Brusel- Země náležící do tzv. schengenského prostoru by napříště neměly rozhodovat o znovuzavedení hraničních kontrol samy. Přesněji, mohly by je zavést nanejvýše na pět dní, o případném prodloužení daného opatření by ale rozhodovala Evropská unie jako celek.
Vyplývá to z návrhu na reformu příslušných článků Schengenské dohody, který v pátek v Bruselu předložila Evropská komise. Ta reaguje na stížnosti některých členských zemí EU, které byly letos konfrontovány s uprchlickou vlnou ze severní Afriky i problémem pašování některých druhů zboží.
Proti návrhu již dříve protestovaly zejména Německo, Francie a Španělsko. Skutečnost, že by členské země schengenského prostoru přišly o další část svých kompetencí se nelíbí rovněž českému premiéru Petru Nečasovi.
Komise svůj plán obhajuje s tím, že chce chránit právo Evropanů na svobodné cestování ohrožené podle jejího názoru jednostrannými rozhodnutími vlád.
"Snažíme se zabezpečit budoucnost Schengenu," citovala agentura Reuters eurokomisařku pro vnitřní záležitosti Cecilii Malströmovou. "Předložené návrhy mají posílit vzájemnou důvěru mezi účastnickými státy a zajistit, aby mohl schengenský prostor lépe čelit budoucím výzvám."
Francie, Řecko, Dánsko
Země náležící do Schengenu mohly až doposud zavádět dočasné kontroly státních hranic v případě velkých sportovních svátků, mezinárodních summitů, přírodních katastrof a teroristických útoků, pokud jejich vlády nabyly dojmu, že je ohrožena jejich vnitřní bezpečnost.
Nově k nim budou moci přistupovat také při nenadálých přívalech uprchlíků, jakým letos čelily Itálie, Francie či Řecko.
Francie posílila dočasně hraniční kontroly v souvislosti s letošním "arabským jarem", všelidovými protesty v Tunisku, Libyi, Egyptě a dalších zemích, které měly za následek novou vlnou běženců směřující k evropským břehům.
Řecko, jež bylo po zavedení přísných protiimigračních opatření ve Španělsku, Francii a Itálii konfrontováno v uplynulých letech s nebývalým počtem imigrantů na hranicích s Tureckem, požádalo o pomoc Brusel již loni. EU pak na řecko-turecké hranice vyslalo kontrolory Frontexu, celoevropské agentury pověřené kontrolou vnějších hranic unie.
Letos v červnu vyhlásilo jednostranné zavedení kontrol Dánsko, které je odůvodnilo nárůstem kriminality.
O prodloužení pětidenního termínu kontroly hranic by rozhodovala Evropská komise.
Některým zemím se nelíbí na druhé straně to, že by kontrolu hranic mohla nařídit unie na základě žádosti sousedního státu, který by se cítil nějakou nenadálou událostí v zemi svého souseda ohrožen.
Celý návrh musí ještě projít složitým procesem schvalování v rámci EU a nemá zvlášť velkou šanci být bez podstatných změn přijat.
Od roku 2006 došlo v rámci EU k znovuzavedení hraničních kontrol v celkem 26 případech, a to vždy nanejvýš na třicet dní.
Do schengenského prostoru patří 22 z 27 unijních zemí - s výjimkou Kypru, Británie, Irska, Rumunska a Bulharska - a dále Švýcarsko, Norsko a Island.