Euroskeptický komik může být šokem italských voleb

Martin Novák Martin Novák
23. 2. 2013 18:00
Televizní bavič Beppe Grillo si založil stranu, průzkumy mu přisuzují až 20 % hlasů
Beppe Grillo na mítinku v Turíně.
Beppe Grillo na mítinku v Turíně. | Foto: Reuters

Řím - Roky si z politiků dělal legraci v televizi a na pódiích, teď chce s nimi bojovat přímo v parlamentních volbách, které se v Itálii konají v neděli a v pondělí.

Italský komik, bavič a vlastně i herec Beppe Grillo se uchází o přízeň voličů se svým Hnutím pěti hvězdiček. Založil ho před třemi lety, aby nabídl alternativu těm Italům, kteří jsou existujícími politiky a stranami znechuceni.

A vychází mu to. Hnutí pěti hvězdiček různé průzkumy přisuzují šanci na zisk šestnácti až dvaceti procent hlasů. Možná více, protože až třetina Italů ještě před týdnem údajně nebyla rozhodnutá, koho bude volit.

Grillo by tak měl skončit třetí za hlavními dvěma favority, levicovou Demokratickou stranou a Lidem svobody, vedeným bývalým premiérem Silviem Berlusconim.

Pětašedesátiletý Grillo nemá problém s tím, že ho někdo nazývá populistou, naopak se k tomu hrdě hlásí. Oslovuje hlavně sociálně slabší vrstvy, ale má i vlivné a známé příznivce. V kampani na jeho podporu vystoupil například spisovatel a držitel Nobelovy ceny Dario Fo.

Beppe (Giuseppe) Grillo.
Beppe (Giuseppe) Grillo. | Foto: Reuters

Komikův politický program se dá shrnout do několika vět. Veškerý dosavadní politický establishment Itálie je zkorumpovaný. Jsou to zloději, kteří vysávají obyčejné, poctivé lidi.

Je třeba pracovat na posílení prvků přímé demokracie, protože zastupování lidu poslanci se moc neosvědčuje. Musí se zlepšit životní podmínky těch, kteří jsou nejvíce zasaženi krizí a úspornými opatřeními vlády na snížení státního dluhu.

A především je třeba se zbavit eura, které Italům škodí. Snaží se také k sobě přitáhnout ekologické aktivisty, ačkoliv těm musel vysvětlovat, že dříve vlastnil například luxusní jachtu nebo ferrari.

Brilantní řečník měl mítinky navštěvované tak, že si o tom ostatní mohli nechat jen zdát. V Turíně na něj přišlo třicet tisíc lidí, v Miláně v mrazivém počasí to vypadalo podobně.

Konzerva s tuňákem

"Otevřeme parlament jako konzervu s tuňákem!" hřímal v Turíně za velkého aplausu. "Bez velkých finančních prostředků jsme se stali ne třetí, ne druhou, ale první politickou silou v zemi!" hlásal bojovně.

Hlavní strany, které jdou do voleb 24. a 25. února

1) Demokratická strana

  • Strana levého středu, hlavní favorit a pravděpodobný vítěz voleb. Stranu vede bývalý ministr průmyslu Pier Luigi Bersani.

2) Lid svobody

  • Pravicové seskupení, které do voleb znovu vede Silvio Berlusconi. Ten poslední volby v roce 2008 vyhrál, ale v listopadu 2011 po kritice za rozpočtovou politiku a nezvládnutí státního dluhu rezignoval.

3) Hnutí pěti hvězdiček

  • Formace komika Beppe Grilliho. Staví se proti současnému politickému systému, je proti euru.

4) Občanská volba

  • Středová strana úřednického premiéra Maria Montiho, který v listopadu 2011 nahradil Berlusconiho a zahájil radikální reformy a úsporná opatření.

Jeho kampaň připravovalo a organizovalo množství dobrovolníků. Zejména na internetu a sociálních sítích.

Bavič prohlašuje, že nechce jít s nikým do koalice, a kritizuje jak levici, tak Berlusconiho, přestože s ním ho spojují euroskeptické postoje. Také Berlusconi se v kampani nechal slyšet, že nevylučuje odchod Itálie z eurozóny.

Italská média ovšem předpokládají, že pokud Hnutí pěti hvězdiček bude mít dost hlasů, nenechá si ujít příležitost o podobě příští vlády rozhodnout.

Grillo se proslavil v Itálii vystupováním v televizních zábavných pořadech už na konci sedmdesátých let. Jeho politické satiry ho často vehnaly do konfliktů s politiky a jednu dobu se dokonce nesměl objevovat ve vysílání veřejnoprávní televize RAI.

Zahrál si také ve třech filmech, ale v České republice ani jeden z nich nešel a málokdo ho v Česku zná. Na rozdíl třeba od Paola Villaggia, legendárního účetního Fantozziho, který ovšem do politiky nevstoupil.

Krok od propasti

Itálie se nachází ve složité hospodářské situaci. Úřednická vláda Maria Montiho, která fungovala od listopadu 2011 po rezignaci Berlusconiho, prosadila snížení veřejných výdajů,  důchodovou reformu a snažila se odvrátit rostoucí náklady na splácení státního dluhu.

Za cíl si dala zabránit tomu, aby se Itálie nezřítila do propasti jako Řecko, což podle Montiho pod taktovkou Berlusconiho hrozilo.
 
Některá opatření jsou mimořádně nepopulární, například zvýšení věku odchodu do penze u mužů na 66 let a u žen na 62 let nebo daň z nemovitosti.

I na odporu k těmto krokům staví svoji předvolební kampaň Berlusconi. Italům slíbil, že pokud vyhraje volby, tuto daň jim vrátí.

Ačkoliv šestasedmdesátiletý politik a mediální magnát prošel v posledních letech mnoha skandály a soudními procesy, opět útočí na vítězství. Ještě před dvěma měsíci ztrácel v průzkumech na šéfa levicové Demokratické strany  Piera Luigiho Bersaniho v průzkumech více než deset procent, teď už jenom pět.

Středolevá koalice?

Berlusconiho velký kritik a nástupce v premiérské funkci Mario Monti jde do voleb s centristickou stranou Občanská volba. Ta je v preferencích čtvrtá s velkým odstupem, ale Demokratická strana s ní počítá na vytvoření středolevicové koalice.

Tu by měl vést jednašedesátiletý Bersani, kdysi člen Komunistické strany Itálie a v letech 2006 až 2008 ministr průmyslu.

Výsledek zřejmě bude těsný, a třetí největší ekonomiku eurozóny tak mohou čekat složitá povolební vyjednávání a nejistota. Slovo charismatického komika Beppe Grilliho pak bude mít svoji váhu.

Jako ministra a dokonce ani poslance ho ale zřejmě neuvidíme. Sám totiž do parlamentu nekandiduje.


 

 

Právě se děje

Další zprávy