Egypťané v referendu měnili ústavu, Baradej napaden

ČTK ČTK
19. 3. 2011 20:21
Výsledky referenda se čekají v neděli
Foto: Reuters

Káhira - V Egyptě se v sobotu konalo referendum o ústavních změnách, považované za první velký test přechodu k demokracii. Změny mají umožnit mimo jiné demokratičtější volbu prezidenta po nedávném pádu režimu prezidenta Husního Mubaraka.

Hlasování podle agentur provázela vysoká účast voličů.

Odpůrce plebiscitu Muhammad Baradej se stal terčem útoku.

Hlasovací místnosti se otevřely v 8:00 tamního času a uzavřely se v šest hodin večer. Výsledky však mají být oznámeny nejdříve v neděli. Podle agentury Reuters nelze odhadnout, jak hlasování dopadne.

O referendu se v této severoafrické zemi čile debatuje a zdá se, že země je rozdělena na tábor těch, kteří tvrdí, že předkládané dodatky jsou dostatečné, a na skeptiky, podle nichž by měla být vypracována zcela nová ústava.

Kampaň proti přijetí změn vedli dva pravděpodobní prezidentští kandidáti - nositel Nobelovy ceny Baradej a generální tajemník Ligy arabských států Amr Músá. Za jejich přijetí naopak bojuje největší opoziční hnutí v zemi Muslimské bratrstvo. Podporuje ho zřejmě také armáda, které by vítězství "ano" umožnilo splnit šestiměsíční termín na předání moci do rukou zvolené vlády.

Baradeje u volební místnosti v Káhiře slovně i fyzicky napadlo na 50 převážně mladých lidí. Byl zasažen nejméně jedním kamenem a polit vodou. Nebyl prý zraněn, ale nemohl hlasovat. Po incidentu rychle ujel z místa a poté prohlásil, že je nezodpovědné pořádat referendum k ústavě, když není v zemi zajištěna bezpečnost.

Referendum provázela vysoká účast

Egypťané měli o první demokratické hlasování po desetiletích velký zájem. Od rána se před volebními místnostmi v celé zemi tvořily fronty stovek natěšených voličů.

"Země je konečně naše a my si ji nikdy nenecháme znovu vzít tím, že zůstaneme doma, když bychom měli stát právě tady, ve frontě, aby byly vyslyšeny naše hlasy," řekl pětašedesátiletý volič Um Sajjíd.

Referendum, které vypsala přechodná vláda v rukou armády, skýtalo asi 45 milionům egyptských voličů možnost vyzkoušet si demokratické hlasování po téměř 30 letech autoritářského režimu Mubaraka, jenž pod tlakem ulice odstoupil 11. února.

Voliči se vyjadřovali k balíku 11 změn v devíti článcích ústavy. Návrhy mimo jiné omezují dobu výkonu prezidentského mandátu na dvě čtyřletá funkční období nebo zavádějí soudní dohled nad hlasováním.

 

Právě se děje

Další zprávy