Štrasburk – Europoslanci vyzvali ke zmražení jednání o vstupu Turecka do EU. Obnovit se podle nich mohou poté, co Ankara zruší výjimečný stav v zemi.
Turecko se však nechalo slyšet, že hlasování Evropského parlamentu nepokládá za platné. Podle tamějšího ministra pro evropské záležitosti Ömera Çelika jde o porušení základních evropských hodnot. Zároveň europoslance varoval, aby si dali pozor na to, co říkají o tureckém prezidentu Recepu Erdoganovi. Premiér Binali Yildirim varoval EU před přílivem uprchlíků.
Rezoluci předcházela v úterý bouřlivá debata, v níž poslanci kritizovali dění v Turecku.
Po červencovém pokusu o převrat turecké úřady uvěznily desetitisíce lidí. Pronásledováni jsou učitelé, univerzitní profesoři, novináři, vědci a kurdští aktivisté. Země se stále více posunuje směrem k autoritativnímu, represivnímu režimu prezidenta Recepa Erdogana.
Vztahy mezi Evropskou unií a Tureckem jsou od té doby napjaté. Ve středu ostře kritizovala Ankaru německá kancléřka Angela Merkelová. Boj proti terorismu podle ní neospravedlňuje zatýkání tisícovek lidí.
Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan už během přípravy rezoluce uvedl, že dokument nemá z jeho pohledu žádnou hodnotu. Premiér Yildirim dnes varoval, že Evropu bez pomoci Ankary může zaplavit vlna migrantů. Přerušení rozhovorů podle něj mnohem více poškodí Evropu než Turecko.
"Pokud projdou uprchlíci, zaplaví Evropu... Turecko tomu zabraňuje," řekl dnes Yildirim v televizi. "Přerušení vztahů by poškodilo Evropu pět až šestkrát více (než nás)," uvedl také turecký premiér.
Ministr Çelik dnes prohlásil, že EP popřel evropské hodnoty a že Ankara hlasování nebude brát vážně. "Je snadné takto hovořit tam, kam nevkročil terorismus. V době, kdy Turecko - které sdílí 1295 kilometrů společné hranice se Sýrií a Irákem - bojuje proti terorismu, se v Evropě místo projevů solidarity vedou nerozumné debaty bez jakékoli vize," řekl Çelik. Je to "neplatná rezoluce, kterou nelze brát vážně," dodal na tiskové konferenci.
Žlutá karta Turecku
"Dnešní text je podle mého přijatelný kompromis, EP nemůže předstírat, že nevidí, co se v Turecku děje," uvedla česká europoslankyně Dita Charanzová (ANO), která hlasovala pro přijetí rezoluce.
"Je to jasně čitelný signál Turecku, žlutá karta a vzkaz, že pokud by se měl vývoj v zemi ubírat směrem, který již několik měsíců trvá, dveře do EU zůstanou Turecku nadobro uzavřené," dodala.
Někteří poslanci během úterní debaty s šéfkou unijní diplomacie Federikou Mogheriniovou vyzývali, aby Unie začala vztahy s Tureckem budovat znova od základu a uzavřela s ním jiný druh partnerství, než je členství v evropském bloku. Poslanci také zdůrazňovali, že důvodem k definitivnímu ukončení přístupových jednání by bylo znovuzavedení trestu smrti, o kterém Ankara uvažuje.