EU tápe v krizi, už ani pro Turky není zajímavá

Václav Viták
12. 12. 2011 14:40
Členství ve slábnoucí Evropské unii už pro Ankaru není tak zajímavé jako dřív
Turecký prezident se v Londýně vyjádřil o Kypru a EU velmi nelichotivě.
Turecký prezident se v Londýně vyjádřil o Kypru a EU velmi nelichotivě. | Foto: Reuters

Istanbul - Finanční krize eurozóny a ekonomické problémy Evropské unie vzaly Evropě v očích Turecka téměř veškerou přitažlivost.

Ankara se stala přidruženým členem Evropského hospodářského společenství, předchůdce EU, již v roce 1963 a od roku 1987 jedná s Bruselem o plném členství - ovšem stále bez úspěchu.

Když se v roce 2002 stal poprvé premiérem Recep Tayyip Erdogan, stanovil si jako hlavní cíl konečně dovést Turecko do Evropské unie, a svou zemi tak bezpečně ukotvit na Západě.

Jednání se však dál vlečou bez konkrétního výsledku, přestože se Turecko snažilo vyhovět požadavkům Evropy a zlepšit například postavení národnostních menšin nebo se přiblížit v oblasti lidských práv evropským standardům.

Turecko se s otevřeně nevstřícným postojem setkává především u Německa a Francie.

Situace, kdy Turecko stálo v roli prosebníka, se ale mění.

Finanční krize v EU, převratné změny v arabském světě a nevídaný ekonomický růst tureckého hospodářství nabízejí Ankaře velmi lákavou perspektivu: pozici samostatné regionální velmoci, která je pro EU důležitější než EU pro ni.

Kdo je nemocný muž Evropy?

"Dnes nemá EU v Turecku absolutně žádné slovo a většina Turků si klade otázku: ,Proč bychom měli být součástí takového bince?'," řekl listu The New York Times turecký podnikatel Erol Yarar.

Největší problém mají Turci v Unii s Německem. Teď se však zdá, že už v Berlíně nebudou muset hrát prosebníka.
Největší problém mají Turci v Unii s Německem. Teď se však zdá, že už v Berlíně nebudou muset hrát prosebníka. | Foto: Reuters

V Turecku převládá názor, že Evropská unie Erdogana zradila. Turecký premiér si představoval, že bude prvním konzervativním muslimským vůdcem, který přivede svou zemi do EU, v poslední době však tuto myšlenku opouští.

Turecko již dávno není "nemocným mužem Evropy" jako před sto lety. Jen letos má jeho ekonomika vzrůst o neuvěřitelných 7,5 procenta. Nemocná je naopak Evropská unie a tento stav se také významně odráží v názorech řadových Turků.

V roce 2004 jich bylo pro členství v Unii 73 procent, loni už jenom 38 procent. Velmi skeptické jsou i turecké obchodní a podnikatelské kruhy, které se stále častěji obracejí na východ.

Více než polovina tureckého exportu pořád směřuje do EU, ale obchod s arabskými zeměmi roste a Ankara očekává, že kvůli arabskému jaru bude do deseti let stále větší objem tureckého vývozu směřovat právě na tyto trhy.

V politické oblasti se teď Ankara přiklání mnohem více k USA a v řadě zahraničněpolitických problémů, například pokud jde o Sýrii, velmi důsledně koordinuje své kroky právě s Washingtonem.

Věčný problém: Kypr

Pokud jde o vstup do EU, stěžuje si premiér Erdogan především na postoj Německa, které podle něj "Turecko opustilo". Hlavním problémem mezi Ankarou a Bruselem však zůstává Kypr, rozdělený od turecké invaze v roce 1974 na tureckou a řeckou část.

Kypr - otevřená rána ve vztazích mezi Ankarou a Bruselem.
Kypr - otevřená rána ve vztazích mezi Ankarou a Bruselem. | Foto: Aktuálně.cz

Tento ostrov - respektive jeho řecká, jediná mezinárodně uznávaná část - bude od července příštího roku předsedat EU, což vzbuzuje v Turecku krajní nevoli. Jeho představitelé říkají, že vztahy mezi Ankarou a Bruselem jsou již tak beznadějně poškozeny a že předsednictví Kypru vše ještě zhorší.

Turecký prezident Abdullah Gül na konci listopadu při návštěvě Británie mluvil o Kypru i o EU otevřeně velmi urážlivě, když označil tento ostrov za "poloviční zemi, která povede ubohou Unii".

Turecký ministr zahraničí Ahmet Davutoglu již dříve varoval, že vztahy mezi Tureckem a EU zcela "zamrznou", pokud se Nikósie ujme v příštím roce předsednictví bez toho, aby byl vyřešen spor mezi kyperskými Turky a Řeky.

Turecko má 78 milionů obyvatel a jejich počet bude - na rozdíl od situace ve stárnoucí Evropské unii - dál rychle stoupat. Turci ale především našli nové sebevědomí a stále více se rozpomínají na Osmanskou říši, která nepatřila ani na Východ, ani na Západ, protože kulturně, politicky a mocensky představovala samostatnou entitu.

 

Právě se děje

Další zprávy