu
18:20

Podle zástupce ředitele Europolu Oldřicha Martinů zatím neexistují důkazy, že by mezi uprchlíky mířícími do Evropy byli teroristé nebo džihádisté. "Nemůžeme to vyloučit a bezpečnostní riziko z dlouhodobého hlediska to samozřejmě je. Mezi foreign fighters (zahraničními bojovníky) se v převážné většině jedná o osoby, které pocházejí právě z těch menšin, které se usídlily na území Evropské unie," podotkl Martinů v rozhovoru pro rádio Impuls. Zahraniční bojovníci v řadách Islámského státu podle něj mohou spáchat teroristický čin kdekoli na území EU nevyjímaje Českou republiku.

18:05

Rakouská policie dnes nečeká vypravení žádného zvláštního vlaku s běženci z Maďarska. Mluvčí vídeňské policie uvedl, že řádnými spoji během dne přicestovalo jen 40 uprchlíků. Rakouské dráhy ÖBB nicméně oznámily, že na případný transport migrantů ze Šoproně vyčlenily několik poschoďových souprav.

17:50

Na transportu uprchlíků do Evropy se podle statistik Europolu podílí až 30 000 pašeráků. Zástupce ředitele Europolu a bývalý policejní prezident Oldřich Martinů to dnes řekl v rozhovoru pro rádio Impuls. "Počet osob, které spadají do kategorie pašeráků a byly nějakým způsobem vyšetřovány v rámci celé EU, je 30.000. S tím, že v současné době probíhá 1400 vyšetřování v různých stadiích," uvedl Martinů.

Dodal, že činnost pašeráků lidí je většinou organizovaná, a to někdy velmi důmyslně.

"Ve většině případů se jedná o organizovanou činnost. Někteří jsou již tak sofistikovaní, že fungují například jako cestovní kanceláře a existují jako regulérní firma. Jiní rekrutují uprchlíky a vystupují jako HR agentury. Schovávají se za takzvané vyhledávání mozků," vysvětlil Martinů.

Doplnil, že Europol se může na šetření podobných případů podílet tehdy, pokud se kauza týká dvou členských států Evropské unie.

Oldřich Martinů Nový policejní prezident Oldřich Martinů. | Foto: Tomáš Adamec
17:12

Turecká policie zatkla čtyři převaděče, které podezírá, že mohou za smrt 12 migrantů, kteří utonuli cestou na řecký ostrov Kos.

Mezi oběťmi byl i tříletý Syřan, jehož tělo moře vyplavilo na tureckém pobřeží.

17:06

Maďaři nařídili uprchlíkům ve vlaku, který stojí v Bicske, aby neprodleně vystoupili a šli k registraci do nedalekého tábora, kde požádají o azyl. Pokud tak neučiní, budou zatčeni.

Výzvy se zatím nesetkaly s kladnou odezvou. "Nevystoupíme z vlaku. Jste lháři a zloději," křičí podle reportéra The New York Times.

Úředníci nicméně běžencům hrozí, že pokud budou vzdorovat zadržení a dělat problémy, budou zažalováni a přijdou o možnost zažádat o azyl kdekoliv v Evropě.

16:27
ČR

Cizinecká policie propustila ze záchytných zařízení 51 Syřanů, celkově by jich mělo být během příštích několika dní 230.

"Policie doprovodí tyto azylanty k nejbližší vlakové stanici tak, aby nedošlo k žádnému incidentu. Bohužel nemáme možnost jakkoliv určovat, kam mají migranti jet. Můžeme pouze dohlédnout na to, aby do sedmi dnů opustili naše území," vysvětlila mluvčí Kateřina Rendlová s tím, že se předpokládá, že všichni odjedou do Německa. Žádný z běženců zatím nepožádal o azyl v České republice.

16:01

Bayern v příštích týdnech zřídí tréninkový kemp, kde bude učit hrát fotbal děti běženců. Budou se též učit německy, dostanou najíst a získají veškeré potřebné fotbalové vybavení.

15:55

"Německo právě prožívá největší imigraci uprchlíků za mnoho desetiletí. To je mimořádná výzva pro stát a společnost, výzva pro všechny lidi," uvádí slavný fotbalový velkoklub ve svém tiskovém prohlášení.

"I FC Bayern Mnichov se bude angažovat a v úzkém partnerství s městem Mnichov a spolkovou zemí Bavorsko poskytne finanční, materiální a praktickou pomoc."

15:50
Německo

Do pomoci uprchlíkům se zapojí i slavný fotbalový klub Bayern Mnichov.

"FC Bayern vidí jako svoji společenskou zodpovědnost pomáhat uprchlíkům, potřebným dětem, podporovat ženy a muže a začlenit je do Německa," pravil předseda klubu Karl-Heinz Rummenigge.

Klub uspořádá charitativní zápas, z jehož výtěžku půjde milion eur na azylové projekty.

15:39

Lodě námořní operace EU ve Středozemním moři budou zřejmě už za několik týdnů moci v mezinárodních vodách dopadat a případně také ničit plavidla, která používají pašeráci k převozu tisíců migrantů k evropským břehům.

Ministrům obrany unijních zemí to na dnešní neformální schůzce v Lucemburku navrhla šéfka evropské diplomacie Federica Mogheriniová. Novinářům pak řekla, že zástupci členských zemí návrh v první debatě široce podpořili.

Unijní operace s názvem Eunavfor Med byla na základě jarního rozhodnutí členských zemí unie spuštěna letos v červnu. Její plavidla a lidé se dosud - v první fázi - věnovali sběru a analýze zpravodajských informací.

Z těch podle Mogheriniové plyne, že po nyní navrhovaném přechodu do druhé fáze bude možné také v mezinárodních vodách účinně zasahovat. Pokud by nyní navrhované širší mantinely operace platily už v minulých pěti týdnech, měly by za tu dobu lodě Eunavfor možnost zakročit celkem šestnáctkrát.

Federica Mogherini, italská ministryně zahraničí
15:36
Evropská unie

Prezident Evropské unie Donald Tusk se dopoledne pustil do maďarského premiéra Viktora Orbána. Konkrétně mu vytknul komentář otisknutý v německém listu FAZ. Orbán v něm napsal, že příliv uprchlíků "ohrožuje to, co nazýváme evropskými křesťanskými kořeny".

"Pro mě křesťanství ve veřejném a společenském životě znamená povinnost k našim bratrům v nouzi," podotkl s tím, že nelze rozlišovat pomoc na základě rasy, vyznání či národnosti.

autoři: Zahraničí, ČTK, Reuters, David Kohout | 3. 9. 2015 9:00

    Pokračujte dál

    Hlavní zprávy

    reklama
    reklama