Den Haag - Před šesti lety vstoupil v Nizozemsku jako ve vůbec první evropské zemi v platnost zákon umožňující eutanazii. Od 1. dubna 2002 lékaři na výslovné přání umožnili zemřít téměř dvaceti tisícům pacientů.
Injekce do žíly nebo smrtící koktejl barbiturátů v případě tzv. asistované sebevraždy ale v zemi tulipánů zůstává spornou praxí.
Podle zprávy, kterou loni v květnu tým odborníků vypracoval pro nizozemské ministerstvo zdravotnictví, samotný zákon o ukončení života na vyžádání a asistované sebevraždě, jak se norma oficiálně nazývá, svůj účel splnil.
Více o eutanazii
"Četnost eutanazie a asistované sebevraždy klesla, zatímco procento nahlášených případů stouplo. S ohledem na ukončení života nelze mluvit o chůzi po nakloněné plošině," konstatoval tým pod vedením Onno Burumy.
Zároveň ale dodal, že ani samotní lékaři často nevědí, jak přesně postupovat. Eutanazie (z řeckého "dobrá smrt") totiž paradoxně stále zůstává trestná, ovšem s tím, že důkazní břemeno nese státní zástupce.
Každý případ ukončení života musí být nahlášen koronerovi a zvláštní oblastní komisi, která si od lékaře může vyžádat dodatečné materiály.
Každý pátý případ nenahlášen
Přísné podmínky zákona ale nizozemští lékaři podle statistik neobchází: v letech 2003-2005 komise ex post neodsouhlasily pouze patnáct případů. Na druhou stranu zůstává zhruba každý pátý případ neohlášený.
Zatímco eutanazie je podle statistik spíše na ústupu (3500 případů v roce 2001 oproti 2325 o čtyři roky později), vědci zaznamenali naopak prudký nárůst případů smrti pacienta v důsledku pravidelného dávkování sedativ.
V roce 2005 zemřelo po sedativní léčbě téměř 10 tisíc lidí následkem vědomého nebo nepřímého rozhodnutí lékaře, což je čtyřikrát vyšší číslo než u klasické registrované eutanazie.
Sedativa = nenápadná eutanazie?
"Výsledky skutečně poukazují na to, že nárůst dlouhodobého podávání sedativ a poklesu eutanazie spolu částečně souvisí. Může se jednat o určitou formu substituce," připouští Judith Rietjenová z Lékařského centra Erasmovy university v Rotterdamu.
Stalo se předávkování sedativy v Nizozemsku jakousi "light verzí" eutanazie?
Bert Gordijn z Katolické univerzity v Nijmegenu si to nemyslí.
Podle jeho výzkumů se totiž kvalita paliativní medicíny, tedy péče o nevyléčitelně nemocné, nijak nezhoršila.