Živě: Maďarský expremiér pomáhá běžencům, 10 jich vzal domů

Přenos skončil
Čtvrteční dění kolem uprchlické krize ve střední Evropě jsme sledovali v online reportáži.
Maďarský expremiér Ferenc Gyurcsány
Maďarský expremiér Ferenc Gyurcsány | Foto: Ludvík Hradilek

Budapešť/Brusel/Berlín - Maďarská policie po několika dnech ukončila blokádu železniční stanice Keleti v Budapešti, ale situaci s tisíci běženci tím neuklidnila.

Jeden vlak plný běženců se rozjel, mířil do Šoproně na hranici s Rakouskem. Policie jej však zastavila v Bicske a vyzvala pasažéry, aby vystoupili. Pokud dobrovolně nepůjdou do nedalekého tábora, kde se zaregistrovali, budou prý obžalováni a ztratí tak možnost získat azyl.

Situaci nejen v Maďarsku jsme sledovali v online reportáži.

Přenos skončil
23:10

List The Times of Israel dnes napsal, že Maďarsko se spolu s Bulharskem obrátily na Izrael s žádostí o radu, jak stavět hraniční ploty. Obě evropské země informaci nepopřely. Izrael v uplynulých letech značně posílil svůj plotový systém na hranici s Egyptem, čímž výrazně snížil příliv nelegálních migrantů z Afriky. Bariéru, která je vybavena například senzory pohybu, si již jako inspiraci prohlédly například delegace z USA či Indie.

22:00

Někdejší maďarský socialistický premiér Ferenc Gyurcsány u sebe doma nechává každý den přespat asi desítku běženců. Řekl to německému listu Die Welt. Zároveň kritizoval oficiální přístup konzervativní vlády Viktora Orbána k uprchlické krizi: nynější šéf vlády se podle něj pouze snaží získat z problému politické body.

Gyurcsány, který patří k nejzámožnějším Maďarům v zemi, v rozhovoru s Die Welt prohlásil, že běžencům již dříve pomáhal tím, že na nádraží vozil jídlo a vodu. "Pak se moje žena zeptala, s čím je ještě třeba pomoci. Odpověď zněla, že báječné by bylo ubytování," řekl někdejší premiér. "Měli jsme krátkou rodinnou poradu a dohodli jsme se. Od té doby k sobě zveme osm až deset lidí denně," dodal.

Běženci k Gyurcsányům přicházejí večer a společně večeří. K dispozici mají koupelnu a okolo půlnoci chodíme všichni spát, popsal Gyurcsány, jak péče vypadá. Dodal, že chce v pomoci pokračovat i tehdy, pokud parlament zpřísní azylové zákony tak, že pomoc běžencům bude nezákonná.

Foto: Ludvík Hradilek
21:20

Maďarsko dnes zastavilo provoz mezinárodních vlaků jedoucích z Keleti přes hranice s Rakouskem a Slovenskem. To se týká i spojů do Česka. Několik stovek běženců tak nadále čeká na nádraží na možnost vycestovat na západ. Část běženců se dnes dostala do tábora ve městě Bicske, když jim úřady nejdříve přislíbily cestu na hranice s Rakouskem. Vlak ale nedaleko za maďarskou metropolí zastavil a policie nutila běžence vystoupit. Situace se rychle vyhrotila - rozzlobení imigranti odmítali soupravu opustit a lehali si na koleje. Policie následně železniční stanici prohlásila za operační zónu a vykázala z ní všechny novináře. Situace zůstala napjatá i večer, neboť část běženců stále odmítá opustit vlak.

20:30

Španělská policie zadržela muže ze Senegalu, kterého podezřívá z organizování pašeráckých plaveb s migranty na Kanárské ostrovy. Dnes o tom informovala agentura Reuters. Senegalec je podle policie součástí pašerácké skupiny, která sídlí v západosaharské metropoli Al-Ajún a která najímá lodě pro plavby na španělské souostroví. Senegalec se v červenci vydal na cestu spolu s běženci a po připlutí na kanárský ostrov Gran Canaria se s kapitánem plavidla vmísil mezi ostatní pasažéry. Policie ho nicméně později odhalila, i když se registroval pod falešným jménem.

Plavby s migranty mířícími na Kanárské ostrovy dosáhly vrcholu v roce 2006, kdy připlulo 32 000 lidí. Po zpřísnění kontrol a dojednání repatriačních dohod se Senegalem a Mauritánií zájem o nebezpečnou plavbu značně opadl.

