Egyptské děti se musejí učit doma, není na učebnice

ČTK Zahraničí ČTK, Zahraničí
2. 11. 2013 18:20
Rodiče v zemi pyramid už léta nespoléhají na státní školství, ale na soukromé doučování.
Egyptské děti se nemají kde učit.
Egyptské děti se nemají kde učit. | Foto: Jaroslav Pikous

Káhira - Přeplněné třídy, neaktualizované osnovy a omšelé školy.

Tak vypadá školství v Egyptě, kde se rodiče už po desetiletí spoléhají ani ne tak na školský systém, jako spíš na soukromé doučování.

Školství zanedbávalo několik vlád po sobě a nynější situace, kdy Egypt řídí dočasná vláda a bývalí prezidenti sedí ve vězení, naděje na slibované reformy pohřbívá docela, míní agentura AFP.

"Mám ve třídě tolik žáků, že jim prostě nemohou věnovat patřičnou pozornost," stěžuje si učitelka matematiky Hanna Ahmadová. Ve třídě jedné soukromé školy u Káhiry, kde učí, sedí za potlučenými lavicemi 90 žáků, ačkoli třída byla projektována pro 40 dětí.

Reforma, která nic neřeší

Na zářijovém seznamu konkurenceschopnosti, který řadil 148 zemí, skončil Egypt v položce kvality základního školství na posledním místě. Takže i ministr školství přechodné vlády Muhmúd Nasr byl nucen uznat, že je to vážný problém.

Ministerstvo školství proto již začalo připravovat reformu. Podle Nasra spočívá v zavedení paralelního školství - část škol bude zdarma, v těch druhých se bude požadovat školné. Systém tak zůstane stále dostupný všem. Podle Mughíze je ale třeba mnohem víc. "Situace se zlepší, jedině když k tomu bude politická vůle. Ostatní - lidé, mzdy a budovy - pak bude přirozeně následovat," tvrdí.

Léčba socialismem nezabrala

Poskytnout vzdělání zdarma byl jeden z pilířů socialistických reforem bývalého prezidenta Gamála Abdan Násira v 50. a 60. letech. Lidé měli dostat možnost dostat se z tradičního systému společenských tříd. Postupně však školství stejně jako jiné služby pohltila zkorumpovaná veřejná správa, svěřená do rukou špatně placeným a málo vzdělaným úředníkům.

Dnes používané učebnice jsou zastaralé a moralistické. Výsledky testů nesouvisí ani tak s výkonem studentů jako s vládními kvótami.

Mubarak přál vzdělání jen bohatým 

Za bývalého prezidenta Husního Mubaraka vzniklo mnoho zahraničních a soukromých škol, které situaci řeší v případě movitých rodin, avšak společensky Egypt vracejí do přednásirovských dob.

Chabá úroveň školství vyniká v době počítačů a tabletů ještě víc než dřív. "Děti jsou ve styku se světem víc, než jsme bývali my. Ztrácejí zájem chodit do školy," říká Dalía Hášimová, která posílá své dvě děti do soukromých škol.

Vláda vydá ročně na každého ze 16 milionů studentů 2000 egyptských liber, z nichž 85 procent je určeno na výplaty vyučujícím. Systém se udržuje na základním minimu, o investicích do kreativních metod není řeč. "Nemůžete se dovolávat profesionality u učitele, jehož měsíční mzda činí 100 dolarů (2000 korun). Nestačí mu to k přežití," říká Mughíz.

Na vesnicích je situace ještě horší. "Jsme v polovině roku a nemáme učebnice. Jak máme pracovat?" zlobí se učitel Hišám Muhammad ze severoegyptského Dimjátu.

 

Právě se děje

před 23 minutami

Mugabeho zabila rakovina, lékaři krátce před jeho smrtí zastavili chemoterapii

Příčinou úmrtí bývalého prezidenta Zimbabwe Roberta Mugabeho, který zemřel 6. září ve věku 95 let, byla rakovina. Lékaři v Singapuru, kde se dlouhodobě léčil, krátce před jeho smrtí zastavili chemoterapii. Důvodem byl Mugabeho vysoký věk, rozšíření nádorů a nízká účinnost léčby. O přesné příčině smrti zimbabwského exprezidenta poprvé promluvil současný prezident této jihoafrické země Emmerson Mnangagwa, informoval server BBC.

Zdroj: ČTK
před 52 minutami

Velšští ragbisté zahájili MS pohodlnou výhrou nad Gruzií

Velšští ragbisté vstoupili do mistrovství světa v Japonsku pohodlnou výhrou nad Gruzií 43:14. Vítězové Turnaje šesti národů vedli po první půli díky čtyřem položeným pětkám 29:0 a po změně stran si náskok bezpečně pohlídali. Velšský kapitán Alun Wyn Jones vyrovnal 129. startem národní rekord.

Spolufavorité skupiny D Velšané vlétli do utkání ve velkém stylu a už po dvou minutách otevřeli skóre. Gruzínci, kterým chybí zraněný kapitán Merab Šarikadze, postupně vyrovnali hru, ale bodů se dočkali až ve druhém poločase.

V neděli čeká Wales ostrý test v podobě obhájců stříbra Australanů, kteří si na úvod poradili s Fidži. Gruzie narazí na Uruguay.

Další zprávy