Egyptský soud poslal na smrt 683 členů Muslimského bratrstva

Zahraničí Petr Jemelka Zahraničí, Petr Jemelka
28. 4. 2014 9:46
Nejvyšší trest byl uložen za účast na loňské násilné demonstraci. Mezi odsouzenými je i vedoucí hnutí Muhammad Badí.
Vůdce Muslimského bratrstva Muhammad Badí.
Vůdce Muslimského bratrstva Muhammad Badí. | Foto: Reuters

Minjá - Egyptský soud uložil 683 islamistům z Muslimského bratrstva trest smrti za účast na loňské násilné demonstraci.

Podle agentury AP je mezi odsouzenými i vůdce hnutí Muhammad Badí.

Islamisté, z nichž je pouze 50 ve vazbě a ostatní jsou na útěku, se ale ještě mohou odvolat.

Nejvyšší trest padl mimo jiné za útok na policejní stanici ve městě Minjá, jehož se dopustili stoupenci bratrstva 14. srpna loňského roku. Jeden z policistů tehdy přišel o život.

Proces v Minjá se konal měsíc poté, co soud poslal na popraviště 529 jiných příslušníků islamistického hnutí. Soudce ale při vynášení pondělního rozsudku 492 z nich zmírnil trest na doživotí.

Protivládní demonstrace v Káhiře. Napětí v Egyptě nepolevuje.
Protivládní demonstrace v Káhiře. Napětí v Egyptě nepolevuje. | Foto: Reuters

Krvavé nepokoje vypukly loni po sesazení demokraticky zvoleného prezidenta Muhammada Mursího, který je sám souzen ve čtyřech procesech. Muslimské bratrstvo bylo po převzetí moci armádou zařazeno mezi teroristické organizace.

Odvolací soud rozsudky zruší, předvídají média

Soudní řízení s oběma skupinami lidí byla mimořádně krátká - konala se vždy jenom dvě stání, což vyvolalo kritiku ochránců lidských práv i Spojených národů

Podle lidskoprávní organizace Human Rigth Watch přelíčení trvala jen několik hodin a advokátům obžalovaných nebyl poskytnut prostor k obhajobě.

Egyptské sdělovací prostředky a právníci nicméně očekávají, že odvolací soud verdikty zruší a nařídí nové procesy. Většina z obžalovaných tvrdí, že na demonstraci, o niž se v procesu jedná, vůbec nebyli. Rozsudky smrti musí podle egyptských zákonů ještě potvrdit náboženská autorita.

Kormidla se nejspíš chopí Sísí

Po vítězných volbách v roce 2012 Mursího vláda nezvládla vyřešit ekonomické a bezpečnostní problémy země, což vedlo k masovým demonstracím a skončilo násilným převzetím moci armádou.

Abdal Fattáh Sísí
Abdal Fattáh Sísí | Foto: Reuters

Hromadný rozsudek smrti přichází před květnovými prezidentskými volbami, v nichž se bude ucházet o přízeň voličů nyní již bývalý šéf egyptské armády Abdal Fattáh Sísí. Ten se vzdal funkce právě proto, aby mohl kandidovat.

Členové a příznivci Muslimského bratrstva se chystají volbu bojkotovat. Sísí je ale přesto jasným favoritem a pro mnoho lidí jediným, kdo je schopný situaci v zemi pyramid stabilizovat.

Jeho jediným oponentem bude levicový kandidát Hamdín Sabahí, který skončil v minulé prezidentské volbě třetí.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 2 minutami

Česká pošta zruší až 2269 pracovních pozic, propuštěným pomůže s hledáním práce

Česká pošta od 1. července zruší 2269 pracovních pozic. Některé z nich jsou ale neobsazené. Propuštěným lidem podle ministra vnitra Víta Rakušana (STAN) podnik pomůže s hledáním práce. Konkrétní pracovníky, kterých se to bude týkat, zatím pošta neurčila. Propouštění souvisí s připravovaným rušením asi 300 poboček pošty z celkového počtu 3200.