19:50

Lidé zavalili žižkovské autonomní sociální centrum Klinika oblečením pro uprchlíky. První část darů už byla odvezena do Bělé pod Bezdězem, další poputuje do Budapešti. Sbírka začala 1. září, končit měla dnes ve 22:00. Organizátoři ji ale ukončili zhruba o tři hodiny dřív. Vyplývá to z informací centra Klinika. Podle webu Pomoc uprchlíkůmv Praze nyní jiné místo pro sběr materiální pomoci není.

Kolem 19:00 organizátoři sbírky případné dárce vyzvali, aby další oblečení nepřinášeli. "Vaše dary začínají přesahovat naše fyzické, organizační a prostorové možnosti. Pokud nejste na cestě, už prosím dnes nic nenoste," napsali na Facebooku. Pro odvoz darů nyní potřebují auta a řidiče, dodali.

19:35

Výkonná rada ODS opět zpochybnila účinnost kvót na přerozdělení uprchlíků mezi členské státy EU a odmítla kritiku na východních zemí EU za odpor vůči kvótám. Výroky evropských politiků k tématu označila za verbální útoky a pokusy o vydírání. "Jejich prohlášení postrádají základní respekt k názorům jiných členských států," píše se v usnesení výkonné rady strany. Odmítání uprchlických kvót v Česku, Polsku a pobaltských zemích nedávno kritizoval rakouský kancléř Werner Faymann nebo francouzský ministr zahraničí Laurent Fabius.

19:25

Lídři zemí visegrádské skupiny budou v pátek v Praze diskutovat také o možnosti mimořádného summitu Evropské unie k migrační krizi. Novinářům to po dnešních jednáních v Bruselu řekl maďarský premiér Viktor Orbán.

19:15

Česko bude chtít, aby pražský summit visegrádské čtyřky (V4) podpořil zřízení přijímacích středisek pro uprchlíky na vnější hranici schengenského prostoru nebo důraznější zásah proti pašerákům lidí. Setkání by mělo položit důraz na řešení problémů, které souvisí s příčinou migrace, řekl dnes novinářům premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). Mimořádný summit předsedů vlád V4 se sejde v pátek odpoledne.

"Já jsem summit svolal do Prahy proto, abychom se poradili ve světle současné migrační krize, kterou dnes prochází celá Evropská unie. Cílem je zkoordinovat postoje zemí V4 tak, abychom uvnitř Evropské unie vystupovali společně a jednotně," řekl premiér.

Premiér Bohuslav Sobotka
Premiér Bohuslav Sobotka | Foto: ČTK
18:24

Turecko nadále ponechá dveře uprchlíkům otevřené, svůj díl odpovědnosti ale musí přijmout i další evropské země. Dnes to podle agentury Reuters prohlásil turecký premiér Ahmet Davutoglu. Zároveň řekl, že evropští představitelé musí pochopit, že uprchlická krize již dávno není právním či politickým tématem, ale zkouškou lidskosti.

Turecko, odkud se běženci vydávají na cestu do Evropské unie, dosud přijalo dva miliony lidí prchajících před válkou v Sýrii. Na jejich zaopatření Ankara podle Reuters vynaložila na šest miliard dolarů (146 miliard korun), zhruba 400 milionů dolarů (9,7 miliardy korun) k tomu účelu dostala ze zahraničí darem jako humanitární pomoc. Ankara v poslední době opakovaně varovala, že její kapacity vyrovnat se s uprchlickou krizí jsou u konce.

Foto: Reuters
18:20

Podle zástupce ředitele Europolu Oldřicha Martinů zatím neexistují důkazy, že by mezi uprchlíky mířícími do Evropy byli teroristé nebo džihádisté. "Nemůžeme to vyloučit a bezpečnostní riziko z dlouhodobého hlediska to samozřejmě je. Mezi foreign fighters (zahraničními bojovníky) se v převážné většině jedná o osoby, které pocházejí právě z těch menšin, které se usídlily na území Evropské unie," podotkl Martinů v rozhovoru pro rádio Impuls. Zahraniční bojovníci v řadách Islámského státu podle něj mohou spáchat teroristický čin kdekoli na území EU nevyjímaje Českou republiku.

18:05

Rakouská policie dnes nečeká vypravení žádného zvláštního vlaku s běženci z Maďarska. Mluvčí vídeňské policie uvedl, že řádnými spoji během dne přicestovalo jen 40 uprchlíků. Rakouské dráhy ÖBB nicméně oznámily, že na případný transport migrantů ze Šoproně vyčlenily několik poschoďových souprav.

17:50

Na transportu uprchlíků do Evropy se podle statistik Europolu podílí až 30 000 pašeráků. Zástupce ředitele Europolu a bývalý policejní prezident Oldřich Martinů to dnes řekl v rozhovoru pro rádio Impuls. "Počet osob, které spadají do kategorie pašeráků a byly nějakým způsobem vyšetřovány v rámci celé EU, je 30.000. S tím, že v současné době probíhá 1400 vyšetřování v různých stadiích," uvedl Martinů.

Dodal, že činnost pašeráků lidí je většinou organizovaná, a to někdy velmi důmyslně.

"Ve většině případů se jedná o organizovanou činnost. Někteří jsou již tak sofistikovaní, že fungují například jako cestovní kanceláře a existují jako regulérní firma. Jiní rekrutují uprchlíky a vystupují jako HR agentury. Schovávají se za takzvané vyhledávání mozků," vysvětlil Martinů.

Doplnil, že Europol se může na šetření podobných případů podílet tehdy, pokud se kauza týká dvou členských států Evropské unie.

Nový policejní prezident Oldřich Martinů.
Nový policejní prezident Oldřich Martinů. | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz
17:12

Turecká policie zatkla čtyři převaděče, které podezírá, že mohou za smrt 12 migrantů, kteří utonuli cestou na řecký ostrov Kos.

Mezi oběťmi byl i tříletý Syřan, jehož tělo moře vyplavilo na tureckém pobřeží.

17:06

Maďaři nařídili uprchlíkům ve vlaku, který stojí v Bicske, aby neprodleně vystoupili a šli k registraci do nedalekého tábora, kde požádají o azyl. Pokud tak neučiní, budou zatčeni.

Výzvy se zatím nesetkaly s kladnou odezvou. "Nevystoupíme z vlaku. Jste lháři a zloději," křičí podle reportéra The New York Times.

Úředníci nicméně běžencům hrozí, že pokud budou vzdorovat zadržení a dělat problémy, budou zažalováni a přijdou o možnost zažádat o azyl kdekoliv v Evropě.

16:27

Cizinecká policie propustila ze záchytných zařízení 51 Syřanů, celkově by jich mělo být během příštích několika dní 230.

"Policie doprovodí tyto azylanty k nejbližší vlakové stanici tak, aby nedošlo k žádnému incidentu. Bohužel nemáme možnost jakkoliv určovat, kam mají migranti jet. Můžeme pouze dohlédnout na to, aby do sedmi dnů opustili naše území," vysvětlila mluvčí Kateřina Rendlová s tím, že se předpokládá, že všichni odjedou do Německa. Žádný z běženců zatím nepožádal o azyl v České republice.

16:01

Bayern v příštích týdnech zřídí tréninkový kemp, kde bude učit hrát fotbal děti běženců. Budou se též učit německy, dostanou najíst a získají veškeré potřebné fotbalové vybavení.

15:55

"Německo právě prožívá největší imigraci uprchlíků za mnoho desetiletí. To je mimořádná výzva pro stát a společnost, výzva pro všechny lidi," uvádí slavný fotbalový velkoklub ve svém tiskovém prohlášení.

"I FC Bayern Mnichov se bude angažovat a v úzkém partnerství s městem Mnichov a spolkovou zemí Bavorsko poskytne finanční, materiální a praktickou pomoc."

15:50

Do pomoci uprchlíkům se zapojí i slavný fotbalový klub Bayern Mnichov.

"FC Bayern vidí jako svoji společenskou zodpovědnost pomáhat uprchlíkům, potřebným dětem, podporovat ženy a muže a začlenit je do Německa," pravil předseda klubu Karl-Heinz Rummenigge.

Klub uspořádá charitativní zápas, z jehož výtěžku půjde milion eur na azylové projekty.

15:39

Lodě námořní operace EU ve Středozemním moři budou zřejmě už za několik týdnů moci v mezinárodních vodách dopadat a případně také ničit plavidla, která používají pašeráci k převozu tisíců migrantů k evropským břehům.

Ministrům obrany unijních zemí to na dnešní neformální schůzce v Lucemburku navrhla šéfka evropské diplomacie Federica Mogheriniová. Novinářům pak řekla, že zástupci členských zemí návrh v první debatě široce podpořili.

Unijní operace s názvem Eunavfor Med byla na základě jarního rozhodnutí členských zemí unie spuštěna letos v červnu. Její plavidla a lidé se dosud - v první fázi - věnovali sběru a analýze zpravodajských informací.

