Erdogan odmítá možnost, že by byl starosta Istanbulu z opozice. Chce přepočítat hlasy

ČTK ČTK
7. 4. 2019 17:28
Turecká vládní Strana spravedlnosti a rozvoje (AKP) požádá ústřední volební komisi o přepočítání všech hlasů odevzdaných při nedávných volbách ve všech okrscích v Istanbulu. Novinářům to podle agentury Reuters řekl člen vedení AKP.
Tayyip Erdogan, turecký prezident
Tayyip Erdogan, turecký prezident | Foto: Reuters

Kandidát vládní strany totiž podle neoficiálních výsledků minulou neděli jen těsně prohrál s kandidátem opozice ve volbách starosty Istanbulu, kde vedení radnice AKP či její předchůdkyně ovládala 25 let.

Strana prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana žádala přepočítání výsledků ve všech 39 istanbulských okrscích už začátkem tohoto týdne, kdy ale volební komise rozhodla přepočítat hlasy jen v asi polovině z nich. V některých se přitom přepočítávaly hlasy jen některé, v ostatních všechny. AKP už požádala o úplně přepočítání výsledků ve čtvrti Beyoglu, nyní požádá o totéž i v ostatních 38 okrscích, uvedla agentura Reuters.

Volby starosty největšího tureckého města Istanbulu, v němž žije skoro pětina obyvatel země, vyhrál 31. března těsně kandidát opoziční Lidové republikánské strany (CHP) Ekrem Imamoglu se 48,79 procenta hlasů. Porazil expremiéra Binaliho Yildirima (AKP), jenž dostal 48,52 procenta hlasů, tedy jen asi o 25 tisíc hlasů méně.

V místních volbách AKP celkově zvítězila a se svým spojencem nacionalistickou Stranou národní akce (MHP) ovládla přes polovinu radnic v zemi. AKP ale prohrála volby ve třech největších městech země - Istanbulu, Ankaře a Izmiru. V Ankaře a Istanbulu přitom tato strana vedla radnici nepřetržitě v předchozím čtvrtstoletí.

Ztráta vedení metropole Ankary a největšího tureckého města Istanbulu je proto některými považovaná za velkou porážku vládní strany i jejího lídra, prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana, který mimochodem jako starosta Istanbulu v letech 1994-1998 začínal ve vysoké politice.

 

Právě se děje

Další zprávy