Kreml na výzvy z Bruselu zatím nereaguje.
Sankce, které jsou odvetou za zadržení čtyř ruských důstojníků vojenské rozvědky (GRU) v Gruzii a jejich obvinění ze špionáže, oznámila Moskva v pondělí.
Učinila to navzdory rozhodnutí Tbilisi zadržené Rusy propustit a umožnit jim návrat do vlasti.
Ekonomické sankce Gruzii položí
Moskva se tak snaží zasadit citelnou ránu zakavkazské republice, která se potýká s ekonomickými problémy a Rusko znepokojuje příliš prozápadním stylem vlády.
Infobox
PŘEČTĚTE SI:
- Gruzie se odklání od Ruska, Ukrajina váhá
- Plyn do Gruzie proudí. Z Ruska i z Íránu
- Gruzie žádá stažení ruských vojsk. Marně
"Počínaje 3. říjnem byla až do odvolání přerušena veškerá letecká, železniční, silniční a námořní doprava do Gruzie," potvrdil mluvčí ruského ministerstva dopravy a na jeho slova reagovalo také ministerstvo spojů.
Na sankcích se ruská vláda domluvila poté, co prezident Vladimir Putin označil zatčení pracovníků GRU za "státní terorismus s braním rukojmích" a nařídil kabinetu navrhnout sérii odvetných opatření.
Sankcemi vše nekončí. Ruští poslanci budou ještě tento týden jednat o novém návrhu zákona, který by mohl znemožnit Gruzínům žijícím a pracujícím v Rusku zasílat přes hranice peníze domů rodinám. Mnohé z nich jsou na těchto penězích závislé.
V Rusku nyní pracuje asi milion ze 4,4 milionu Gruzínů. Podle gruzínské centrální banky zaslali v první polovině letošního roku do vlasti 219 milionů dolarů (asi 4,8 miliardy korun), tedy 14,6 procenta hrubého domácího produktu.
EU: Sankce nikam nevedou
Evropská unie vyzvala Rusko, aby sankce proti Gruzii odvolalo.
"Doufáme, že Rusko velice, velice brzy tyto sankce zruší, protože sankce nikam nevedou," prohlásila evropská komisařka pro zahraniční vztahy Benita Ferrerová-Waldnerová, která je právě na návštěvě v Tbilisi.
Také Spojené státy vyzvaly Rusko ke zdrženlivosti a k "utlumení rétoriky" ohledně roztržky vyvolané zadržením ruských důstojníků.
Moskva však zatím výzvy k umírněnosti a ke zrušení sankcí ignoruje. Podle mluvčího Kremlu, citovaného agenturou Reuters, tato opatření "zůstanou nějaký čas v platnosti".
"Všechno závisí na celkovém postoji gruzínské vlády a její zahraniční politice vůči Rusku," řekl. "Nadále doufáme, že v gruzínském vedení zvítězí zdravý rozum, ale zatím jsme nic takového neviděli. Chceme konstruktivní a přátelský postoj," uvedl. Dodal však, že "Rusko je velmi velkou, velmi silnou a velmi seriózní zemí. To je nutné brát v potaz."