Atény - Šestiletý ekonomický propad v Řecku příští rok skončí a země dosáhne předkrizové a možná i vyšší úrovně prosperity do roku 2020.
Prohlásil to v sobotu řecký premiér Antonis Samaras v projevu, jímž zahájil výroční mezinárodní veletrh v Soluni.
Samaras předpověděl, že letošní pokles ekonomiky bude mírnější, než se očekávalo. Podle něj to pomůže zemi splnit a překročit rozpočtové cíle, které jí zadali mezinárodní věřitelé za svou finanční pomoc.
Letos by se měl primární rozpočet, který nezahrnuje splátky úroků a jistiny dluhu, dostat namísto plánované vyrovnané bilance do přebytku, řekl premiér.
Věřitelé by tak prý měli Řecko za dle něj nejhlubší snížení rozpočtového deficitu v historii odměnit dalším zmírněním dluhové zátěže.
Samarasovi k sobotní optimistické předpovědi nahrály příznivé páteční údaje, podle nichž řecká ekonomika ve druhém čtvrtletí vykázala mnohem slabší propad, než se čekalo.
Hrubý domácí produkt meziročně klesl o 3,8 procenta, tedy nejpomalejším tempem za téměř tři roky, proto propadu o 5,6 procenta v prvním čtvrtletí.
Evropská komise a Mezinárodní měnový fond (MMF) předpokládají, že v celém letošním roce řecká ekonomika vykáže propad o 4,2 procenta.
Řecko již dostalo od EU a MMF dva balíky úvěrové pomoci v celkové výši 240 miliard eur (6,2 bilionu Kč).
Řecký ministr financí Jannis Sturnaras minulý měsíc připustil, že Řecko by mohlo potřebovat dodatečnou pomoc v objemu až deseti miliard eur, což potvrzují odhady mezinárodních věřitelů.
Výměnou za poskytnutou pomoc zaváděla řecká vláda výdajové škrty, snižovala důchody a mzdy a zvyšovala daně, což prohlubovalo propad ekonomiky způsobený dluhovou krizí. Od roku 2008 se výkon řecké ekonomiky snížl o 23 procent.