Paříž - Američané vyslali na Haiti na pomoc lidem postiženým zemětřesením přes deset tisíc vojáků, distribuují humanitární pomoc, kontrolují letiště a do konce týdne zprovozní i přístav v metropoli Port-au-Prince.
Vzhledem ke geografické blízkosti ostrova je americká pomoc větší a rychlejší než evropská. Francie to sleduje se znepokojením.
Haiti je její bývalou kolonií a koneckonců úřední řečí na ostrově je francouzština. Tím je Haiti výjimečné na západní polokouli, kde "kralují" převážně angličtina a španělština.
Paříž se ohradila proti tomu, že američtí letečtí dispečeři, kteří působí na letišti v Port-au-Prince, nepovolili přistání francouzského stroje s vybavením pro polní nemocnici na palubě.
"Mělo by jít o pomoc Haiti, ne o jeho okupaci," ulevil si na pondělním summitu Evropské unie francouzský ministr Alain Joyandet. Podle něj by OSN měla koordinovat mezinárodní pomoc a Washington by měl vysvětlit, jakou úlohu na ostrově hodlá hrát.
Barack Obama poslal na Haiti příslušníky námořní pěchoty a 82. výsadkové divize. Dnes už by jich tam mělo být na dvanáct tisíc. U haitských břehů kotví americká letadlová loď USS Carl Vinson.
Ministr obrany Robert Gates odmítl, že by USA šlo na Haiti o cokoliv jiného než o rychlou pomoc obětem otřesů.
"Nehodláme ani suplovat haitskou armádu nebo policii. Naši vojáci mají právo použít zbraň jen při sebeobraně nebo na ochranu záchranářů a humanitárních pracovníků," prohlásil.
Americký zásah už kritizovaly dva latinskoamerické státy, jejichž prezidenti jsou známí dlouhodobými spory s Washingtonem. Venezuela Huga Cháveze a Nikaragua Daniela Ortegy.
"Jde o okupaci Haiti, maskovanou za humanitární pomoc," prohlásil Chávez v televizi. Nemá prý nic proti americké pomoci Haiti, ale nechápe, proč tam je tolik vojáků USA.
Venezuelská vláda poslala na Haiti letadla s pomocí a lékaři.
Samotní Američané ale s postupem Baracka Obamy souhlasí. Podle průzkumu televize CBS News podporuje jeho rozhodnutí zasáhnout na Haiti 80 procent obyvatel Spojených států. Nesouhlasí jen 8 procent Američanů.