Evropa je na tom nejhůř od války, soudí Merkelová

Zahraničí Reuters Zahraničí, Reuters
14. 11. 2011 17:50
Německá kancléřka na sjezdu CDU prohlásila, že se unie uzdraví jen pokud zůstane jednotná
Angela Merkelová nemá na starosti nic menšího, než záchranu eurzóny.
Angela Merkelová nemá na starosti nic menšího, než záchranu eurzóny. | Foto: Reuters

Lipsko - Aby se Evropa vymanila ze současné krize, která je nejhorší od konce druhé světové války, musí dál kráčet po cestě vedoucí k politické unii.

S takovým prohlášením předstoupila před delegáty sjezdu křesťanských demokratů (CDU) v Lipsku jejich předsedkyně a německá kancléřka Angela Merkelová.

Co přesně si pod tím představuje, už nevysvětlila a nenavrhla ani žádná nová řešení. Naznačila pouze, že Německo musí v zájmu záchrany společné evropské měny přinést další oběti, nejspíš v podobě dalších peněz německých daňových poplatníků.

"Výzva, která stojí před naší generací, je dokončení procesu, který jsme nastartovali, a sice vytvoření politické unie. Evropa prochází dost možná nejtěžšími obdobím od druhé světové války," řekla mimo jiné Merkelová.

O finanční krizi v Evropě mluvila přestože měl být ústředním tématem sjezdu především systém vzdělávání.

Angela Merkelová, jejíž strana se pod tehdejším vedením Helmuta Kohla zasadila o vznik eura, se může po Jorgosovi Papandreuovi a Silviovi Berlusconim snadno stát další šéfkou vlády, které vleklá evropská krize zlomí vaz. A to i přesto, že bude svůj mandát obhajovat až v roce 2013.

Značná část německé veřejnosti je už totiž neustálým naléváním peněz do předlužených evropských ekonomik rozhořčená.

Kancléřka nicméně nepřestává trvat na tom, že je Německo za své partnery v eurozóně spoluodpovědné. Největší ekonomika eurozóny by navíc podle ní byla v případě pádu měnové unie sama ohrožena, a na pomoci Řecku a dalším zemím má tedy vlastní zájem.

"Irské problémy jsou i slovenské problémy, řecké problémy jsou i nizozemské problémy a španělské problémy jsou i naším problémem. Naše odpovědnost nekončí na hranicích. Hlavní příčiny této krize nevznikly přes noc, ale jsou výsledkem chyb, k nimž docházelo po desetiletí, nemůžeme je proto vyřešit naráz. Z krize vede jen dlouhá a trnitá cesta," prohlásila Angela Merkelová.

 

Právě se děje

před 6 hodinami

Zaorálkův odhad: Muzea a galerie otevřou v půlce února, kina a divadla v březnu

Pokud se epidemická situace v Česku bude zlepšovat, muzea a galerie by mohly otevřít v polovině února, kina a divadla pak nejdřív v půlce března. V pondělním pořadu Události, komentáře České televize to řekl ministr kultury Lubomír Zaorálek z ČSSD.

Vláda ve středu představí upravený protiepidemický systém známý pod zkratkou PES. V pátém stupni nově umožní zprovoznit výdejní okénka pro knihovny, sdělil ministr. Ve čtvrtém stupni se teoreticky otevře šance pro hudbu či divadlo, avšak maximálně pro 20 procent kapacity hlediště a ne více než 300 lidí, kteří budou muset mít respirátory a prokázat se negativním testem. "Bude to pro mimořádné akce," naznačil Zaorálek. Fungování v takto omezeném režimu uplynulé dny kritizovali ředitelé pražského Národního divadla či ostravského Národního divadla moravskoslezského, podle nich se za těchto okolností nevyplatí hrát.

Zaorálek tomu v Událostech, komentářích přitakal, když řekl, že tato opatření jsou pro běžný provoz příliš tvrdá. Podle něj by se tak koncerty a divadla mohly ve větší míře vrátit až po přechodu Česka do třetího stupně protiepidemického systému. "Tam by byla možnost jít bez negativních testů, bylo by to pouze s respirátory, a tam se otevře šance pro 30 procent diváků. První šance pro divadla a kina tak svitne v tom třetím stupni, což bude při pozitivním vývoji epidemie nejdříve v polovině března," odhaduje ministr kultury.

Další zprávy