Quito - Ekvádor odmítl peněžní pomoc bohatých zemí výměnou za to, že by ustoupil od záměru začít těžit ropu v panenské přírodě národního parku Yasuni.
Černé zlato se v lidmi nedotčených deštných pralesech, dolovat bude, protože svět není s to nabídnout dost, oznámil prezident Rafael Correa.
Rezervace se rozléhá na ploše přibližně 10 000 kilometrů čtverečních, což ji řadí k jedné z největších oblastí biologické diverzity (celistvých ekosystémů) na světě.
Ekvádor, jehož většinu příjmů tvoří právě ropa, chce během několika týdnů navázat na zkušební vrty ze sedmdesátých let.
Průzkumy by podle BBC měly začít během následujících týdnů.
Jednání o peněžitých darech výměnou za netěžení v deštných pralesech v roce 2010 inicioval ekvádorský prezident. Požadoval 3,6 miliardy dolarů (téměř 70 miliard korun), což odpovídá ceně poloviny odhadovaných zásob ropy v rezervaci. Těžební společnosti si tam brousí zuby zhruba na 846 milionů barelů.
V televizním projevu Correa prohlásil, že se podařilo vyjednat jen zlomek požadované sumy, je tudíž nucen zahájit přípravy těžby. Dotknou se prý ale jen jednoho procenta plochy parku.
Dosud mezinárodní společenství za netěžení vyplatilo 13 milionů dolarů (252 milionů korun). "Svět nás podvedl," řekl národu s tím, že podepsal dekret, jímž vyjednávací iniciativu ruší.
"Nechtěli jsme po světu, aby nám dělal charitu, ale aby nesl spoluzodpovědnost za klimatické změny," dodal s tím, že učinil nejtěžší rozhodnutí ve své politické kariéře.
V centru hlavního města Quito už v reakci na záměr vlády demonstrují ekologičtí aktivisté.