Pchjongjang - Za velké vítězství pro Severní Koreou označují severokorejská média úterní summit amerického prezidenta Donalda Trumpa a vůdce KLDR Kim Čong-una. Vyzdvihují přitom Trumpovy ústupky, včetně slibu pozastavení americko-jihokorejských vojenských cvičení, nabídky bezpečnostních záruk Severní Koreji a také možného budoucího zrušení sankcí, napsal zpravodajský server BBC News.
Trump po schůzce se severokorejským vůdcem prohlásil, že ke zrušení tvrdých sankcí vůči KLDR bude možné přistoupit až poté, co Pchjongjang začne s prokazatelným ničením jaderného arzenálu.
Slíbil ale okamžité pozastavení pravidelných americko-jihokorejských vojenských manévrů, což je vnímáno jako zásadní ústupek Severní Koreji, který podle všeho americké spojence v regionu zaskočil.
Kim Čong-un se ve společném prohlášení zavázal spolupracovat s USA na likvidaci jaderných zbraní na Korejském poloostrově.
Řada západních kritiků je přesvědčena, že dohoda obsahuje významné ústupky ze strany USA, ale nezahrnuje žádné nové závazky od Severní Koreje ani podrobnosti o tom, jak by mělo být jaderného odzbrojení KLDR dosaženo. Oficiální severokorejská tisková agentura se právě na tyto skutečnosti soustřeďuje a oslavuje dohodu jako velký úspěch Pchjongjangu.
"Schůzka století"
"Trump vyjádřil záměr pozastavit americko-jihokorejská společná vojenská cvičení, nabídnout bezpečnostní záruky Severu a zrušit sankce vůči KLDR, společně s pokrokem ve zlepšení vzájemných vztahů prostřednictvím dialogu," napsala severokorejská oficiální tisková agentura KCNA.
Severokorejská média rovněž neopomíjejí zdůraznit, že Trump jednal s Kimem jako rovný s rovným. Právě to již v úterý kritizovali západní komentátoři, kteří odsoudili, že šéf Bílého domu pomáhá diktátorovi země, kde se hrubě porušují lidská práva, legitimně vystupovat na světové scéně.
Titulním stranám severokorejského tisku ve středu dominují fotografie z úterní singapurské schůzky, na nichž si Kim s Trumpem potřásají rukou. Oficiální list Rodong sinmun setkání označil za "schůzku století". Agentura KCNA také poukázala na mimořádný zájem, který americko-severokorejský summit vyvolal ve světě.
"Singapur, kde se epochální, tolik světem očekávaná schůzka odehrála, byl zaplaven tisíci domácích a zahraničních novinářů a obrovskými davy lidí, kteří chtěli spatřit okamžiky, jež se nadlouho zapíší do dějin," uvedla KCNA.
Severokorejská média jsou přísně kontrolovaná vládou v Pchjongjangu a o severokorejských představitelích píší výhradně pozitivně. Zprávy přinášejí téměř vždy s několikadenním zpožděním, o singapurském summitu ale informovala na severokorejské poměry nezvykle rychle.