Tallinn - Estonsko tento týden Evropská komise schválila jako kandidáta pro přijetí eura. Malá pobaltská republika na rozdíl od Česka či Maďarska splňuje kritéria na vstup do eurozóny, a stane se tak patrně 1. ledna příštího roku jejím sedmnáctým členem.
Estoncům se ale nedaří zastavit růst nezaměstnanosti. Podle dnes zveřejněných čísel je v zemi bez práce už 19,8 procent lidí. Celkem 137 tisíc osob.
Zaměstnání tak má 554 tisíc lidí (Estonsko má jen 1,5 milionu obyvatel).
Míra nezaměstnanosti je tak v Estonsku třetí nejvyšší v EU po Španělsku, kde je bez práce také zhruba 20 procent lidí, a další pobaltské republice Lotyšsku (22 procent).
Průměr v Evropské unii je přitom kolem deseti procent.
Podle Estonského úřadu práce je obzvláště kritická situace mezi mladými lidmi do čtyřiadvaceti let, a prudce se zvýšil také počet dětí, jejichž oba rodiče jsou bez práce.
Citelný je úbytek pracovních míst ve stavebnictví a Estonci odcházejí do Finska, kde se pokoušejí uchytit na pracovním trhu.
Podle estonských médií nepocítilo v zemi krizi jako jediné odvětví rybářství.
Země nicméně splnila kritéria pro přijetí eura. Rozpočtový deficit loni činil 1,7 procenta hrubého domácího produktu, předpověď na letošek zní 2,2 procenta. Limit, stanovený v EU, jsou tři procenta, ovšem Řecko přiznalo za loňský rok deficit přes 12 procent.
"Myslím, že nepotřebujeme nikoho přesvědčovat o tom, že nejsme Řecko. Přes všechny problémy, které eurozóna nyní má, se chceme stát jejím členem 1. ledna příštího roku," prohlásil estonský premiér Andres Ansip.
Zatímco Česko, Polsko a Maďarsko odložily stanovení termínu pro přijetí eura, Estonsko už je pevně rozhodnuto.