Erdogan nabídl svobodu německému novináři za vydání generálů. Neobchodujeme s lidmi, odpovídá Berlín

Martin Novák Martin Novák
31. 7. 2017 6:20
Turecký prezident Recep Erdogan naznačil podle deníku Bild německé delegaci v čele s ministrem zahraničí Sigmarem Gabrielem, že propustí v únoru zatčeného novináře Denize Yücela, pokud mu Berlín vydá dva turecké generály. Ti jsou podle Erdogana podezřelí ze zapojení do loňského puče. Turecký prezident je přesvědčen, že v jeho zemi řádí špioni ze Západu.
Recep Erdogan.
Recep Erdogan. | Foto: Reuters

Ankara/Berlín - 168 dní sedí ve vazbě na samotce ve věznici Silivri západně od Istanbulu německý novinář Deniz Yücel.

Přestože nebyl odsouzen, turecký prezident Recep Erdogan už ho označuje za teroristu, podporujícího nejhorší nepřátele vlády v Ankaře.

Tedy separatistickou Stranu kurdských pracujících a exilového duchovního Fethullaha Gülena, který stál podle prezidenta za loňským pokusem o puč v Turecku.

Zároveň Erdogan Yücela obviňuje i z práce pro německou rozvědku BND.

Deniz Yücel, který má vedle německého i turecké občanství a pracoval do února jako zpravodaj listu Die Welt, je jednou z příčin strmého zhoršení vztahů mezi Berlínem a Ankarou.

Sám fakt, že turecký prezident jednu osobu označuje za agenta německé rozvědky a zároveň teroristu, hovoří sám za sebe.

Vláda v Berlíně i němečtí novináři požadují Yücelovo okamžité propuštění.

Deník Bild zveřejnil zprávu, podle které Erdogan je ochoten třiačtyřicetiletého rodáka z Flörsheimu u Mohuče z věznice pustit a umožnit mu návrat domů.

Během nedávné schůzky s německým ministrem zahraničí Sigmarem Gabrielem ale stanovil podmínku: Německo vydá Turecku dva bývalé armádní generály, kteří se podle Erdogana před rokem podíleli na pokusu o vojenský převrat v zemi.

Gabriel odpověděl záporně, na takovou výměnu nepřistoupil. Sám na dotaz Bildu řekl, že mu není známa "žádná oficiální nabídka".

Ankara informaci nekomentovala a sám turecký prezident je oficiálně v případě Denize Yücela neoblomný. .

"Západ chce, aby se jeho agenti proháněli volně po naší zemi a působili újmu našim lidem," řekl minulý týden Erdogan na shromáždění poslanců vládní Strany spravedlnosti a rozvoje (AKP), které byl dlouholetým předsedou.

Od loňského puče zatkla turecká policie celkem dvaadvacet Němců, ve vazbě jich zůstává včetně Yücela devět.

Německé ministerstvo zahraničí proto zveřejnilo výzvu, že jeho občané můžou do Turecka cestovat jen na vlastní riziko.

Deniz Yücel poslal v květnu z vazby otevřený dopis. Uvádí v něm, že požaduje spravedlivý proces.

"Takový proces skončí mým osvobozením, o tom jsem přesvědčen. Nechci opustit věznici zadním vchodem, ale předním vchodem tak, jak jsem byl přivezen," uvedl novinář.

Po pokusu o převrat loni 15.července do dnešního dne zatkla turecká policie přes padesát tisíc osob.

"Připouštím, že se staly i chyby a přehmaty. Je třeba zdůraznit, že mnoho zatčených lidí bylo už propuštěno," řekl při setkání s českými novináři u příležitosti výročí pokusu o puč turecký velvyslanec v Praze Ahmet Bigali.

Novináři = teroristé

Řada západních zemí i mezinárodních lidskoprávních organizací ale nesouhlasí. A poukazuje právě na případ Denize Yücela i řady dalších zatčených tureckých novinářů.

Podle Novinářů bez hranic je Turecko na 155. místě seznamu 180 zemí, v kterých organizace mapuje svobodu tisku. Dodává, že v zemi registruje v současné době nejvíc zatčených novinářů.

Evropská federace novinářů uvádí seznam až 165 žurnalistů, kteří se za svoji profesionální činnost ocitli v tureckém vězení. 

Většina z nich čelí obvinění z údajného podporování teroristických skupin. "Novináři jsou považováni za teroristy jen za svoji práci," prohlásil rezolutně generální tajemník Novinářů bez hranic Christophe Deloire. 

Erdogan vedl diskreditační kampaň proti opozici, ty, co volili NE označil za teroristy. | Video: dvtv
 

Právě se děje

Další zprávy