Chorvatská prezidentka ovládla fotbalový šampionát. Letenky si platila sama, fandila i v dešti

Simone Radačičová Simone Radačičová
17. 7. 2018 14:57
Kromě chorvatských fotbalistů, kteří na mistrovství skončili druzí, na sebe strhla pozornost také jejich prezidentka Kolinda Grabarová-Kitarovićová.
Chorvatská prezidentka Kolinda Grabarová-Kitarovićová byla během celého mistrovství věrnou fanynkou.
Chorvatská prezidentka Kolinda Grabarová-Kitarovićová byla během celého mistrovství věrnou fanynkou. | Foto: ČTK

Záhřeb - Fotky, na kterých v silném dešti s širokým úsměvem gratuluje vítězům a utěšuje zklamaného fotbalistu Luku Modriće, zatímco ruský prezident Vladimir Putin se schovává pod deštníkem, se staly hitem sociálních sítí. Chorvatská prezidentka Kolinda Grabarová-Kitarovićová je pro mnoho lidí hlavní hvězdou letošního mistrovství světa ve fotbale.

"Nejlepší scéna z mistrovství. Valící se déšť, žádný deštník a Grabarová-Kitarovićová objímá všechny hráče z Francie a Chorvatska, i když Chorvatsko právě prohrálo. Je to velmi emotivní a vřelé," napsal jeden z uživatelů na Twitteru. A podobných komentářů byly tisíce.

Chorvatská prezidentka fandila svému týmu od samého začátku fotbalového šampionátu v Rusku. Pravidelně jezdila na zápasy. Vynechala prý jen jednou, a to když minulý týden musela na summit NATO v Bruselu.

Do médií se dostaly její fotky, jak se v chorvatském dresu zdraví s fanoušky a společně fandí na tribuně národnímu týmu. Do Ruska létala běžnou turistickou třídou a letenky si platila sama.

Tradiční šachovnicový dres pak Grabarová-Kitarovićová předala jak Putinovi, tak svému francouzskému protějšku Emmanuelu Macronovi. S ním společně fandili během finále mezi Francií a Chorvatskem.

"Porazila" i hvězdného fotbalistu

Její emotivní reakce pak ovládly sociální sítě i zahraniční média. Vyvolaly obrovskou vlnu zájmu jak o samotnou prezidentku, tak Chorvatsko.

Podle Tomislava Grubušiće, šéfa marketingové společnosti Degordian, články o 25 procent více zmiňovaly prezidentku než třeba chorvatského fotbalistu Luku Modriće, který získal Zlatý míč pro nejlepšího hráče mistrovství. Přes 80 procent těchto zpráv bylo navíc kladných, upozornil chorvatský deník Večernji list.

V současnosti padesátiletá Grabarová-Kitarovićová už před lety přinesla na chorvatskou politickou scénu závan svěžího vzduchu. Díky plynné angličtině a bohatým zkušenostem ze studií v zahraničí nad ostatními politiky vynikala.

Jeden rok střední školy strávila v USA. Plynně hovoří i španělsky a portugalsky, domluví se francouzsky, německy a italsky.  

39. nejvlivnější žena světa

Grabarová-Kitarovićová svoji kariéru odstartovala v roce 1992 při práci pro chorvatské ministerstvo vědy, o rok později přestoupila na ministerstvo zahraničí. Od té doby vystřídala řadu pozic od ministryně zahraničí po velvyslankyni Chorvatska v USA.

Chorvatská prezidentka pózuje s Vladimirem Putinem.
Chorvatská prezidentka pózuje s Vladimirem Putinem. | Foto: Reuters

Rodačka z Rijeky zastává prezidentský úřad od roku 2015. Tehdy jako kandidátka konzervativního Chorvatského demokratického společenství (HDZ) těsně zvítězila nad Ivem Josipovićem ze Sociálnědemokratické strany (SDP), který tak neobhájil svůj mandát.

Americký časopis Forbes ji loni zařadil na seznam nejvlivnějších žen ve světě. Umístila se na 39. místě, a to před norskou premiérkou Ernou Solbergovou, americkou zpěvačkou Beyoncé nebo bývalou ministryní zahraničí USA Hillary Clintonovou.  

Video: Francouzští fotbalisté slaví. Emmanuel Macron je pozval k sobě domů

Francouzští fotbalisté slaví. Emmanuel Macron je pozval k sobě domů | Video: Reuters
 

Právě se děje

Další zprávy