Evropa je na tom nejhůř od války, soudí Merkelová

Zahraničí Reuters Zahraničí, Reuters
14. 11. 2011 17:50
Německá kancléřka na sjezdu CDU prohlásila, že se unie uzdraví jen pokud zůstane jednotná
Angela Merkelová nemá na starosti nic menšího, než záchranu eurzóny.
Angela Merkelová nemá na starosti nic menšího, než záchranu eurzóny. | Foto: Reuters

Lipsko - Aby se Evropa vymanila ze současné krize, která je nejhorší od konce druhé světové války, musí dál kráčet po cestě vedoucí k politické unii.

S takovým prohlášením předstoupila před delegáty sjezdu křesťanských demokratů (CDU) v Lipsku jejich předsedkyně a německá kancléřka Angela Merkelová.

Co přesně si pod tím představuje, už nevysvětlila a nenavrhla ani žádná nová řešení. Naznačila pouze, že Německo musí v zájmu záchrany společné evropské měny přinést další oběti, nejspíš v podobě dalších peněz německých daňových poplatníků.

"Výzva, která stojí před naší generací, je dokončení procesu, který jsme nastartovali, a sice vytvoření politické unie. Evropa prochází dost možná nejtěžšími obdobím od druhé světové války," řekla mimo jiné Merkelová.

O finanční krizi v Evropě mluvila přestože měl být ústředním tématem sjezdu především systém vzdělávání.

Angela Merkelová, jejíž strana se pod tehdejším vedením Helmuta Kohla zasadila o vznik eura, se může po Jorgosovi Papandreuovi a Silviovi Berlusconim snadno stát další šéfkou vlády, které vleklá evropská krize zlomí vaz. A to i přesto, že bude svůj mandát obhajovat až v roce 2013.

Značná část německé veřejnosti je už totiž neustálým naléváním peněz do předlužených evropských ekonomik rozhořčená.

Kancléřka nicméně nepřestává trvat na tom, že je Německo za své partnery v eurozóně spoluodpovědné. Největší ekonomika eurozóny by navíc podle ní byla v případě pádu měnové unie sama ohrožena, a na pomoci Řecku a dalším zemím má tedy vlastní zájem.

"Irské problémy jsou i slovenské problémy, řecké problémy jsou i nizozemské problémy a španělské problémy jsou i naším problémem. Naše odpovědnost nekončí na hranicích. Hlavní příčiny této krize nevznikly přes noc, ale jsou výsledkem chyb, k nimž docházelo po desetiletí, nemůžeme je proto vyřešit naráz. Z krize vede jen dlouhá a trnitá cesta," prohlásila Angela Merkelová.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Papež jmenoval 13 kardinálů, devět může volit jeho nástupce

Papež František v neděli oznámil, že jmenoval 13 nových kardinálů. Povýšeni do kardinálského stavu budou při slavnostní konsistoři ve Vatikánu 28. listopadu. Devíti z nich je méně než 80 let, takže se mohou stát členy konkláve, které po smrti nebo rezignaci nynější hlavy římskokatolické církve vybere příštího papeže, uvedla agentura Reuters.

Papež jména nových kardinálů překvapivě oznámil z okna své pracovny věřícím na Svatopetrském náměstí. Mezi jmenovanými kardinály je také washingtonský arcibiskup Wilton Gregory, který se tak stane prvním černošským prelátem s červenou čepičkou.

Kardinály se stanou také Ital působící dlouhodobě ve Vatikánu Raniero Cantalamessa, arcibiskup z rwandského Kigali Antoine Kambanda, arcibiskup José Feurte Advincula z Filipín nebo arcibiskup Celestino Aós ze Santiaga de Chile.

Devět nových volitelů papeže podle agentury Reuters pochází z celého světa a zvyšují pravděpodobnost, že i příští papež bude pokračovat v politice papeže Františka, který byl zvolen v roce 2013.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 1 hodinou

Dvě osoby zemřely po autonehodě u Jasenné na Zlínsku, silnice je opět v provozu

Dvě oběti si vyžádala dopravní nehoda, která se stala dnes ráno u Jasenné na Zlínsku. Sdělila to zlínská policejní mluvčí Monika Kozumplíková. Silnice mezi obcemi Jasenná a Liptál na Vsetínsku byla po dobu vyšetřování uzavřená, policisté v obou obcích odkláněli dopravu. Nehoda se stala na hlavním tahu ze Zlína na Vsetín kolem 05:30, silnice se opět motoristům otevřela před 13:00.

"Řidička osobního vozidla při jízdě od Vsetína do Vizovic v levotočivé zatáčce zřejmě z důvodu vysoké rychlosti čelně narazila do stromu a s vozidlem skončila na střeše. Vozidlo začalo po havárii hořet. Při nehodě zahynula nejen řidička, ale také její spolujezdkyně. Totožnost obětí potvrdí až nařízená soudní pitva," uvedla Kozumplíková.

Zdroj: ČTK
Další zprávy