Dronový útok směřoval na skladiště Krystal, které leží sedm kilometrů od letiště. Na místě je soustředěno sedmdesát zásobníků pro palivo. Podle svědků se v noci ozývaly silné výbuchy a trvaly až do úterního odpoledne. Plameny šlehaly stovky metrů vysoko. Z Engels-2 ruské bombardéry létají s raketami, které pak odpalují na ukrajinské cíle.
"Na místě jsou záchranáři a hasiči," uvedl gubernátor Busargin na sociální síti Telegram. Dva hasiči podle ruských médií zahynuli.
Dronovými útoky působí Ukrajinci velké škody v ruských rafineriích a skladech paliva. V loňském roce 2024 Rusko zaznamenalo přes osmdesát takových úderů. V Rusku se tak snížila produkce benzinu i nafty a ceny pohonných hmot vzrostly. Velitel ukrajinských pozemních sil generál Oleksandr Syrskyj v pondělí prohlásil, že jen v prosinci loňského roku zaútočily ukrajinské drony na 54 tisíc ruských cílů. Z toho polovinu tvořily takzvané sebevražedné bezpilotní letouny, které se při zásahu objektu zničí.
"Drony jsou jednou z mála zbraní, ve které s Ruskem můžeme soupeřit. Všeho mají více, ale v počtu a nasazení dronů se jim vyrovnáme," řekl autorovi tohoto textu v prosinci ve Lvově ukrajinský operátor dronů Ihor, který bojuje na frontě na východě Ukrajiny.
"Pro Ukrajinu je masivní výroba různých typů dronů naprosto klíčová, protože pomáhá dohánět deficit, který máme ve vzdušných silách a v dělostřelecké munici oproti Rusům. Pomáhá to snížit ruskou převahu ve vzduchu. V tomto ohledu jsme úspěšní, vyrábíme a nasazujeme do boje drony od malých sledovacích až po ty, které jsou schopné svrhnout těžké bomby. Jde o desítky různých typů a variant," vysvětlil loni Aktuálně.cz ukrajinský vojenský pilot Oleksij Melnyk.
У Генштабі підтвердили ураження нафтового комбінату «Кристал» у Енгельсі і наголосили, що ця нафтобаза забезпечувала паливом військовий аеродром «Енгельс-2», де базується стратегічна авіація росіянhttps://t.co/eaopcOiFsq
— hromadske (@HromadskeUA) January 8, 2025
Samotná letecká základna Engels je pro ruské operace na Ukrajině klíčová, protože z ní startují stroje Tu-95 a Tu-160. Ty nesou řízené střely, například Ch-101. Nálety těmito raketami způsobily smrt mnoha ukrajinských civilistů v Dnipru, Vinnycji a dalších městech. Ukrajinci se snaží útoky donutit ruskou armádu, aby sklady zbraní, paliv, kasárna a základny musela přesouvat dále od ukrajinských hranic, a operace tak pro ni byly logisticky složitější.
Na velký ruský sklad zbraní a paliva Ukrajinci zaútočili v listopadu v Karačevu, 200 kilometrů od hranic s Ukrajinou. Použili k tomu střely ATACMS, jejichž užití proti cílům v Rusku povolil několik dní předtím americký prezident Joe Biden.