Paříž - Bývalý šéf Mezinárodního měnového fondu(MMF) Dominique Strauss-Kahn se omluvil za "morální chybu", na jejímž základě byl v květnu obviněn ze znásilnění pokojské v newyorkském hotelu.
Vůbec poprvé se tak v rozhovoru pro francouzskou televizi TF1 vyjádřil k incidentu, který ho připravil o post předsedy MMF i o možnost kandidovat na francouzského prezidenta.
"Nebylo to jen nevhodné, bylo to mnohem horší. Šlo o chybu - zkrat, který zasáhl mou ženu, mé děti, přátelé, ale také všechny obyvatele Francie, kteří věřili, že přinesu změnu," řekl dvaašedesátiletý ekonom a socialistický politik v úvodu rozhovoru.
Strauss-Kahn tedy nepřímo potvrdil, že s pokojskou Nafissatou Diallovou měl pohlavní styk, ale odmítl, že by se dopustil jakéhokoliv násilí. To samé od začátku tvrdili i jeho obhájci.
Diallová Strausse-Kahna obvinila, že ji v pokoji neurvale sexuálně napadl a přinutil k orálnímu sexu.
Ten to ale popírá. Za obviněním je podle něj třeba hledat finanční motiv. Pokojská prý lhala pro peníze a o tom, že nešlo o znásilnění, svědčí mimo jiné to, že lékaři nenašli na jejím těle žádné známky násilí.
"Neexistuje žádný důkaz. Nic, co by mě usvědčovalo. Kdyby přetrvávalo sebemenší podezření, soud by začal," řekl Strauss-Kahn francouzské televizi.
Enormní zájem médií, která ho po vznesení obvinění sledovala na každém kroku, byl podle Dominiqua Strausse-Kahna ponižující. Stejně jako postup americké policie, jež ho nutila pózovat před fotografy s pouty na rukou.
Socialistický politik rovněž naznačil, že se mohlo jednat spiknutí. "Že by to byla past? To je možné. Komplot? Uvidíme," řekl, aniž by svá podezření jakkoliv rozvedl.
Zvrat v případu
Zpočátku se zdálo, že se případ z pohledu bývalého šéfa MMF, který rezignoval pouhých několik dní po vznesení obvinění, vůbec nevyvíjí dobře. Na šatech pokojské bylo objeveno jeho DNA a vše tedy nasvědčovalo tomu, že pokojská mluví pravdu.
Obhajobě se ale v srpnu podařilo dvaatřicetiletou ženu původem z Guineje zdiskreditovat. Celá obžaloba byla na její výpovědi postavena a v okamžiku, kdy se jediná svědkyně stala nevěrohodnou, se sesypala jako domeček z karet.
Advokáti prokázali, že Nafissata Diallová opakovaně lhala o své minulosti a po údajném znásilnění se spojila se známým ve vězení a konzultovala jak obvinění šéfa měnového fondu co nejlépe zúročit.
Prokuratura v reakci na to všechna obvinění stáhla a to ještě před tím, než případ dospěl k hlavnímu líčení.
Pokojská nicméně podle očekávání podala ještě civilní žalobu a pravděpodobně se bude snažit vysoudit z někdejšího nejmocnějšího finančníka planety odškodné nebo získat peníze prostřednictvím mimosoudního vyrovnání.
Na dotaz moderátorky, zda bude s právníky pokojské vyjednávat o mimosoudním vyrovnání občanského sporu, finančník odpověděl, že rozhodně ne.
Advokáti chtějí, aby 62letý Strauss-Kahn vysvětlil, jak pokojskou, kterou nikdy před tím neviděl a (překvapil v pokoji) během několika minut svedl.
Kromě toho Dominique Strauss-Kahn čelí obvinění ze sexuálního obtěžování i ve Francii. Trestní oznámení na něj podala novinářka Tristane Banonová, jde o událost z roku 2003.
Otázky kladla kamarádka Strauss-Kahnovy ženy
Na závěr ještě DSK, jak mu ve Francii přezdívají, vysekl poklonu své ženě, poděkoval jí za podporu a potvrdil, že se v roce 2012 nechystá usilovat o důvěru voličů v prezidentských volbách.
Do Francie se Strauss-Kahn vrátil na začátku září. Od té doby se drží v ústranní, kde si prý chce utřídit myšlenky. Návrat do politiky ale nevylučuje.
Moderátorkou dvacetiminutového rozhovoru byla Claire Chazalová, která je podle francouzských médií kamarádkou Strauss-Kahnovy manželky Anny Sinclairové a řada diváků i komentátorů jí vytýkala, že nekladla nepříjemné otázky a například se přímo nezeptala, k čemu tedy v newyorském pokoji vlastně došlo. Ve stejném duchu se vyjádřili i advokáti Nafissaty Diallové.