Z těch podle Mogheriniové plyne, že po nyní navrhovaném přechodu do druhé fáze bude možné také v mezinárodních vodách účinně zasahovat. Pokud by nyní navrhované širší mantinely operace platily už v minulých pěti týdnech, měly by za tu dobu lodě Eunavfor možnost zakročit celkem šestnáctkrát.

Foto: Aktuálně.cz
15:36

Prezident Evropské unie Donald Tusk se dopoledne pustil do maďarského premiéra Viktora Orbána. Konkrétně mu vytknul komentář otisknutý v německém listu FAZ. Orbán v něm napsal, že příliv uprchlíků "ohrožuje to, co nazýváme evropskými křesťanskými kořeny".

"Pro mě křesťanství ve veřejném a společenském životě znamená povinnost k našim bratrům v nouzi," podotkl s tím, že nelze rozlišovat pomoc na základě rasy, vyznání či národnosti.

15:02

Jednou z posledních syrských obětí se stal tříletý Ajlan Kurdí, jehož bezvládné tělo vyplavilo moře na turecké pobřeží u města Bordum. Záchranáři ho - s obličejem zabořeným do písku - našli spolu se starším bratrem a matkou. Fotografie obletěla celý svět.

Ajlanův otec Abdullah vypověděl příběh rodiny ze severosyrského Kobani, které je terčem radikálů z Islámského státu.

Foto: Aktuálně.cz
14:43

Ve Středozemním moři se od začátku války v Sýrii utopilo při pokusu dostat se do Evropy přes 2000 Syřanů. Oznámila to dnes Rada OSN pro lidská práva (HRC).

Válka začala v roce 2011, stála životy čtvrt milionu lidí a vyvolala uprchlickou krizi, která nyní zasáhla také Evropu. HRC ve zprávě konstatuje, že příčinou této krize je "selhání celého světa krizi vyřešit".

Zpráva vyzývá svět k rychlé akci na ochranu civilistů. Kritizuje rovněž všechny válčící strany za používání taktiky, která ohrožuje obyvatelstvo. Zmiňuje se zejména o dlouhodobém obléhání, kvůli němuž lidé hladoví, trpí podvýživou a nemocemi.

14:39

Lidé zavalili žižkovské autonomní sociální centrum Klinika oblečením pro uprchlíky. První část darů už byla odvezena do Bělé pod Bezdězem, další poputuje do Budapešti. Sbírka začala 1. září, končí dnes ve 22:00, vyplývá z informací centra.

Podle webu Pomoc uprchlíkům v Praze nyní jiné místo pro sběr materiální pomoci není.

14:21

Záchytná zařízení pro běžence jsou zaplněna zhruba z 90 procent. Novinářům to řekl ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD). Podle něj Česko migrační krizi zvládá. Některá uprchlická zařízení chce navštívit, aby se seznámil se situací na místě.

V Česku jsou záchytné tábory pro uprchlíky v Zastávce u Brna, středočeské Bělé pod Bezdězem a Vyšních Lhotách na Frýdecko-Místecku. Celkem je v těchto zařízeních přes 1100 míst.

14:16

Maďarská ultrapravicová strana Jobbik, která je třetí nejsilnější formací v parlamentu, vyzvala k masivnímu nasazení armády na hranicích proti běžencům.

14:15

Reportér listu Magyar Hírlap hlásí, že v Bicske na nádraží je bezvýchodná situace. Policie vyzývá běžence k odchodu z vlaku a nádraží, ti to odmítají.

14:02

Na Slovensku havarovala dodávka s 23 migranty. Vozidlo řízené polským občanem se srazilo s osobním vozem, ve kterém přišel o život 32letý muž. Nehoda se stala u tunelu Horelica u města Čadca, když dodávka přejela do protisměru a srazila se s protijedoucím vozidlem. Podle polského řidiče neštěstí způsobil jeden z uprchlíků, který mu údajně strhl volant.

Sedmapadesátiletý řidič dodávky policii tvrdil, že migranty - samé dospělé muže - nabral jako stopaře u Trenčína.

13:57

Česká policie se stala terčem kritiky kvůli označování běženců fixou. Obdobnou praxi ovšem už delší dobu uplatňují Italové vůči uprchlíkům hned poté, co připlují k italským břehům. Na galerii se můžete podívat ZDE.

