Embargo na manželku. Brusel zavřel Asadově ženě butiky

Petr Jemelka Petr Jemelka
23. 3. 2012 11:26
Sankce se vztahují na vstup do EU i nakupování v ní. Manželce syrského prezidenta zmrazili i majetek
Asma Asadová.
Asma Asadová. | Foto: Reuters

Brusel - Ministři zahraničí Evropské unie schválili uvalení zvláštního embarga na Asmu Asadovou.

Manželce syrského prezidenta, která se narodila ve Velké Británii a je proslulá svou slabostí pro luxusní módní zboží, zakázali vstup na území sedmadvacítky. Krom toho jí zmrazí veškerý zahraniční majetek a zamezí v nakupování výrobků z EU přes internet.

Krásná Asma se tak zařadila po bok manžela a dalších jedenácti představitelů syrského režimu, na něž už Brusel sankce uvalil.

Jelikož se ale Asadova žena narodila ve Velké Británii a stále disponuje britským občanstvím, není podle BBC jisté, zda se bude moci embargo vztahovat také na ostrovy.

Pštrosí politika

Až do vypuknutí syrského povstání byla Asma Asadová, která ve Spojeném království strávila většinu života, pokládána za první dámu západního typu. Věnovala se charitě, působila sjednocujícím dojmem, a také proto se jí přezdívalo růže v poušti.

Po vypuknutí povstání se ale z veřejného života stáhla a západní média i veřejnost jí začaly vyčítat "pštrosí politiku", tedy to, že před násilím strká hlavu do písku. K dění v Sýrii se poprvé vyjádřila až letos v únoru, kdo poslala do britského listu Times vyjádření, v němž se za manžela postavila a podotkla, že za ním stojí i celý národ.

Z násilí si Růže v poušti těžkou hlavu nedělá

Z e-mailové korespondence manželů Asadových, které se zmocnila syrská opozice, vyplývá, že si Asma z toho, že manželovy jednotky vraždí sunnity (sama pochází ze sunnitské rodiny žijící v Homsu, zatímco Bašár Asad je z vládnoucí menšiny alavitů), příliš těžkou hlavu nedělá.

Zatímco ve velkých městech byla prolévána krev, Asma se probírala módními katalogy a objednávala zboží z butiků v Paříži a Londýně. Její manžel si zase mezi řízením tanků a dělostřelectva stahoval hudbu z iTunes.

Nutno podotknout, že pravost asi 3000 zveřejněných e-mailů není možné ověřit.

 

Právě se děje

Další zprávy