Zavřené obchody, speciální slevy pro fanoušky. Chorvaty pobláznil fotbal, u moře jim fandí i Češi

Chorvati čekali na semifinále fotbalového šampionátu dvacet let, večer mají možnost postoupit do boje o zlato. Národnímu týmu fandí celá země.
Zavřené obchody, speciální slevy pro fanoušky. Chorvaty pobláznil fotbal | Video: Associated Press

Záhřeb - Život v Chorvatsku se ve středu večer zastaví. Zemi pobláznil národní tým, který ve 20 hodin čeká semifinále fotbalového mistrovství světa proti Anglii.

Chorvatská jedenáctka vedená kapitánem a hvězdou šampionátu Lukou Modričem fanouškům dala příležitost, na kterou čekali dvacet let. Naposledy o medaile hráli v roce 1998 ve Francii.

Některá divadla v zemi na Jadranu odkládají představení, koncerty se ruší. Obchodníci dokonce nabízí speciální slevy, velké řetězce zkracují pracovní dobu, aby jejich zaměstnanci mohli sledovat zápas, popisuje chorvatský deník Jutarnji list.

Jako první oznámil zkrácení pracovní doby řetězec supermarketů a hypermarketů Spar. "Aby naši zaměstnanci mohli sledovat zápas mezi Chorvatskem a Anglií, ve středu zavřeme už v 19:30," uvedl podnik v prohlášení s prosbou, aby se zákazníci zkrácené pracovní době přizpůsobili.

Ke Sparu se poté přidal i největší maloobchodní řetězec Konzum, který také zavře v 19:30.

A nejen to. Konzum nabízí zákazníkům lákavou nabídku: každý, kdo přijde ve "fanouškovském", dostane slevu deset procent na celý nákup.

Dres za správný výsledek

Dříve ve středu skončí i jiné, menší provozovny. Jednou z nich je třeba záhřebská restaurace Burgeraj. Její majitelé pro Jutarnji list řekli, že zaměstnanci si přejí sledovat zápas, a proto jim vyšli vstříc.

"Nezlobte se na nás, ve středu zkracujeme naši pracovní dobu," upozornili. "Všichni si pamatují, kde byli v roce 1998, když Chorvatsko hrálo semifinále. Ať je to letos stejné jako tehdy - ať si pamatujeme, jak jsme si užili zápas se svými blízkými," popsali vlastníci. Tehdy národní tým k zisku bronzové medaile dovedl střelec Davor Šuker, nynější šéf fotbalového svazu.

A fotbalového mistrovství využívají obchodníci v Chorvatsku i jinak. Třeba pojišťovna Uniqa daruje dres chorvatské reprezentace těm zákazníkům, kteří uhádnou správně výsledek zápasu. Fitness klub Ludilo ze Záhřebu pak za uhádnutí výsledku nabízí slevu na členství a škola cizích jazyků Lingua Šibenik bezplatný kurz.

Čekáme větší tržby

Z výsledků týmu okolo hvězd Modriče a Mandžukiče si mnou ruce i restaurace. Čekají velké tržby nejen od domácích hostů. V Chorvatsku je v létě spousta cizinců.

"Dívají se na zápasy v kavárnách a barech. To se vztahuje hlavně na turisty, kteří jsou zde na dovolené a kteří fandí i Chorvatsku. Nejvíc je tu Němců, jsou tu i Rakušané, Češi, Slováci a další," řekl Jutarnji listu Ante Mihić, majitel zmrzlinárny ve městě Vodice. "Když je euforie, jsou tržby mnohem vyšší. Nejvíc se prodává pivo, ale i víno a další alkoholické nápoje," dodal.

Vítězství na mistrovství světa by podle expertů zvýšilo spotřebu Chorvatů. "Jedná se ale jen o krátkodobý efekt. Takže na vývoj hospodářského růstu by to nemělo velký vliv," myslí si Zdeslav Šantić, ekonom ze Splitské banky. Ten očekává, že HDP Chorvatska letos vzroste o 2,4 procenta.

Chorvatská média ještě včera informovala o možnostech, jak se dostat na semifinále přímo do Ruska a zveřejňovala fotky chorvatských fanoušků na letištích.

Reprezentace ve čtvrtfinále porazila na penalty domácí Rusko. Zápas přímo v Soči sledovalo na pět tisíc chorvatských fanoušků. Večer jich proti Anglii bude ještě více.

Bude mezi nimi i premiér Andrej Plenković a předseda chorvatského parlamentu Gordan Jadroković. Plenković si už tento týden s britskou premiérkou Theresou Mayovou vyměnili fotbalové dresy.

Video: Kdo postoupí do finále MS? Vítěze vybral tygr v ruské zoo

Kdo postoupí do finále MS ve fotbale? Vítěze vybíral tygr z ruské zoo | Video: Reuters
 

Právě se děje

Další zprávy