Mladá fronta Dnes s odkazem na dokument o hromadném propouštění, který Česká pošta adresovala úřadu práce, napsala, že pošta v létě propustí 1388 lidí na přepážkách, 511 doručovatelů a 320 pracovníků nižšího managementu. Podle mluvčího pošty Matyáše Vitíka jde o maximální možný počet typových pozic, kterých se propouštění může týkat. "Řada pozic je neobsazená, tak tato místa budou zrušena, ale nebudou se z nich propouštět zaměstnanci," uvedl.

Zdroj: ČTK
před 9 minutami

V odpadních vodách V Brně nalezli odborníci poprvé stopy ketaminu

V brněnských odpadních vodách nalezli odborníci stopy ketaminu. Ukazuje to zpráva Evropského monitorovacího centra pro drogy a závislosti (EMCDDA) za rok 2022. V průzkumu stop omamných látek v odpadních vodách se ketamin, jehož spotřeba v Evropě stoupá, objevil poprvé. Nejvyšší koncentrace této drogy, která se mimo jiné používá pro donucení k sexu, odborníci naměřili na Pyrenejském poloostrově či v Dánsku. Podle zprávy se v Praze mezi lety 2021 a 2022 více než zdvojnásobila koncentrace kokainu v kanalizační vodách. Česká města vykazují nejvyšší hodnoty ve čtyřech ze šesti druhů sledovaných omamných látek.

V Brně naměřili v průměru za den v odpadních vodách 1,28 miligramu ketaminu na 1000 lidí. To byl 11. nejvyšší údaj v celoevropském srovnání. I tak ale byla koncentrace zaznamenaná v Brně mnohonásobně nižší než ve městech v čele hodnocení. Nejvyšší koncentraci ketaminu vykázaly Barcelona se zhruba 30 miligramy na 1000 lidí, Lisabon s 19 miligramy na 1000 osob a Kodaň se 17 miligramy na 1000 osob. V Český Budějovicích, které byly dalším městem na území Česka, kde se měření uskutečnilo, byla zaznamenána nulová hodnota

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 32 minutami

Primátor chce pro Železného omluvu od policie, neměla prý právo video zveřejnit

Městská policie v Praze (MPP) podle primátora Bohuslava Svobody (ODS) nebyla oprávněna zveřejnit videozáznam zachycující řešení přestupku moderátora České televize Jakuba Železného v centru města. Zásah strážníků byl profesionálně správný, pochybením je zpracování a forma zveřejnění videozáznamu, uvedl primátor. Toto stanovisko sdělil řediteli městské policie Eduardu Šustrovi s tím, že kromě systémové nápravy by situaci vyřešila i omluva. Případ prověří také Úřad pro ochranu osobních údajů. Šuster pochybení odmítl, městská policie podle něj postupovala stejně jako při zveřejňování jiných videí v minulosti.

"Důkladně jsem se seznámil se všemi okolnostmi zveřejnění videozáznamu úkonu Městské policie hlavního města Prahy a došel k závěru, že MPP nebyla oprávněna zveřejnit videozáznam při řešení přestupku pana Železného," napsal Svoboda na Twitteru.

Situaci primátor hodnotí jako pochybení konkrétního člověka, nikoliv městské policie jako celku. "Zásah strážníků byl profesionálně správný, pochybením je zpracování a forma zveřejnění videozáznamu. Panu řediteli jsem tlumočil názor, že by kromě systémové nápravy tuto situaci vyřešila i omluva," uvedl.

Šuster na facebooku městské policie uvedl, že ho primátor seznámil se stanovisky dvou advokátních kanceláří. Městská policie nicméně podle Šustera při zveřejnění videa postupovala při anonymizaci tak, že se snažila plně zachovat osobnostní práva přestupce. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy