EV: Pracovní trhy v EU se musí otevřít

rst, ČTK
21. 1. 2006 10:26
Brusel - Státníci 15 starších členských zemí EU odvedli velmi špatnou práci, když vysvětlovali svým občanům předloňské rozšíření Unie o 10 nových států, píše týdeník European Voice.

Nyní by měli zmírnit zakořeněné obavy lidí z tohoto rozšíření tím, že dají pracovníkům těchto zemí možnost, aby si hledali práci na jejich území, napsal v redakčním komentáři týdeník.

"Mohou tak začít odstraňovat nesprávný pohled na rozšíření a na EU, budovat v Evropě novou důvěru," uvedl tři měsíce před tím, než se 12 starých zemí EU rozhodne, zda své pracovní trhy po dvou letech otevřou, či nikoli. Tři státy - Británie, Irsko a Švédsko - už tak učinily hned po rozšíření EU.

Zákaz omezuje volný pohyb osob

List upozornil, že dosavadní restrikce jsou z hlediska evropského práva anomálií, protože oklešťují jednu z klíčových zásad smluv o EU, kterou je volný pohyb osob. Evropská komise má povinnost dohlížet na dodržování těchto smluv, musí proto usilovat o jejich zrušení, zajistit platnost smluv na celém území Unie.

Z ekonomického hlediska "se sotva najde argument, kterým by se dalo zdůvodnit omezování mobility pracovních sil", pokračuje list. Připomíná, že tato mobilita a pružnost pracovních trhů jsou zásadní prvky, o které se opírá "lisabonská strategie", jíž chce EU dosáhnout vyšší konkurenceschopnosti.

Politicky se pokračováním v přechodném období "vysílá špatná zpráva, neboť vzbuzuje dojem, že je zde nějaký problém, který je třeba řešit, a že bez zákazů zaplaví pracovníci z nových zemí pracovní trhy v těch starších a bohatších. Statistiky a zkušenost přitom ukazují, že k takovému přílivu nedojde."

Černé představy se nevyplnily

List připomíná, že do Švédska, které omezení nezavedlo, přišlo méně pracovníků, než se čekalo, a že to nebyli turisté usilující o sociální výhody. V Británii a Irsku zaplnili migranti z nových zemí místa, o která nebyl zájem, vyrovnali nedostatek kvalifikovaných pracovních sil a pomohli rozmachu ekonomiky.

Staré členské země by neměly pokračovat v dosavadní politice, protože tím jen posilují populistické argumenty, že rozšíření představuje hrozbu. Místo toho by měly své pracovní trhy otevřít a zároveň zajistit, že jejich sociální systémy nebudou zneužity a že nedojde k "sociálnímu dumpingu".

Lze to zajistit například tím, radí European Voice, že budou vlády odrazovat podniky od toho, aby nabíraly lacinější pracovníky z nových zemí a propouštěly domácí. Nebo tím, že budou důsledně dbát na to, aby všichni zaměstnavatelé dodržovali předpisy o minimální mzdě, o zdraví a bezpečnosti při práci a o ochraně životního prostředí.

 

Právě se děje

Další zprávy