Riga - Ještě před pár lety stálo Lotyšsko na pokraji bankrotu. Nyní by se mohlo stát vzorem pro ostatní.
Pobaltský tygr se totiž z problémů zotavil nečekaně rychle a od ledna 2014 se stane osmnáctým členem eurozóny.
To vše v době, kdy je společná evropská měna mnohými zatracována.
Gratulace a úsměvy ministrů financí, kteří před pár dny na vstup do klubu kývli, působily vzhledem k současné ekonomické situaci poněkud křečovitě.
Není divu, když minimálně 4 ze 17 stávajících členů hodnotili zdraví pobaltské ekonomiky v době, kdy jsou hospodářství jejich vlastních zemí na smrt nemocná a celá eurozóna se zmítá v hluboké krizi.
Bez obav
Lotyšsko se ale nebojí a v euru naopak vidí příležitost. Dokonce tvrdí, že s sebou přinese i lék pro jihoevropské ekonomiky. Je však pořádně hořký. Jedinou cestou z krize jsou podle premiéra Valdise Dombrovskise tvrdá úsporná opatření, nikoliv pumpování peněz do ekonomiky.
Ví, o čem mluví. Vždyť ještě před pěti lety si země s 2,3 miliony obyvatel musela - podobně jako Řecko - půjčovat od Evropské unie a Mezinárodního měnového fondu. Pak ale přišla drastická úsporná opatření: platy šly dolů o 30 procent, rozpočtové výdaje o pětinu. A nezaměstnanost naopak šplhala nahoru.
Země se ale záhy odrazila ode dna, a letos by dokonce mohla dosáhnout pětiprocentního růstu. Evropská komise odhaduje růst 4,1 %, což je ale druhý nejvyšší údaj.
"Z prostředků, které nemáme, prostě nemůžeme žít dlouho. Evropské země si tohle musí uvědomit," míní europoslanec a bývalý ministr financí Krisjanis Karins. Teprve pak prý bude lépe.
"Euro nekončí, naopak pomůže růstu," souhlasí s ním jeho kolegyně z Evropského parlamentu Inese Vaidereová.
Za ukázku důvěry přijdou investice
Spíš než rady lotyšského premiéra ovšem největší měnové unii světa pomůže projevená důvěra. Tu euro v posledních letech na finančních trzích ztrácí a potřebuje ji tedy jako sůl.
Podle analytiků vydělají obě strany. Malé silně otevřené ekonomice obchodování v jednotné měně zřejmě pomůže obdobně jako sousednímu Estonsku, kde jen v uplynulých dvou letech vzrostly přímé zahraničí investice téměř o polovinu.
O víře lotyšských politiků v euro svědčí i to, že se na přístupu ke společné měně shodly všechny parlamentní strany. "Věříme euru, věříme Evropě. Přijetí eura posílí důvěru v měnovou stabilitu Lotyšska," prohlásil v Bruselu Dombrovskis.
Občané jsou - mírně řečeno - střízlivější. Pro přijetí eura je méně než polovina obyvatel, povšiml si The Wall Street Journal. Lotyši se obávají především zdražení, které přišlo v každé zemi, jež zatím euro přijímala.
Lotyšská národní měna (lat) bude přepočítána v poměru 0,702804 latu za jedno euro.