Identifikační číslo
Identifikační číslo | Foto: Reuters
13:52

Maďarský premiér Viktor Orbán hraje dvojí hru: se Západem a s domácím publikem. Západu ukazuje, že se snaží dodržovat pravidla a registrovat uprchlíky, ale nezvládá to. A domácí publikum manipuluje tak, že všechny uprchlíky spojuje s teroristy, vysvětluje v rozhovoru pro Hospodářské noviny Daniel Bártha, ředitel budapešťského think tanku Centrum pro euroatlantickou integraci a demokracii. "Na obranu vlády je třeba říci, že evropský imigrační systém nefunguje a Evropané netuší, co mají dělat. A Německo také vysílá smíšené signály."

Vlak stojí v Bicske.
Vlak stojí v Bicske. | Foto: Reuters
13:44

Podle webové stránky deníku Magyar Hírlap se v Bicske policisté snaží uprchlíky přemluvit, aby nastoupili do autobusu. V táboře prý na ně čeká jídlo a přístřeší. Prostřednictvím tlumočníků jim sdělují, že bez dokladů nemohou pokračovat do Rakouska. Na místě je ale klid, neodehrávají se žádné násilnosti.

Policisté a uprchlíci na nádraží v Bicske.
Policisté a uprchlíci na nádraží v Bicske. | Foto: Reuters
13:25

Nevládní organizace na pomoc uprchlíkům kritizují to, že v zařízeních pro zadržené cizince "s vězeňským režimem" pobývají i děti. V těchto centrech je teď podle informací konsorcia neziskovek nejméně šest desítek malých chlapců a děvčat. Vedení správy uprchlických zařízení už dřív zdůraznilo, že děti ve střediscích nejsou zadržené, se zadrženými jsou tam jen ubytované a rodiny se pak umisťují do zařízení s mírnějším režimem.

"Děti by se do detence vůbec dávat neměly. Ne vždy se to ale daří. Máme informace, že třeba v zařízení v Bělé-Jezové děti jsou. Je to závažná věc. Děti tam nemají co dělat. Je to zbytečné," řekla ČTK ředitelka Sdružení pro integraci a migraci Magda Faltová.

Podle právníka Asociace pro právní otázky imigrace (ASIM) Jaroslava Větrovského v zařízeních pro zajištění cizinců nejsou pro děti vhodné podmínky. Týká se to časového režimu, stravování, trávení volného času či rodinného života.

"Jednoznačně dochází ke zbavení osobní svobody. Je to zařízení vězeňského typu a podmínky v něm nejsou pobytu dětí přizpůsobeny," uvedl Větrovský.

Uprchlíci v Bělé pod Bezdězem se vzbouřili.
Uprchlíci v Bělé pod Bezdězem se vzbouřili. | Foto: ČTK
13:10

Česká policie už nebude označovat uprchlíky nápisy fixou, za což byla kritizována. Nově bude vybavena speciálními páskami na ruce, na kterých budou potřebné identifikační údaje o běžencích. Novinářům to dnes řekl ministra vnitra Milan Chovanec (ČSSD)

Foto: Ministerstvo vnitra
13:07

Mezinárodní vlaky mířící na Slovensko či do Česka jsou kontrolovány už na maďarské straně hranice. "Momentálně čekáme na souhlas policie, abychom na Slovensko mohli přijmout vlak EC 170, který přichází z Maďarska," informovala mluvčí Železniční společnosti Slovensko Daniela Detersová.

Foto: Aktuálně.cz
13:02

Srbská uprchlická krize proti sobě staví sousedy a dává vydělat pašerákům, píše server VICE News.

12:40

V zahraničí zazněl údiv nad tím, že čeští policisté psali uprchlíkům v Břeclavi na kůži čísla. Upozornila na to například britská televize BBC. České ministerstvo vnitra dnes uvedlo, že praktiky označování migrantů nepředstavují standardní postup policie. "K tomuto postupu došlo kvůli časové tísni, v níž policie v danou chvíli byla, a především proto, aby v takto velké skupině nebyly děti odděleny od svých rodičů," řekla mluvčí ministerstva Lucie Nováková. Policejní prezident proto ještě dnes vydá upřesňující pravidla tak, aby už se takováto situace neopakovala.

Foto: ČTK
12:36

Řecké pobřežní hlídky zachránily v noci na dnešek z moře dalších 751 uprchlíků, kteří se pokoušeli dorazit na řecké ostrovy pod rouškou tmy z nedalekého tureckého pobřeží. Příslušníci pobřežních stráží zasahovali devatenáctkrát u východoegejských ostrovů Lesbos, Samos, Agathonisi, Farmakonisi, Kalymnos a Symi.

