Ankara - Tureckého premiéra Recepa Tayyipa Erdoğana čeká dnes nelehké rozhodování. Na konferenci Strany spravedlnosti a rozvoje (AKP) totiž oznámí, zda v nové ústavě bude prosazovat zrušení zákazu nošení šátku ve školách a veřejných institucích.
Původně se na kompromisu měla shodnout zvláštní "šátková" komise, ta ale minulou neděli oznámila, že nedošla k žádnému výsledku.
Nová ústava, která by nahradila stávající text z roku 1982, je přitom jedním z hlavních bodů programu vládní AKP.
"Snažili jsme se o vytvoření ústavy, která by byla přijatelná pro všechny skupiny obyvatelstva," prohlásil místopředseda AKP Dengir Mir Mehmet Firat.
Šátek je ale v turecké společnosti považován nejen za oděvní doplněk, ale především za symbol politického islámu. Kritici AKP vyčítají, že prosazováním šátku volá po zavedení prvků muslimského práva, tedy šarí´i, do sekulární turecké společnosti.
Nejednoznačnost jakéhokoliv rozhodnutí kolem sporu o šátek zmiňuje i známý sociolog Şerif Mardin. Ten je sice pro zrušení zákazu, zároveň ale tvrdí, že nošení šátku stále zůstává politickým symbolem.
"Věřím v existenci velmi vážného problému žen v šátcích, stejně jako věřím, že studentky v šátku by měly mít možnost navštěvovat university," řekl v rozhovoru pro deník Hürriyet.
V šátku se na veřejnosti pravidelně objevují obě první dámy: jak Emine Erdoğanová, tak prezidentova žena Hayrünissa Gülová. Ta dokonce kauzu zákazu šátku dostala až k Evropskému soudu pro lidská práva.