Brusel - Zástupci zemí Evropské unie zvažují kroky, které by demonstrovaly protest proti zákroku Íránu vůči íránskému disentu. Ty by měly obsahovat koordinované vyzvání teheránských velvyslanců v Evropě a zákaz vydávání víz pro představitele íránského státu.
"Zatím jsme se neshodli ani na jedné variantě," řekl agentuře Reuters nejmenovaný evropský diplomat po čtvrteční schůzce 27 zemí ve Stockholmu.
Diplomat také Reuters řekl, že švédský ministr zahraničí Carl Bildt, jehož země je nyní předsednickou zemí EU, už zkontaktoval svůj íránský protějšek Manúčehra Mottakiho.
"Snažíme se jít krok po kroku. Nyní čekáme na íránskou odpověď," řekl diplomat.
Hlavní diplomatickou roli v jednání s Íránem převzalo za EU Švédsko, které je předsednickou zemí od 1. července. Bildt už včera oznámil, že Unie a Írán sdílejí zájem na ochraně diplomatů.
Na otázku, zda Unie stáhne velvyslance, pokud Teherán nepropustí zaměstnance britské ambasády, ale odpověděl vyhýbavě. Írán a Británie si vzájemně vyhostily minulý týden po dvou diplomatech.
Vysoce postavený íránský duchovní v pátek oznámil, že někteří íránští pracovníci britské ambasády, kteří byli zatčeni v souvislosti s protesty po kontroverzní volbě prezidenta, budou postaveni před soud. Informovala o tom agentura AP.
Ajatolláh Ahmad Džannatí, který je předsedou mocné Rady dohlížitelů, během dnešní modlitby řekl věřícím, že se zadržení přiznali. "Na těchto událostech se podílela jejich ambasáda," prohlásil o povolebních protestech.
"Někteří lidé byli zatčeni. Budou tedy nevyhnutelně souzeni." Džannatí neupřesnil, kolik zaměstnanců by mělo být souzeno a na základě jakých obvinění.
Mluvčí britského ministerstva zahraniční v reakci na slova íránského duchovního řekla, že britští činitelé jsou "velmi znepokojeni těmito zprávami a vyšetřují je."
Šéf britské diplomace David Miliband vyzval Íránců k okamžitému vysvětlení výroků, íránští velvyslanci ve všech 27 zemích unie byli povoláni na ministerstva zahraničí, kde jim byl tlumočen protest.
Pouliční protesty, které si vyžádaly až 20 lidských životů, propukly v Íránu po oznámení výsledků prezidentských voleb z 12. června. V těch podle oficiálních výsledků jasně zvítězil dosavadní prezident Mahmúd Ahmadínežád. Kandidáti opozice jsou však přesvědčeni o tom, že volby byly zmanipulované.