Erdogan řeší zákaz šátků. Zrušit, nebo ponechat?

Blahoslav Hruška
19. 9. 2007 7:00
Z ženské pokrývky hlavy je politikum
Turks line up to get free food served by local authorities in a giant tent to break their fast on the first day of the holy month of Ramadan in Istanbul September 13, 2007. Muslims around the world abstain from eating, drinking and conducting sexual relations from sunrise to sunset during Ramadan, the holiest month in the Islamic calendar. REUTERS/Fatih Saribas (TURKEY)
Turks line up to get free food served by local authorities in a giant tent to break their fast on the first day of the holy month of Ramadan in Istanbul September 13, 2007. Muslims around the world abstain from eating, drinking and conducting sexual relations from sunrise to sunset during Ramadan, the holiest month in the Islamic calendar. REUTERS/Fatih Saribas (TURKEY) | Foto: Reuters

Ankara - Tureckého premiéra Recepa Tayyipa Erdoğana čeká dnes nelehké rozhodování. Na konferenci Strany spravedlnosti a rozvoje (AKP) totiž oznámí, zda v nové ústavě bude prosazovat zrušení zákazu nošení šátku ve školách a veřejných institucích.

Původně se na kompromisu měla shodnout zvláštní "šátková" komise, ta ale minulou neděli oznámila, že nedošla k žádnému výsledku.

Nová ústava, která by nahradila stávající text z roku 1982, je přitom jedním z hlavních bodů programu vládní AKP.

"Snažili jsme se o vytvoření ústavy, která by byla přijatelná pro všechny skupiny obyvatelstva," prohlásil místopředseda AKP Dengir Mir Mehmet Firat.

Šátek je ale v turecké společnosti považován nejen za oděvní doplněk, ale především za symbol politického islámu. Kritici AKP vyčítají, že prosazováním šátku volá po zavedení prvků muslimského práva, tedy šarí´i, do sekulární turecké společnosti.

Prezidentova dcera Kübra Gülová. Také ona byla kritizována za nošení šátku na veřejnosti.
Prezidentova dcera Kübra Gülová. Také ona byla kritizována za nošení šátku na veřejnosti. | Foto: Aktuálně.cz

Nejednoznačnost jakéhokoliv rozhodnutí kolem sporu o šátek zmiňuje i známý sociolog Şerif Mardin. Ten je sice pro zrušení zákazu, zároveň ale tvrdí, že nošení šátku stále zůstává politickým symbolem.

"Věřím v existenci velmi vážného problému žen v šátcích, stejně jako věřím, že studentky v šátku by měly mít možnost navštěvovat university," řekl v rozhovoru pro deník Hürriyet.

V šátku se na veřejnosti pravidelně objevují obě první dámy: jak Emine Erdoğanová, tak prezidentova žena Hayrünissa Gülová. Ta dokonce kauzu zákazu šátku dostala až k Evropskému soudu pro lidská práva.

 

 

Právě se děje

Další zprávy