Rozsudek vyvolal pobouření mezi Núrovými přívrženci v jednací síni i před soudní budovou a kritiku mezinárodní veřejnosti. Verdikt okamžitě odsoudil i Bílý dům.
Podle amerického prezidenta odsouzení Núra vrhá pochybnosti na odhodlání Egypta uskutečňovat demokratické reformy. Vyzval proto Egypt k okamžitému propuštění Núra.
Ve stejném procesu byli odsouzeni k pěti letům vězení i další dva obžalovaní, tři dostali tresty tří let vězení a poslední, souzený v nepřítomnosti, byl odsouzen k deseti rokům odnětí svobody.
Núr vinu odmítá
Núr, který v zářijových prezidentských volbách neúspěšně kandidoval proti staronovému šéfovi státu Husnímu Mubarakovi, byl obžalován z toho, že padělal podpisy stoupenců, aby mohl založit svou politickou stranu Ghad (Strana zítřka). Toto obvinění, vznesené dlouho před volbami, ale Núr důrazně odmítl a prohlásil, že jeho cílem bylo znemožnit mu kandidovat.
Núr získal v prezidentských volbách osm procent hlasů (Mubarak 89 procent), ale v listopadových a prosincových parlamentních volbách ztratil on i další zástupci jeho strany poslanecký mandát.
Kvůli vyšetřování údajného podvodu byl Núr zadržen již začátkem letošního roku, ale na nátlak Spojených států ho úřady po několika týdnech opět propustily.
K soudu z nemocnice
"Bůh je veliký" a "Pryč s Mubarakem" vykřikl podle tiskových agentur odsouzený po vyslechnutí verdiktu.
"Je to politický rozsudek, který bude odvolacím soudem zrušen," zvolal následně Núrův obhájce Amir Sálim.
Pobledlý Núr přijel k soudu z nemocnice, kam byl převezen před týdnem poté, co zahájil hladovku na protest proti vazbě, kterou na něj soud znovu uvalil 5. prosince. Podle pozorovatelů to byla předzvěst toho, že obžalovaný bude odsouzen.