Šojgu lhal přímo do očí, Putin mlžil. Pak zaveleli k vraždění a ničení Ukrajiny

Jan Hejl Martin Novák Jiří Kropáček Dominika Perlínová Adéla Očenášková Aleš Vojíř Štefan Novák Anna Dohnalová Jan Hejl, Martin Novák, Jiří Kropáček, Dominika Perlínová, Adéla Očenášková, Aleš Vojíř, Štefan Novák, Anna Dohnalová
23. 2. 2024 5:16
Jedno rozhodnutí Vladimira Putina stačilo k destrukci ukrajinských měst, zničilo životy mnoha civilistů a změnilo chod dějin. Před dvěma lety ruský vládce zahájil největší válku v Evropě od roku 1945. Velká grafika Aktuálně.cz mapuje dramatické týdny předcházející bojům a ukazuje, jak invaze proměnila Rusko i Ukrajinu.

Video: Reuters, Aktuálně.cz

Předloni 24. února začala válka, o níž si mnozí Evropané mysleli, že ji na svém kontinentu nikdy neuvidí. Aktuálně.cz přináší rekapitulaci událostí, které se odehrály v posledních měsících, týdnech a dnech před rozpoutáním agrese. Informace postupně vyšly najevo s časovým odstupem.

Zdroje obrázků: Reuters, Shutterstock, Aktuálně.cz

Jak válka změnila Rusko

Foto: Reuters / Aktuálně.cz

V Rusku se vše podřizuje úspěchu na ukrajinské frontě. Skoro třetina výdajů letošního státního rozpočtu zamíří na zbrojení. Když se k nim připočítají i peníze vynaložené na vnitřní bezpečnost, jedná se skoro o dvě pětiny vládních útrat. Vojenské výdaje narostly v absolutní částce ve srovnání s předválečným rokem 2021 trojnásobně - ze 3,6 bilionu rublů (asi 900 miliard korun) na letošních 10,8 bilionu (2,7 bilionu korun). Peníze tak chybějí v dalších částech rozpočtu. Moskva letos prakticky zmrazí peníze na školství a zdravotnictví. Podíl výdajů na národní hospodářství, zahrnující silnice, infrastrukturu a výstavbu, klesne na nejnižší hodnotu od roku 2011, spočítala agentura Reuters.

Výdaje ruského státního rozpočtu(vybrané skupiny, v %, 2020-2024)

Zdroj: Rosstat, The Economist

Na sociální politiku, tedy platy státních úředníků, důchody a dávky, půjde letos méně peněz než na vojenské výdaje, a podíl na celkových výdajích rozpočtu tak bude nejnižší od roku 2011. Režim se ale navzdory těmto úsporám bude dál snažit uplácet některé skupiny obyvatel. "Rodiče mají letos dostávat více peněz než loni a týká se to i důchodů," řekl v únoru pro Aktuálně.cz český novinář žijící v Moskvě Jiří Just. Státní rozpočet ale podle něj "jede na dřeň".

Odborníci upozorňují, že k datům o ruské ekonomice se musí přistupovat opatrně, jelikož slouží jako Putinova munice v informační válce. Údaje ale mohou poskytnout alespoň přibližný obraz toho, co se s tamní ekonomikou za poslední dva roky stalo.

Stále dražší život

Pro běžné obyvatele představují problém hlavně rostoucí ceny. Inflace se letos v lednu vyšplhala meziročně na 7,4 procenta. Růst cen je přitom v ruské společnosti obzvláště citlivým tématem, jelikož si mnozí lidé pamatují prudké znehodnocení rublu a hyperinflaci v devadesátých letech po rozpadu Sovětského svazu. I sám prezident Putin v polovině února v televizním vystoupení přiznal, že je omezení růstu cen "třeba věnovat zvláštní pozornost".

Růst cen(míra ruské inflace v %, meziročně)

Zdroj: Rosstat, Trading Economics

Drahé je zboží z ciziny, na čemž se podepisuje nejen slabý rubl. V obchodech se dá sehnat i západní zboží, jenže to dále prodražují složitější dovozy přes třetí země. "V Rusku si koupíte všechno, co si přejete. Kreml oficiálně schválil takzvaný paralelní dovoz, což je vlastně pašování. Pokud chcete něco z Ikey, není problém. Dítěti PlayStation taky koupíte. I jakékoliv pivo, třeba Plzeň. Ta jde přes Turecko nebo Gruzii, cena je vyšší o několik desítek rublů. Je k sehnání ale spíš ve velkých městech než v regionech," popsal Just.

Kurz rublu k euru(RUB/EUR)

Zdroj: Rosstat

Rusové kvůli inflaci chudnou. Počet těch, kteří tvrdí, že jejich plat nepokrývá ani základní výdaje, vyskočil za dva roky o dvacet procentních bodů na téměř polovinu, ukázal loni na podzim průzkum ruské náborářské společnosti Headhunter. "Většina populace nezažívá růst příjmů, nebo v nejlepším případě jen v jednotkách procent," řekl v únoru agentuře Reuters Jevgenij Nadoršin, hlavní ekonom konzultační společnosti PF Capital a bývalý poradce ruského ministra pro hospodářský rozvoj.