Foto: Reuters
12:28

Uprchlíci, kteří v Bicske vystoupili, protestují a křičí "No camp! No camp!" Uvádí to z místa spolupracovník agentury Reuters. Někteří si lehli před vlak na koleje, jiní pronikli zpet do vagónů. Desítky lidí utekly pryč.

12:26

Německo letos očekává příjezd 800 tisíc žadatelů o azyl. Čtyřikrát více než loni. V Ankaře to uvedla spolková ministryně práce a sociálních věcí Andrea Nahlesová.

12:21

Maďarská policie vstoupila do vlaku s běženci ve městě Bicskei a vyzývá je, aby soupravu opustili. Uvádí to agentura Reuters.

Foto: Reuters
12:06

Země Evropské unie by měly prokázat větší míru solidarity s těmi státy Unie, které nejvíc zasáhla migrační krize. V Bruselu to prohlásil Donald Tusk, který byl ještě loni polským premiérem a nyní předsedá jednání lídrů unijních zemí. Jedním z významných gest by podle něj bylo přijetí vyšších počtů uprchlíků. Tusk dnes v této souvislosti zmínil potřebu přerozdělit mezi státy EU nejméně 100 tisíc osob. "Měli bychom vážně zvažovat způsoby, jak se s migrační vlnou vyrovnat posílením našich hranic a tím, že 'klíče od Evropy' získáme zpět z rukou pašeráků a vrahů," prohlásil Tusk.

Foto: Michal Pavlásek
11:58

Maďarská policie bude ve vlacích směřujících do Rakouska kontrolovat doklady všech uprchlíků. Oznámil to János Lázár, šéf kanceláře premiéra Viktora Orbána.

11:48

Smutným svědectvím o uprchlické krizi jsou fotografie tříletého syrského chlapce, který se utopil při pokusu dostat se na člunu z Turecka na řecký ostrov Kos. Více čtěte ZDE

Ajlan Kurdí. Syřan, který utonul na tureckém pobřeží.
Ajlan Kurdí. Syřan, který utonul na tureckém pobřeží. | Foto: Youtube
11:31

Polsko si nemůže dovolit přijmout ekonomické migranty, prohlásila dnes ke krizi polská premiérka Ewa Kopaczová. Polsko je některými politiky v Evropě - například rakouskými nebo francouzskými - kritizováno za to, že nechce přijmout více běženců.

Foto: Reuters
11:26

Z budapešťského nádraží Keleti vyjel jeden vlak s uprchlíky. Podle zpravodaje agentury Reuters míří do Šoproně, města poblíž rakouské hranice.

Foto: Reuters
11:22

Maďarský premiér Viktor Orbán dnes v Bruselu obhajoval přístup své země k řešení nynější migrační krize. Budapešť se podle něj jen snaží plnit nyní platná evropská pravidla a za tuto svou snahu by neměla být kritizována.

"Není to evropský problém. Je to německý problém. Nikdo nechce zůstat v Maďarsku, na Slovensku, v Polsku nebo Estonsku. Všichni (uprchlíci) se chtějí dostat do Německa," prohlásil na tiskové konferenci s šéfem europarlamentu Martinem Schulzem.

11:22

Česká policie začne ode dneška propouštět z uprchlických zařízení v zemi běžence ze Sýrie, kteří již dříve požádali v Maďarsku o azyl. Celkem je jich okolo 230. Policisté je odvezou na železniční nádraží a bude na cizincích, zda se vydají do Maďarska, nebo vycestují do Německa. ČTK to dnes řekla mluvčí cizinecké policie Kateřina Rendlová. 

"Všichni budou informováni o tom, že mohou v ČR požádat o azyl. Pokud tuto možnost nezvolí, dostanou tzv. výjezdní příkaz, podle něhož by měli opustit ČR do sedmi dní," uvedla mluvčí. Aby policie zabránila případným konfliktům mezi cizinci a občany ČR, zajistí převoz Syřanů z uprchlických zařízení v Zastávce u Brna na jihu Moravy, Bělé-Jezové na Mladoboleslavsku a Vyšních Lhotách na Frýdecko-Místecku na železniční nádraží. "Bude ale jen na nich, kam se vydají," uvedla mluvčí.

Foto: Jakub Plíhal
11:08

Polovina Němců se obává, že prudký nárůst žadatelů o azyl přerůstá německým úřadům přes hlavu. Vyplývá to z čerstvého průzkumu, o němž informovala agentura Reuters.

