V Istanbulu začalo stěhování na nové supermoderní letiště, obří akce potrvá 45 hodin

ČTK ČTK
5. 4. 2019 19:41
V Istanbulu začala obří logistická operace, během níž se přesune veškerý letecký provoz z dosluhujícího Atatürkova letiště na nově dostavěné mezinárodní letiště na předměstí Arnavutköy v evropské části města. Informovala o tom turecká média. "Velké stěhování", jak přesun pojmenovaly aerolinky Turkish Airlines, má trvat 45 hodin, přes 700 nákladních aut během té doby převeze přes 47.000 tun vybavení.
Erdogan otevřel nové istanbulské letiště | Video:

Stěhování na nové letiště začalo brzy ráno a v sobotu hodinu po půlnoci SELČ má Atatürkovo letiště definitivně ukončit veškerý provoz. Poté bude následovat 12 hodin, během nichž nebudou letadla létat ani na jednom z letišť, a v sobotu ve 13:00 SELČ veškeré linky začnou startovat a přistávat na novém letišti.

Kvůli stěhování istanbulská radnice uzavřela na nutnou dobu provoz na silničních tazích mezi oběma letišti, aby operace proběhla hladce.

Nové istanbulské letiště (oficiálně Letiště Istanbul) bude v první fázi s kapacitou 90 milionů cestujících ročně třetím největším na světě. Po dalším rozšíření, které má být dokončeno v roce 2025, by mělo mít kapacitu až 200 milionů cestujících, což by z něj mělo v tomto ohledu učinit největší letiště na světě. Atatürkovo letiště bude uzavřeno a na jeho místě vznikne park a výstaviště.

Nové letiště za 12 miliard USD (271,1 miliardy Kč) oficiálně otevřel už loni v říjnu turecký prezident Recep Tayyip Erdogan, kvůli dokončovacím pracím byl ale provoz jen velmi omezený. Plný provoz byl odložen nejprve na leden a později na březen.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 7 hodinami

Nehoda šesti aut zablokovala hlavní tah z Hradce Králové na Moravu, dva lidé utrpěli zranění

Srážka šesti aut u Ostřetína na Pardubicku zablokovala v pátek v podvečer v obou směrech hlavní tah I/35 z Hradce Králové směrem na Brno a Olomouc. Dva lidé byli při nehodě zraněni.

Informovala o tom mluvčí pardubické policie Eva Maturová. Policie dopravu z obou směrů odkláněla zhruba dvě hodiny na objízdné trasy, kolem 22:00 byla silnice opět průjezdná.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Při srážce vlaku s kamionem na nechráněném přejezdu na Nymbursku se zranily tři děti, jedno z nich těžce

Při páteční odpolední srážce osobního vlaku s kamionem na železničním přejezdu v Běrunicích na Nymbursku se zranily tři děti. Jedno z nich těžce, další středně těžce a jedno lehce.

Celkem záchranná služba ošetřila a odvezla do nemocnice pět lidí, všichni byli z vlaku, řekla mluvčí středočeských záchranářů Petra Effenbergerová. Škodu vyšetřovatelé vyčíslili na více než tři miliony korun.

Nehoda se stala na přejezdu, který není chráněn závorami, je vybaven výstražným křížem a značkou stop.

Další zprávy