Berlusconiho střídá Monti, přezdívaný Prušák z Itálie

Simona Holecová
13. 11. 2011 20:20
Prezident mu dal mandát sestavit novou vládu, která vyvede zemi z krize
Mario Monti po schůzce s prezidentem, na níž získal mandát sestavit vládu, předstupuje před novináře.
Mario Monti po schůzce s prezidentem, na níž získal mandát sestavit vládu, předstupuje před novináře. | Foto: Reuters

Řím - Pouhý den po rezignaci léta vládnoucího premiéra Silvia Berlusconiho je jasno, kdo se pokusí zemi vyvést z dluhové krize, která Itálii posílá po stopách Řecka.

V neděli večer oznámil italský prezident Giorgio Napolitano, že mandát sestavit novou vládu svěřuje do rukou bývalého eurokomisaře Maria Montiho.

Osmašedesátiletý Monti, otec dvou dětí, je očekávanou volbou. Platí za renomovaného ekonoma, který si respekt získal v 90. letech, kdy Itálii reprezentoval v Evropské komisi.

V ní měl funkci mocného komisaře pro hospodářskou soutěž. Nebál se došlápnout si i na giganty typu General Electric či Microsoft, s nimiž rozjel antimonopolní řízení. Na jeho konci byla tučná pokuta ve výši 497 milionů eur.

Mario Monti s manželkou Elsou, jak je novináři zastihli při odchodu z nedělní bohoslužby v Římě 13. listopadu 2011.
Mario Monti s manželkou Elsou, jak je novináři zastihli při odchodu z nedělní bohoslužby v Římě 13. listopadu 2011. | Foto: Reuters

Agentura Reuters uvedla, že se díky svým odborným znalostem a diplomatickým schopnostem a také díky naprosté odolnosti vůči lobbistickým tlakům stal jedním z nejuznávanějších eurokomisařů, které kdy EK měla.

"On se nikdy nechoval 'jako Ital', neřídil se emocemi," citovala agentura bývalého diplomata, který s Montim v Bruselu spolupracoval. "Jeho rozhodnutí byla přísně logická. A byl to spolehlivý partner pro vyjednávání. Jeho tehdejší přezdívka byla 'Prušák z Itálie'. Právě kvůli až německému stylu jednání."

Italské noviny spekulují, že Monti sestaví malý kabinet technokratů, kteří se pokusí rychle vzdálit Itálii od blížící se finanční katastrofy.

Podobně zafungoval úřednický kabinet Lamberta Diniho, který prosadil klíčové reformy v roce 1995.

Pokud jde o Montiho názory, je zapřisáhlým stoupencem Evropské unie. V minulosti vždy podporoval těsnější integraci eurozóny.

Pokud se Montimu podaří vládu sestavit - a získat pro ni důvěru -, má práci na zhruba 18 měsíců. Volby se v Itálii mají konat až v roce 2013.

V první řadě se musí pokusit zkrotit obrovský veřejný dluh. Zavést bolestivé reformy důchodového systému a pracovního práva.

 

Právě se děje

Další zprávy