Írán "vyloučil" EU z jednání o jaderném programu

Naďa Straková
2. 7. 2009 9:33
Generálmajor Hassan Firúzabádí oficiálně obvinil EU z vměšování se do vnitřních záležitostí
Protesty proti výsledkům údajně zmanipulovaných prezidentských voleb v Íránu se konaly i v Praze
Protesty proti výsledkům údajně zmanipulovaných prezidentských voleb v Íránu se konaly i v Praze | Foto: Reuters

Teherán - Evropská unie se oficiálně nesmí účastnit jednání na téma jaderného program Íránu. Oznámil to náčelník generálního štábu íránské armády.

Generálmajor Hassan Firúzabádí obvinil EU z vměšování se do vnitřních záležitostí země. Podle něj unie podporovala masívní protesty, které v zemi vypukly po skončení červnových prezidentských voleb.

Členské státy Evropské unie mezitím začaly zvažovat stažení některých svých diplomatů z Íránu. S podnětem ke stažení  přišla Velká Británie poté, co íránská policie o víkendu zadržela devět pracovníků britské ambasády. Osm z nich již bylo propuštěno.

S tímto krokem však nesouhlasí Německo a Itálie, pro které je Írán největším obchodním partnerem. Argumentují, že by „kanály k dialogu s Íránem měly zůstat otevřené."

Nepřátelský postoj

Generálmajor Hassan Firúzabádí v prohlášení, otištěném agenturou Fars, obviňuje evropské státy z podpory pouličních nepokojů. Tím prý vůči íránskému lidu projevily „nepřátelský" postoj.

Stoupenkyně opozičního kandidáta Míra Hosejna Musávího v Teheránu
Stoupenkyně opozičního kandidáta Míra Hosejna Musávího v Teheránu | Foto: Reuters

Evropská unie situaci zatím ještě nekomentovala, ale už předtím íránskou vládu vyzvala, aby se pokusila vyhnout konfliktu s mezinárodním společenstvím.

USA, Izrael a Evropská unie islámskou republiku podezřívají, že usiluje o atomovou bombu. Teherán tvrdí, že jadernou energii chce použít pro mírové účely. Před dokončením je už první íránská atomová elektrárna v Búšehru, kterou pomáhalo stavět Rusko.

Tři členské státy EU - Velká Británie, Francie a Německo - společně se Spojenými státy americkými, Ruskem a Čínou vedly s Íránem četná jednání o jaderném programu země. Na posledním setkání Íránu nabídly výhodnou ekonomickou spolupráci, pokud pozastaví své jaderné aktivity.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy