Egyptský soud poslal na smrt 683 členů Muslimského bratrstva

Zahraničí Petr Jemelka Zahraničí, Petr Jemelka
28. 4. 2014 9:46
Nejvyšší trest byl uložen za účast na loňské násilné demonstraci. Mezi odsouzenými je i vedoucí hnutí Muhammad Badí.
Vůdce Muslimského bratrstva Muhammad Badí.
Vůdce Muslimského bratrstva Muhammad Badí. | Foto: Reuters

Minjá - Egyptský soud uložil 683 islamistům z Muslimského bratrstva trest smrti za účast na loňské násilné demonstraci.

Podle agentury AP je mezi odsouzenými i vůdce hnutí Muhammad Badí.

Islamisté, z nichž je pouze 50 ve vazbě a ostatní jsou na útěku, se ale ještě mohou odvolat.

Nejvyšší trest padl mimo jiné za útok na policejní stanici ve městě Minjá, jehož se dopustili stoupenci bratrstva 14. srpna loňského roku. Jeden z policistů tehdy přišel o život.

Proces v Minjá se konal měsíc poté, co soud poslal na popraviště 529 jiných příslušníků islamistického hnutí. Soudce ale při vynášení pondělního rozsudku 492 z nich zmírnil trest na doživotí.

Protivládní demonstrace v Káhiře. Napětí v Egyptě nepolevuje.
Protivládní demonstrace v Káhiře. Napětí v Egyptě nepolevuje. | Foto: Reuters

Krvavé nepokoje vypukly loni po sesazení demokraticky zvoleného prezidenta Muhammada Mursího, který je sám souzen ve čtyřech procesech. Muslimské bratrstvo bylo po převzetí moci armádou zařazeno mezi teroristické organizace.

Odvolací soud rozsudky zruší, předvídají média

Soudní řízení s oběma skupinami lidí byla mimořádně krátká - konala se vždy jenom dvě stání, což vyvolalo kritiku ochránců lidských práv i Spojených národů

Podle lidskoprávní organizace Human Rigth Watch přelíčení trvala jen několik hodin a advokátům obžalovaných nebyl poskytnut prostor k obhajobě.

Egyptské sdělovací prostředky a právníci nicméně očekávají, že odvolací soud verdikty zruší a nařídí nové procesy. Většina z obžalovaných tvrdí, že na demonstraci, o niž se v procesu jedná, vůbec nebyli. Rozsudky smrti musí podle egyptských zákonů ještě potvrdit náboženská autorita.

Kormidla se nejspíš chopí Sísí

Po vítězných volbách v roce 2012 Mursího vláda nezvládla vyřešit ekonomické a bezpečnostní problémy země, což vedlo k masovým demonstracím a skončilo násilným převzetím moci armádou.

Abdal Fattáh Sísí
Abdal Fattáh Sísí | Foto: Reuters

Hromadný rozsudek smrti přichází před květnovými prezidentskými volbami, v nichž se bude ucházet o přízeň voličů nyní již bývalý šéf egyptské armády Abdal Fattáh Sísí. Ten se vzdal funkce právě proto, aby mohl kandidovat.

Členové a příznivci Muslimského bratrstva se chystají volbu bojkotovat. Sísí je ale přesto jasným favoritem a pro mnoho lidí jediným, kdo je schopný situaci v zemi pyramid stabilizovat.

Jeho jediným oponentem bude levicový kandidát Hamdín Sabahí, který skončil v minulé prezidentské volbě třetí.

 

Právě se děje

před 6 minutami

Europarlament zbavil imunity bývalého katalánského premiéra Puigdemonta

Evropský parlament zbavil imunity katalánského expremiéra Carlose Puigdemonta a jeho dva kolegy. Úřady mohou opět zvážit žádost Španělska o jejich vydání.

Zdroj: ČTK
před 48 minutami

Spor Trump vs. Republikáni pokračuje. Bývalý prezident nesouhlasí s používáním svého jména

Ve Spojených státech se v posledních dnech vyhrocuje spor mezi Republikánskou stranou a bývalou hlavou státu Donaldem Trumpem ohledně využívání exprezidentova jména k propagačním účelům a výběru finančních příspěvků od drobných přispěvatelů. Trump v pondělí vyzval svoje podporovatele, aby nedávali peníze tradičním republikánským strukturám a aby místo toho podpořili jeho vlastní volební skupinu, jejímž cílem je podporovat kandidáty souznějící s Trumpovým programem.

Trumpovi právníci zaslali v pátek výzvu Celostátnímu výboru Republikánské strany (RNC) a dalším dvěma klíčovým stranickým organizacím, aby přestaly používat Trumpovo jméno ve veřejných kampaních bez jeho svolení. Podle exprezidentova poradce je Trump na volné používání svého jména citlivý a vadí mu také to, že tři zmíněné struktury Republikánské strany podporují kandidaturu některých zákonodárců, kteří se letos připojili na stranu demokratů při projednávání ústavní žaloby, jež na exprezidenta mířila ve spojitosti s lednovými nepokoji v Kapitolu.

Zdroj: ČTK
před 50 minutami

Česko má za sebou zřejmě nejmrazivější noc týdne, na Jizerce naměřili minus 21 stupňů

Noc na dnešek byla podle meteorologů pravděpodobně nejmrazivější nocí tohoto týdne. Především na východě a severovýchodě teploty při vyjasnění klesly až k minus deseti stupňům Celsia. Největší zima byla v Jizerských horách, v mrazové kotlině na Jizerce naměřili dokonce minus 21 stupňů. V dalších dnech se má oteplovat, od pátku už by teploty v noci pod nulu klesat neměly, uvedl Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).

V noci na dnešek se vyjasnilo všude kromě jihu a jihozápadu země. "Ve studeném vzduchu a při slabém větru tak klesly teploty v nižších a středních polohách na minus čtyři až minus osm stupňů Celsia, na východě a severovýchodě až na minus deset stupňů Celsia," uvedli meteorologové. V Jizerských horách se teploty pohybovaly většinou kolem minus 15 stupňů, ve výjimečných případech, jako právě na Jizerce, spadly ještě níže.

Na jihu a jihozápadě Čech bylo díky nízké oblačnosti tepleji, nejčastěji mezi nulou až minus čtyřmi stupni Celsia.

Zdroj: ČTK
Další zprávy