Egypt odsoudil k smrti šest lidí za špionáž pro Katar, verdikt nad Mursím byl odložen

ČTK ČTK
Aktualizováno 7. 5. 2016 14:55
Šest spolupracovníků svrženého egyptského prezidenta Muhammada Mursího bylo v sobotu odsouzeno k smrti za špionáž pro Katar. Verdikt může soud zrušit po červnových konzultacích s velkým muftím. Vynesení rozsudku nad Mursím bylo opět odloženo. Podle egyptských médií to naznačuje, že by exprezident nemusel dostat nejvyšší trest. Ve třech jiných procesech však již byl odsouzen k smrti, doživotí i dvaceti letům vězené.
Muhammad Mursí.
Muhammad Mursí. | Foto: Reuters

Káhira - Soud v Káhiře v sobotu odsoudil k smrti šest údajných spolupracovníků svrženého prezidenta Muhammada Mursího za špionáž pro Katar. Jsou mezi nimi i tři novináři, včetně jednoho Jordánce. Informovala o tom agentura DPA.Sobotní rozsudky smrti může soud zrušit 18. června po konzultacích s egyptským velkým muftím, jehož názor ale není pro soud závazný.

Předběžné rozsudky smrti dostali obžalovaní za to, že za vlády prezidenta Mursího (2012-2013) údajně předali Kataru tajné dokumenty týkající se národní bezpečnosti. Jejich kopie podle soudu dali dvěma zaměstnancům katarské televize Al-Džazíra a nejmenovanému důstojníkovi katarské rozvědky. Al-Džazíra odmítá, že by někdo z jejích zaměstnanců spolupracoval s Mursího vládou.

Všichni tři v sobotu odsouzení novináři dostali tresty v nepřítomnosti. Jde o šéfa zpravodajství arabského kanálu Al-Džazíry Ibráhíma Muhammada Hilála, dalšího novináře této televize Jordánce Alá Umara Muhammada Sablana a reportéra egyptských internetových občanských novin Rassd news Asmá Muhammada Chatíba.

Vynesení verdiktu nad Mursím bylo opět odloženo, také na 18. června, což podle egyptského listu Al-Ahrám znamená, že exprezident zřejmě nejvyšší trest nedostane. Mursí byl ale již ve třech jiných procesech odsouzen k trestu smrti, doživotí a 20letému vězení.

Muhammad Mursí zvítězil s podporou islamistického Muslimského bratrstva v roce 2012 v prvních demokratických prezidentských volbách po pádu autoritářského režimu prezidenta Husního Mubaraka. Po vlně protivládních demonstrací v létě 2013 ale Mursího svrhl vojenský puč, který vedl současný prezident Abdal Fattáh Sísí.

Katar byl Mursího zastáncem a Egypt proto viní tuto zemi z podpory nyní zakázaného Muslimského bratrstva. Tuto sunnitskou organizaci považují od loňska některé země za teroristickou.

 

Právě se děje

Další zprávy