Štrasburk - Europoslanci schválili i přes odpor Španělska a Itálie návrh projektu jednotného evropského patentu.
Podruhé v historii přitom použili institutu "posílené spolupráce," který je součástí Lisabonské smlouvy a umožňuje v případě shody mezi alespoň devíti členskými státy proti vůli zbývajících členů zvýšit stupeň integrace a sjednocení trhu v rámci části Evropské unie.
Jednotný systém bude v první fázi platit ve zbývajících pětadvaceti členských státech s tím, že se k němu budou moci rebelující země přidat dodatečně.
Ze zápisu úterního jednání Evropského parlamentu ve Štrasburku vyplývá, že 471 europoslanců hlasovalo pro, 160 proti návrhu a 42 se zdrželo hlasování.
Cílem projektu je změnit současný systém, kdy musejí společnosti i jednotlivci chránit své duševní vlastnictví v každé členské zemi zvlášť.
"Evropští vynálezci a inovativní společnosti museli příliš dlouho čelit očividnému znevýhodnění vůči konkurenci na globálních trzích," cituje server EU Observer europoslance z konzervativní frakce Malcolma Harboura, který je zároveň členem parlamentní komise pro vnitřní trh.
Eurokomisař pro vnitřní trh Michel Barnier se podle agentury Bloomberg ihned po schválení návrhu vyjádřil ve stejném duchu. "Je to akceptovatelné a ekonomicky nezbytné," uvedl.
Návrh je podle Italů a Španělů diskriminační
Španělsko a Itálie blokovaly návrh od minulého roku, protože nesouhlasí s tím, aby byly patentní listiny zapsány pouze v angličtině, němčině a francouzštině, tedy jazycích lídrů evropského společenství. Návrh je podle Říma a Madridu diskriminační.
"Nejde jen o společný patent, jde o diskriminaci členských států, jejich kultury, identity, jazyka a obyvatelstva," cituje deník El País nedávné prohlášení italského ministra školství Vincenza Grassiho.
"Doufám, že Itálie a Španělsko zmírní svůj postoj tak, aby mohl být patentový systém zaveden v celé sedmadvacítce," vzkázal z Bruselu na jih Evropy Harbour.
Použití institutu, která v podstatě umožňuje obejít pravidlo souhlasu všech zemí, musí schválit Evropský parlament a na základě doporučení Evropské komise pak ještě posvětit Rada EU (rada příslušných ministrů členských zemí) .K tomu by mělo dojít 9. a 10. března na schůzce evropských ministrů průmyslu.
Evropská komise pak vydá dva dokumenty. Jeden bude zavádět společný patent a druhý bude upravovat jeho povinné jazykové mutace.
Institut Posílení spolupráce byl poprvé použit při přijímání společného zákona o rozvodovém řízení.
Evropský patent už existuje
Evropský patent existuje již nyní. Uděluje ho Evropský patentový úřad, který zajistí právní ochranu evropského vlastnictví ve všech 38 zemích, které se do projektu zapojily ( tedy nejen v rámci EU).
Současný europatent je tedy souborem 38 patentů, , přičemž v každé zemi se řídí podle místních předpisů.