Lipsko - Aby se Evropa vymanila ze současné krize, která je nejhorší od konce druhé světové války, musí dál kráčet po cestě vedoucí k politické unii.
S takovým prohlášením předstoupila před delegáty sjezdu křesťanských demokratů (CDU) v Lipsku jejich předsedkyně a německá kancléřka Angela Merkelová.
Co přesně si pod tím představuje, už nevysvětlila a nenavrhla ani žádná nová řešení. Naznačila pouze, že Německo musí v zájmu záchrany společné evropské měny přinést další oběti, nejspíš v podobě dalších peněz německých daňových poplatníků.
"Výzva, která stojí před naší generací, je dokončení procesu, který jsme nastartovali, a sice vytvoření politické unie. Evropa prochází dost možná nejtěžšími obdobím od druhé světové války," řekla mimo jiné Merkelová.
O finanční krizi v Evropě mluvila přestože měl být ústředním tématem sjezdu především systém vzdělávání.
Angela Merkelová, jejíž strana se pod tehdejším vedením Helmuta Kohla zasadila o vznik eura, se může po Jorgosovi Papandreuovi a Silviovi Berlusconim snadno stát další šéfkou vlády, které vleklá evropská krize zlomí vaz. A to i přesto, že bude svůj mandát obhajovat až v roce 2013.
Značná část německé veřejnosti je už totiž neustálým naléváním peněz do předlužených evropských ekonomik rozhořčená.
Kancléřka nicméně nepřestává trvat na tom, že je Německo za své partnery v eurozóně spoluodpovědné. Největší ekonomika eurozóny by navíc podle ní byla v případě pádu měnové unie sama ohrožena, a na pomoci Řecku a dalším zemím má tedy vlastní zájem.
"Irské problémy jsou i slovenské problémy, řecké problémy jsou i nizozemské problémy a španělské problémy jsou i naším problémem. Naše odpovědnost nekončí na hranicích. Hlavní příčiny této krize nevznikly přes noc, ale jsou výsledkem chyb, k nimž docházelo po desetiletí, nemůžeme je proto vyřešit naráz. Z krize vede jen dlouhá a trnitá cesta," prohlásila Angela Merkelová.