Foto: Reuters
11:03

"Fakta mluví sama za sebe: hranice Maďarska letos překročilo bezmála 150 000 ilegálních migrantů. Toto číslo je již nyní třiapůlkrát vyšší než za celý rok 2014, a to stále nejsme na konci roku," napsal v komentáři pro německý list Frankfurter Allgemeine Zeitung (FAZ) maďarský premiér Viktor Orbán.

"V Evropě jako celku vzrostl - ve srovnání s loňským rokem - za prvního půl roku celkový počet imigrantů o více než 70 procent." Uprchlická krize, "která se nám odehrává před očima", může mít podle Orbána "výbušné následky" pro celou Evropu.

Podle něj je nyní nejdůležitější ochrana vnějších hranic schengenské zóny volného pohybu.

10:54

Bulharský ministr vnitra Georgi Kostov oznámil, že od začátku roku policisté v balkánské zemi zadrželi devatenáct tisíc cizinců, kteří nelegálně překročili hranici z Turecka a snažili se pokračovat dále do Srbska a Maďarska. Neuvedl odhad, kolika migrantům se podařilo přes Bulharsko přejít. Zároveň Kostov řekl, že od ledna policie zatkla na bulharském území dvě stovky převaděčů a pašeráků lidí. Čtyři občané Bulharska byli zatčeni maďarskou policií v souvislosti s nálezem ostatků 71 uprchlíků v chladicím voze na rakouské dálnici.

Foto: Aktuálně.cz
10:41

"Migranti jsou německý problém. Nikdo z nich nechce zůstat v Maďarsku, chtějí do Německa," prohlásil maďarský premiér Viktor Orbán.

10:36

Podle údajů Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) z letošního července do Evropské unie přes moře uprchlo 34 % Syřanů, 12 % Afghánců, 12 % Eritrejců, 5 % Somálců a 5 % Nigerijců. Osmašedesát procent běženců tedy k útěku z domova přiměly buď válka, nebo potřeba uprchnout před brutálním režimem.

10:28

"Z bezpečnostních důvodů se maďarské železnice rozhodly, že nebudou provozovat přímé vlaky z Budapešti směrem na západ. Mezinárodní jízdenky jsou přijímány na palubě domácích vlaků," píší maďarské dráhy na svých stránkách.

10:11

"Podle aktuální informace od našeho maďarského partnera - železnice MÁV-START - budou veškeré spoje ve směru z a do České republiky začínat a končit v maďarské pohraniční stanici Szob. Cestující mezi stanicemi Szob a Budapešť budou přepraveni vnitrostátními spoji," informoval mluvčí Českých drah Petr Šťáhlavský.

"Toto opatření by nemělo omezit provoz vlaků na našem území, i nadále však nelze vyloučit zpoždění vlaků přijíždějících v tomto směru z Maďarska a Slovenska," dodal.

10:05

Bulharské úřady oznámily, že zadržely 161 cizinců, kteří nelegálně překročili hranice, aniž by požádali o azyl. Do Bulharska proudí běženci přes tureckou hranici, přestože na ní stojí třiatřicet kilometrů dlouhý a tři metry vysoký plot s ostnatými dráty. Oficiálně ji přešlo od loňska 25 tisíc uprchlíků, ale skutečné číslo je podle bulharských médií mnohem vyšší. Skupinu migrantů policie zadržela v Sofii.

Plot proti uprchlíkům na turecko-bulharské hranici.
Plot proti uprchlíkům na turecko-bulharské hranici. | Foto: MV Bulharska
09:53

Maďarské státní televizi bylo řečeno, že by neměla vysílat záběry dětí uprchlíků.

09:45

České dráhy připraví v Brně záložní lokomotivu a v Břeclavi posilové vozy pro případ, že by bylo třeba vypravit zvláštní vlak pro migranty. Kvůli možným hygienickým a zdravotním rizikům se zástupce dopravce setká s hlavním hygienikem. České dráhy to uvedly na svém webu.

09:39

Německo loni vyplatilo žadatelům o azyl dávky ve výši 2,4 miliardy eur (65 miliard Kč). Meziročně se tak jejich objem zvýšil o 58 procent, uvedl německý statistický úřad.

