Bissau - Revoluce v dopravě kokainu do Evropy je tady. Jihoameričtí překupníci neobjevili "Ameriku", ale objevili Guineu-Bissau.
Z malého státečku v Západní Africe, který nemá ani jedno vězení a policejní eskorta čítá čtyři automobily, se tak stal první opravdový "narkostát" v Africe.
Stát je tak malý a nevýznamný, že nikoho z Evropy nenapadne, že tudy vede hlavní tepna, kterou proudí do Evropy zhruba polovina veškerého kokainu. Celá země funguje a vypadá tak, jak by si to býval přál sám legendární kolumbijský drogový boss Pablo Escobar.
Armáda jako asistent pašeráků
Zatímco Escobar vládl v 80. letech dodávkám na americký trh, v současné době je v kurzu Evropa. Jihoameričtí bossové, a nejde už zdaleka jen o Kolumbijce, se potýkali se závažným problémem. Jak drogy do tisíce kilometrů vzdálené Evropy dostat přes důmyslný letištní bezpečnostní systém a špičkově vybavené pobřežní hlídky. Teď už to vědí.
Nejprve letadlo nebo obrovská zaoceánská loď shodí náklad do nehostinných pobřežních vod plných bažin a opuštěných ostrůvků v Guinea-Bissau. Zde si náklad, jehož hodnota ročně převyšuje HDP celé chudé země, vybírají místní překupníci na rychlých člunech. Za asistence armády drogy rozdělují a připravují na další pouť do Portugalska, Španělska či jiných evropských destinací.
Například v dubnu se do bissauských vod dostalo více než 2,5 tuny kokainu. Dva vojáci byli zatčeni a spolu s nimi bylo zabaveno 635 kg této drogy. Zbytek se však "ztratil". Policie, která nemá ani dostatek peněz na benzín do aut, byla bezmocná, uvádí Úřad OSN proti drogám a zločinu.
V hlavním městě Bissau lze od mladíků ve sportovních vozech nakoupit 1 kg vysoce kvalitního kokainu za cca. 10 000 dolarů (200 000 Kč). To je čtvrtina ceny, za kterou jej můžete prodat ve Španělsku a dvanáctina ceny, kterou za kilo dostanete v Norsku nebo Rusku.
Bez radaru, bez elektřiny, bez moci
Pobřeží Guinea-Bissau je dlouhé 350 km a podél něj je rozeseto až 70 neobydlených ostrůvků. Na pobřeží je mnoho opuštěných letišť, které zde vystavěli Portugalci. Guinea-Bissau však nevlastní žádné letadlo. Nevlastní ani radar. Jde o naprosto otevřený, nekontrolovaný prostor.
V zemi, kde průměrný roční plat dosahuje 14 500 korun, takřka neexistuje mobilní telefonní spojení, a dokonce prezidentův dům musí být napájen elektřinou z generátoru.
Policejní velitelství nemá vysílačky, počítače nebo telefony. Má jen čtyři automobily, které potřebují opravit, a pokud jezdí, stejně není dostatek peněz na benzín. Policisté teoreticky dostávají 2000 korun měsíčně, ale už od ledna žádné peníze neviděli.
Proti této chudobě kontrastují nové luxusní vily, které si pronajímají a kupují jihoameričtí drogoví bossové vydávající se za obchodníky s rybami nebo arašidy.
Domy jsou stavěny v římském stylu, s kýčovitými mozaikami a střechami osázenými satelity. V několika superluxusních pětihvězdičkových hotelech potom probíhá drogový byznys.
Místní obyvatelé někdy volají na policii, aby oznámili, že přistálo letadlo s kokainem, pro který si přijela armádní vozidla a odvezla je neznámo kam. Policie je však bezmocná.
V zemi neexistuje vězení
Zvýšenou aktivitu v pobřežních vodách zaznamenávají také sousední státy. Na rozdíl od Guineje-Bissau však Senegal vykazuje alespoň nějakou aktivitu proti překupníkům.
Před čtrnácti dny byla v Senegalu zadržena dodávka 2454 kilogramů čistého kokainu o hodnotě převyšující 200 milionů dolarů směřující do Bissau. Senegalská policie oznámila, že rozbila celou síť pašeráků z Kolumbie a Ekvádoru. I přes ohromné množství zabaveného kokainu jde pouze o kapku v moři.
Úspěchy sporadicky zaznamenává také bissauská policie. Například loni po přestřelce zabavila 674 kg kokainu. Premiér země vydal příkaz, aby byla všechna droga, o hodnotě 13 procent celého státního rozpočtu, spálena. Nikdo ovšem nepřinesl žádný důkaz, že se tak skutečně stalo.
Místní soudci, kteří si stěžují, že i když se jim podaří dostat překupníka k soudu a odsoudit - zatím se tak stalo třikrát, dotyčného lze za několik dní opět potkat na ulici. Jediná věznice byla totiž zničena za občanské války, není proto místo, kde by bylo možné odsouzené držet.
Interpol i EU v pohotovosti
První z mezinárodních institucí, kdo na danou situaci zareagoval, byl Interpol. Tento týden budou probíhat jednání jak pomoci africkým orgánům v boji s drogovými mafiemi. Problém je ale v tom, že zatímco Interpol je nováček v západoafrickém terénu, pašeráci už jsou zde skvěle organizovaní.
Portugalsko, kterého se problém také bezprostředně týká, uvedlo, že chce o věci jednat během svého předsednictví v Evropské Unii. To Portugalsko před pár dny převzalo od Německa.
Než se však Evropa rozhoupe, v Guinea-Bissau bude stále docházet ke kuriózním situacím, jako když místní rybáři nedávno objevili ve vodě balíčky s kokainem. Protože nevěděli, k čemu bílý prášek slouží, někteří s ním začali hnojit svá políčka, zatímco jiní přidávali špetku prášku do rýže, ryb nebo jiných pokrmů.
Zdroje: REUTERS, BBC, TIME