Filipínci stojí za ostrými zátahy prezidenta Duterteho proti drogovým dealerům. Bojí se ale následků

Hana Vařáková
Aktualizováno 22. 12. 2016 19:02
Rodrigo Duterte je filipínským prezidentem necelých šest měsíců. Hned po nástupu do funkce se pustil do kontroverzní války proti obchodníkům s drogami, která zahrnuje i popravy bez řádného soudu. Podle aktuálního průzkumu se teď osm z deseti Filipínců bojí, že oni nebo někdo z jejich nejbližších můžou přijít o život během policejních zásahů proti drogovým dealerům. Většina Filipínců ale zároveň za prezidentem v jeho tažení proti drogám stojí.
Foto: Reuters

Příliš drsné tažení proti drogovým dealerům

Osm z deseti Filipínců se bojí, že oni nebo někdo z jejich známých můžou přijít o život během policejních zásahů proti drogovým dealerům. Zároveň většina z nich vysoce hodnotí válku prezidenta Rodriga Duterteho proti drogám. Vyplývá to z průzkumu veřejného mínění, který provedla začátkem prosince nezávislá agentura Social Weather Stations (SWS). Její výsledky byly zveřejněny v pondělí.

Od 1. července, kdy se Duterte ujal prezidentského úřadu, zabila policie při zátazích proti překupníkům drog dva tisíce lidí. Případy dalších tří tisíc Filipínců, kteří zahynuli za „nevyjasněných okolností“, se teď vyšetřují.

Průzkumu SWS se zúčastnilo 1500 respondentů. 78 procent z nich uvedlo, že se velmi/trochu bojí, že se stanou obětí zabíjení.

Navzdory tomuto strachu ale drtivá většina Filipínců prezidenta v boji proti drogám podporuje. 85 procent z nich je spokojeno s jeho postupem vůči dealerům, jen osm procent vyjádřilo nespokojenost.

71 procent Filipínců si podle průzkumu myslí, že je důležité dostat překupníky živé. Stejný počet respondentů považuje zabíjení lidí bez soudních procesů za vážný problém.

Přesvědčivých 88 procent dotázaných ale věří, že jen těmito tvrdými postupy se sníží množství ilegálních drog v zemi.

 

Právě se děje

Další zprávy