Nejsou lidé

Rusko se sice těší z rekordně nízké nezaměstnanosti, která se v posledních měsících drží kolem tříprocentní hranice, jenže pracovní síly je málo a firmy mají problém sehnat zaměstnance. Část vzdělanější populace po začátku invaze odešla do zahraničí, ruské úřady odvedly statisíce mužů na frontu a pracovníci jsou z pohledu režimu primárně potřeba v podnicích podílejících se na zbrojních dodávkách.

Ruská centrální banka odhaduje, že s nedostatkem pracovních sil se potýkají dvě třetiny firem, zejména z kovodělného, chemického a strojírenského průmyslu. "Firmy zvyšují mzdy s cílem držet nebo přilákat zaměstnance. Pak se ale nevyhnutelně opět zvedají ceny, aby podniky kompenzovaly náklady na rostoucí platy," uvedla loni na podzim guvernérka centrální banky Elvira Nabiullinová. Ministr práce Anton Kotjakov apeloval na zvýšení produktivity práce, aby se země stala technologicky soběstačnou.

Míra nezaměstnanosti(v %, podíl lidí starších 15 let bez práce)

Zdroj: Rosstat

Růst, ale jen kvůli zbrojení

Ekonomika Ruska jako celek loni vzrostla o 3,6 procenta, zatímco o rok dříve se propadla o 1,2 procenta. Loňskému růstu HDP pomohla zejména masivní produkce zbraní, munice a dalšího vojenského vybavení. Ta v konečném důsledku ochránila ruskou ekonomiku před nejtvrdšími dopady západních sankcí.

Jak ale upozorňují analytici, nejedná se o zdravý růst. Podle nich stav tamního hospodářství začíná připomínat éru Sovětského svazu, kdy do zbrojení mířily neudržitelně vysoké výdaje. Ekonomika nemá z takové produkce dlouhodobý prospěch. "Výroba ve vojensko-průmyslovém komplexu je, kulantně řečeno, vyhazování peněz z ekonomiky," řekla agentuře Reuters ekonomka Alexandra Suslinová. Konvenční tanky a bomby mají podle ní jen jednorázové využití a ekonomice dál nijak nepomůžou.

Jak se (ne)daří ekonomice(meziroční růst HDP, v %)

Zdroj: Rosstat, Trading Economics

Vypadl z okna, spadl ze schodů, srazilo ho auto…

Za dva roky invaze se v Rusku kupí podezřelá úmrtí představitelů kremelského režimu.

Ukrajinské útoky na Rusko

Ukrajinci po vytlačení okupantů z části svého území stupňují údery přímo na Rusko, i když se k nim oficiálně většinou nehlásí. V posledních týdnech a měsících skončily v plamenech armádní sklady, letiště i ropné zásobníky. Vojska Kyjeva útočí drony nebo střelami nedaleko hranic v Rostovské a Belgorodské oblasti. Právě město Belgorod, ležící jen necelých 50 kilometrů od Ukrajiny, se stalo opakovaným a pravidelným terčem.

Ukrajinské jednotky jsou ale schopné zasáhnout i místa daleko od fronty, cílem bezpilotních letounů se několikrát stala i Moskva nebo naposledy letos v lednu ropný terminál u Petrohradu. Ukrajincům se daří v Rusku ničit také vojenskou techniku a zázemí: při srpnovém útoku na vojenské letiště v Solcy v Novgorodské oblasti zničili pomocí dronů jeden z největších ruských bombardérů Tu-22.

Zdroj: Aktuálně.cz, OpenStreetMap contributors

Video: Reuters | Celé video zde.

Jak válka změnila Ukrajinu

Foto: Reuters / Aktuálně.cz

Zdroje: OSN, Evropská komise, ukrajinské ministerstvo zahraničí, Heinrich Böll Stiftung, Statista.com, Kyjevský mezinárodní sociologický institut

Podpora Ukrajiny

Obyvatelé EU nadále podporují peněžní i humanitární pomoc pro Ukrajinu. Ukazují to dlouhodobé průzkumy veřejného mínění Eurobarometr, oproti roku 2022 ale v těchto postojích panuje menší shoda. Téměř devět z deseti Evropanů souhlasí s poskytnutím humanitární pomoci lidem postiženým válkou, z Čechů je podle nejnovějších dat pro 84 procent lidí, předloni na jaře po vypuknutí invaze souhlasilo 93 procent dotázaných.

Souhlasíte, nebo nesouhlasíte s poskytováním humanitární podpory lidem postiženým válkou?(jaro 2022 až podzim 2023)

Zdroj: Eurobarometer

Souhlasíte, nebo nesouhlasíte s poskytováním finanční podpory Ukrajině?(léto 2022 až podzim 2023)

Zdroj: Eurobarometer

Souhlasíte, nebo nesouhlasíte s financováním nákupu a dodávkami vojenského vybavení na Ukrajinu?(jaro 2022 až podzim 2023)

Zdroj: Eurobarometer

EU, stejně jako Spojené státy, napadenou zemi od začátku války podporuje také vojensky. Přibližně šest z deseti Evropanů souhlasí s tím, aby EU financovala nákup a dodávky vojenského vybavení. Mezi nejštědřejší státy v přepočtu na HDP patří Česko, právě v tuzemsku ale podpora pro vojenskou i další pomoc Ukrajině klesá skoro nejrychleji z celé EU.

Celková přislíbená pomoc Ukrajině(v % HDP)

Zdroj: Institut světové ekonomiky v Kielu

Související

 

Právě se děje

Další zprávy