Berlín a Paříž chtějí v EU sjednotit firemní daně

ČTK ČTK
4. 2. 2011 22:13
Tento návrh na summitu EU politiky některých členských zemí zaskočil
Angela Merkelová a Nicolas Sarkozy na summitu EU v Bruselu.
Angela Merkelová a Nicolas Sarkozy na summitu EU v Bruselu. | Foto: Reuters

Brusel - Eurozóna bude zřejmě dál slaďovat ekonomické politiky svých členských zemí, ukázal dnešní summit Evropské unie. Na něm Německo s Francií prezentovaly návrh na nový pakt pro konkurenceschopnost obsahující i některé kontroverzní věci, které se týkají reforem důchodových systémů či harmonizování daní.

Pakt je určen hlavně pro státy eurozóny, avšak otevřen by mohl být i další zemím včetně Česka. To v něm podle premiéra Petra Nečase vidí některé pozitivní prvky, avšak jako velmi diskutabilní považuje pokus slaďovat daňový základ u firemních daní, který podle něj ale v podstatě znamená pokus o harmonizování přímých daní.

"To je naprosto předčasné říkat, že by se to týkalo České republiky. Je vůbec otázkou...Je vůbec otázkou, zda se zapojí všechny země eurozóny," soudí Nečas.

Z některých menších zemí či od zástupců unijních institucí nad francouzsko-německou "hotovou věcí", jak plán někteří označili, zaznívala určitá frustrace. Nejde o první případ, kdy si tyto dvě silné země něco dohodnout a následně to společně prosazují, přičemž ostatní nemají takovou sílu je zastavit.

Premiér Petr Nečas. Ilustrační snímek ze sklonku prosince 2010.
Premiér Petr Nečas. Ilustrační snímek ze sklonku prosince 2010. | Foto: Reuters

"Řada zemí má velké problémy s těmito návrhy," citovala agentura Reuters diplomata jedné z menších zemí eurozóny. "Nemůžeme ale nyní říct, že jsme proti francouzsko-německému návrhu, protože to by vyslalo špatný signál trhu," dodal zmiňovaný zdroj.

"Atmosféra nebyla nějaká divoká, ale je samozřejmě, že tento postup budí jistou diskuzi," řekl Nečas. "Budí jistou diskuzi, nakolik má vznikat jakási paralelní EU složená například pouze ze zemí eurozóny, nebo ze zemí, které by se k podobnému paktu konkurenceschopnosti přidaly," dodal.

Zejména Německo dává posilnění ekonomického vládnutí v eurozóně, s nímž počítá i pakt, do souvislosti s debatou o posílení úvěrové kapacity záchranného fondu eurozóny (EFSF) na pomoc zemím bloku v potížích a rozšíření jeho aktivit, po níž mimo jiné Evropská komise nějakou dobu volá. Dá se to do jisté míry chápat jako podmínka k dohodě o EFSF.

EFSF počítá se zárukami od členských zemí eurozónyve výši 440 miliard eur. Ty pak slouží k půjčování peněz na trzích. Reálná úvěrová kapacity fondu je ale jen 250 miliard eur, protože zbytek slouží k zajištění výhodného ratingu.

O detailech paktu i dalších reformách v eurozóně se bude jednat nyní na expertní úrovni a někdy v půlce i na mimořádném summitu eurozóny, na jehož konání se evropští lídři dohodli.


 

 

Právě se děje

před 6 hodinami

Fotbalista Procházka přestoupil z Plzně do Górniku Zabrze

Fotbalista Roman Procházka po sezoně a půl opustil Plzeň a přestoupil do Górniku Zabrze. Třicetiletý slovenský záložník podepsal s dvanáctým týmem polské ligy smlouvu do konce června 2021 s opcí.

Procházka přišel do Plzně v létě 2018 z Levski Sofia. V české lize odehrál 35 zápasů, v nichž vstřelil devět gólů. Celkově za Viktorii nastoupil ve 46 soutěžních utkáních. Nejvíce se blýskl předloni v listopadu v Lize mistrů na půdě CSKA Moskva, kde vyrovnávací brankou načal obrat na 2:1. Západočeši poté prošli do jarní fáze Evropské ligy.

V Plzni v prosinci skončil trenér Pavel Vrba a jeho nástupce Slovák Adrián Guľa před dnešním odletem na soustředění do Španělska zúžil kádr mimo jiné o Procházku.

"Na angažmá ve Viktorii budu velmi rád vzpomínat, zejména pak na fanoušky, kteří byli vždy skvělí. Plzeň budu i nadále sledovat a přeji jí hodně štěstí," uvedl Procházka pro web plzeňského klubu.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Íránský ministr: Írán připravuje místo na vyslání satelitu. Podle USA se snaží ukrývat svůj balistický program

Írán připravuje místo, ze kterého vyšle satelit. Na twitteru to napsal íránský ministr pro informační a komunikační technologie Mohammad Džavád Azarí Džahromí. Informovala o tom agentura Reuters, která připomněla, že podle USA se Teherán takto snaží skrývat svůj balistický program.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Katalánský premiér přišel o mandát poslance, region možná čekají nové volby

Do centra Barcelony vyšly skupiny separatistů, z nichž někteří zapalovali kontejnery. Policie několik osob zadržela. Impulsem k demonstracím bylo bouřlivé zasedání regionálního parlamentu, jehož vedení oznámilo pozastavení mandátu katalánskému premiérovi Quimu Torrovi. Premiérem tohoto španělského regionu Torra zůstává, podle místních médií ale hrozí Katalánsku předčasné regionální volby kvůli dnes vyostřenému rozkolu mezi stranami katalánské vlády.

Další zprávy