Dávky pro žadatele o azyl loni pobíralo 360 000 lidí. Kromě 200 000 běženců, kteří do země v roce 2014 přišli, na ně mají nárok i lidé, kteří žádost o azyl podali už v předchozích letech a stále čekají na její vyřízení. Pětinu všech lidí, kteří dávky pobírají, tvoří občané Kosova, Černé Hory a Srbska.

Letos Německo očekává, že do země přijde až 800 000 běženců, čtyřnásobek proti roku 2014.

09:34

Maďarský premiér Viktor Orbán dnes míří do Bruselu. O řešení krize bude jednat se špičkami Evropské unie - šéfem Evropského parlamentu Martinem Schulzem, prezidentem EU Donaldem Tuskem a navečer i s předsedou Evropské komise Jeanem-Claudem Junckerem.

Maďarský premiér Viktor Orbán.
Maďarský premiér Viktor Orbán. | Foto: Reuters
09:33

Češi sklidili kritiku za svůj přístup k uprchlíkům. Policie je označovala čísly, což podle šéfa svazu italských židovských organizací Renza Gattegny připomíná holocaust.

Také agentura AFP napsala, že "ve východní Evropě procedura nevyhnutelně připomíná tu, kterou používali nacisté k identifikaci vězňů koncentračních táborů".

09:32

Česká vláda ve středu rozhodla, že nebude zadržovat v záchytných zařízeních občany Sýrie, kteří požádali o azyl v Maďarsku.

Policisté doposud takto zajistili několik stovek lidí. Podle středečního rozhodnutí je vyslechnou a nabídnou jim azyl v Česku. Pokud ho nepřijmou, tak budou muset do sedmi dní opustit zemi, uvedla mluvčí cizinecké policie Kateřina Rendlová. Jejich cesta do Německa bude rychlejší.

09:27

Podívejte se, jak policie odvážela uprchlíky do detenčních center.

09:16

Mluvčí rakouské policie ve Vídni řekl, že v tuto chvíli žádné spoje mezi Maďarskem a Rakouskem nejezdí.

09:11

Několik dnů strávil mezi tisíci uprchlíků v Budapešti i fotoreportér Aktuálně.cz. Podívejte se na jeho reportáž.

Foto: Jakub Plíhal
09:09

Policisté, kteří kontrolovali všechny přístupové cesty, doposud migrantům bránili ve vstupu na nádraží. K vlakům směli "jen oprávnění cestující", napsala agentura MTI.

Mimořádně kritická kvůli tomu byla hygienická situace. Uprchlíci mají k dispozici jen čtyři mobilní toalety. Nyní je prostor před nádražím prázdný, protože se všichni nahrnuli dovnitř.

09:07

Situace na místě je chaotická. Maďarské dráhy oznámily, že žádná souprava ve směru do Rakouska a Německa dnes neodjede.

09:03

Poté, co se brány železniční stanice otevřely, nahrnuli se dovnitř všichni uprchlíci. Podle odhadů agentur jde o dva až tři tisíce lidí. Ti nastoupili do vlaku, který byl přistaven na jedné z kolejí.

Uprchlíci se snaží dostat do vlaku na budapešťském nádraží Keleti.
Uprchlíci se snaží dostat do vlaku na budapešťském nádraží Keleti. | Foto: Reuters
09:01

Maďarská policie ve čtvrtek ráno po několika dnech otevřela budapešťské nádraží Keleti. To bylo zablokováno kvůli několika tisícům běženců, kteří se chtěli vlaky dostat do Německa.

09:00

Dobré ráno z pražské redakce Aktuálně.cz, odkud pro vás sledujeme dění kolem uprchlické krize ve střední Evropě.

Zahraničí ČTK Reuters Zahraničí, ČTK, Reuters, David Kohout
Aktualizováno 3. 9. 2015 23:12
 

Právě se děje

před 41 minutami

Policisté v Paříži zastřelili muže, který je chtěl napadnout nožem

Pařížští policisté v pátek zastřelili muže, který je v obchodní čtvrti La Défense ohrožoval nožem. Uvedla to agentura Reuters. Hlídka podle agentury AFP vyvázla bez zranění.

Na přítomnost muže vyzbrojeného nožem na náměstí v La Défense upozornila policii místní ostraha. Poté, co na místo dorazila tříčlenná policejní hlídka, aby zkontrolovala situaci, muž se k policistům podle svědků rozběhl, mával nožem a křičel "Jdu vás zabít!". Policisté vystřelili sedmkrát. Dvě kulky zasáhly muže s nožem do hrudi a do stehna. Dotyčný u sebe neměl žádné doklady.

Zdroj: ČTK
Další zprávy