Epicentrum teroru. Reportér natáčel v tunelech pod Gazou, potvrdil obavy expertů

mk ČTK mk, ČTK
2. 11. 2023 11:00
Unikátní záběry natočil reportér ruské propagandistické stanice RT v tunelech pod ostřelovanou Gazou. Arabský novinář se podle svých slov v příspěvku prochází tunelem, který je 60 metrů pod zemí. Potkává přitom teroristy (Hamásu blízké) organizace Islámský džihád a popisuje, jak podzemní síť funguje.
Proč jsou tunely Hamásu pod Gazou pro Izrael klíčovým bojištěm? | Video: Reuters

Právě tunelový komplex je pro Izrael největší výzvou pro splnění náročného úkolu zlikvidovat palestinskou teroristickou organizaci Hamás. "Bude velmi, velmi těžké je odsud eliminovat. Tunely jsou ve značné hloubce, sofistikované a vyztužené betonem," popisuje pro Reuters bývalý šéf jeruzalémské redakce agentury Stephen Farell.

Jeho slova reportáž víceméně potvrzuje. Na videu lze spatřit ventilaci, elektrické osvětlení i přítomnost telefonických linek. Kolem reportéra se míhá hned několik ozbrojenců se zbraněmi, na "zdech" jsou propagandistické plakáty. Z příspěvku není jasné, kdy vznikl, televize ho pravděpodobně pořídila ještě před barbarským útokem na Izrael 7. října, při němž teroristé z Hamásu zavraždili na 1400 lidí a další stovky vzali do zajetí jako rukojmí.

Reportáž se objevila krátce poté, co stejná prokremelská stanice odvysílala rozhovor s jedním z čelných představitelů Hamásu Músou abú Marzúkem. V něm Marzúk odpovídal na otázku moderátora, proč Hamás raději nevybudoval i protiraketové kryty, kam by se ukryli civilisté.

"Tunely jsme postavili, protože nemáme jiný způsob, jak bychom se chránili před smrtí při náletech. Bojujeme zevnitř tunelů," uvedl Marzúk. Doplnil, že o civilisty a uprchlíky se podle něj má starat Organizace spojených národů.

Komplex přezdívaný gazánské metro Hamás staví od roku 2007, kdy ovládl Pásmo Gazy. Nikdo přesně neví, jakou mají podzemní prostory rozlohu, možná ani samotné vedení Hamásu. Izraelci sami hovoří o několika stovkách kilometrů délky.

"Oni o tom nevědí absolutně nic." Irena Kalhousová vysvětluje nenávist k Izraeli

Spotlight Aktuálně.cz - Irena Kalhousová | Video: Jakub Zuzánek
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy