V Istanbulu začalo stěhování na nové supermoderní letiště, obří akce potrvá 45 hodin

ČTK ČTK
5. 4. 2019 19:41
V Istanbulu začala obří logistická operace, během níž se přesune veškerý letecký provoz z dosluhujícího Atatürkova letiště na nově dostavěné mezinárodní letiště na předměstí Arnavutköy v evropské části města. Informovala o tom turecká média. "Velké stěhování", jak přesun pojmenovaly aerolinky Turkish Airlines, má trvat 45 hodin, přes 700 nákladních aut během té doby převeze přes 47.000 tun vybavení.
Erdogan otevřel nové istanbulské letiště | Video:

Stěhování na nové letiště začalo brzy ráno a v sobotu hodinu po půlnoci SELČ má Atatürkovo letiště definitivně ukončit veškerý provoz. Poté bude následovat 12 hodin, během nichž nebudou letadla létat ani na jednom z letišť, a v sobotu ve 13:00 SELČ veškeré linky začnou startovat a přistávat na novém letišti.

Kvůli stěhování istanbulská radnice uzavřela na nutnou dobu provoz na silničních tazích mezi oběma letišti, aby operace proběhla hladce.

Nové istanbulské letiště (oficiálně Letiště Istanbul) bude v první fázi s kapacitou 90 milionů cestujících ročně třetím největším na světě. Po dalším rozšíření, které má být dokončeno v roce 2025, by mělo mít kapacitu až 200 milionů cestujících, což by z něj mělo v tomto ohledu učinit největší letiště na světě. Atatürkovo letiště bude uzavřeno a na jeho místě vznikne park a výstaviště.

Nové letiště za 12 miliard USD (271,1 miliardy Kč) oficiálně otevřel už loni v říjnu turecký prezident Recep Tayyip Erdogan, kvůli dokončovacím pracím byl ale provoz jen velmi omezený. Plný provoz byl odložen nejprve na leden a později na březen.

 

Právě se děje

před 10 hodinami

Sněmovna označila po vzoru jiných parlamentů libanonské šíitské hnutí Hizballáh jako celek za teroristickou organizaci

Sněmovna označila po vzoru jiných parlamentů libanonské šíitské hnutí Hizballáh jako celek za teroristickou organizaci, která ohrožuje všechny demokratické země. Vláda by to měla prosadit i v Evropské unii, která by měla přestat rozlišovat rozdělení Hizballáhu na politickou a vojenskou část. Dolní komora se na tom dnes usnesla na popud předsedkyně sněmovního výboru pro obranu Jany Černochové (ODS)

"Poslanecká sněmovna vyzývá vládu, aby na úrovni Evropské unie prosazovala opuštění konceptu dělení Hizballáhu na dvě části a jeho úplné zařazení na seznam teroristických organizací," stojí ve sněmovním usnesení. Ministři zahraničí EU zařadili před sedmi lety na evropský seznam teroristických organizací pouze vojenské křídlo hnutí.

Vláda by se podle poslanců měla rovněž zasazovat o potlačení vlivu Hizballáhu ve světě v zájmu posílení mezinárodní bezpečnosti. Sněmovna také konstatovala, že její usnesení "není nepřátelským aktem vůči libanonskému lidu a že má zájem na udržování partnerství s Libanonskou republikou". Zástupci Hizballáhu jsou součástí libanonské vlády.

Zdroj: ČTK
Další zprávy