Bagdád - Irácká vláda vybrala v tendru dvě firmy na výstavbu velkých elektráren, které mají pomoci s řešením krize v zásobování elektřinou.
Většina iráckých domácností ;má proud stále jen několik hodin denně, výpadky jsou nadále běžné.
Kontrakty ale neudělají radost Spojeným státům. Získaly je totiž společnosti z Číny a Íránu.
Obavy v Pentagonu
Podle deníku New York Times, který informoval o výstavbě elektráren jako první, je zejména americké ministerstvo obrany znepokojeno.
Američané obviňují Írán, že se snaží získat rozhodující vliv na iráckou politiku a vyzbrojuje šíitské milice, které bojují proti vojákům USA.
"Samozřejmě íránskou přítomnost v Iráku pečlivě sledujeme. S kontrakty na elektrárny ale těžko můžeme něco dělat, to je na svobodném rozhodnutí Iráčanů," citoval deník nejmenovaného činitele Pentagonu.
Íránská elektřina do Iráku
Íránci postaví elektrárnu na jihu země mezi posvátnými šíitskými městy Nadžaf a Karbala. Cena projektu je odhadována na 300 miliónů dolarů.
Íránci také slíbili, že budou dodávat do jižního Iráku elektřinu z vlastní sítě.
Čína postaví velkou elektrárnu o výkonu 1 300 megawattů v ceně 940 miliónů dolarů. Tendr vyhrála firma Shanghai Heavy Industry.
Číňanům se daří stále více pronikat na irácký trh. Nedávno dostali zakázku na dovoz pistolí pro iráckou armádu a policii v hodnotě sto miliónů dolarů. Ani tím Spojené státy nebyly příliš nadšeny.
Washington a Bagdád se neshodují v názoru na roli Íránu v Iráku. Zatímco Američané Teherán obviňují z destabilizace a podněcování násilí, irácká vláda Núrího Málikího označila Írán za přítele.