Drcení ruky, nejapné lichotky o Brigitte i kritika Paříže. Trumpa a Macrona pojí zvláštní přátelství

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
24. 4. 2018 8:09
Francouzský prezident Emmanuel Macron zahájil návštěvu Spojených států, během které bude jednat se svým americkým protějškem Donaldem Trumpem. Vztah obou prezidentů je nečekaný, podle agentury Reuters se za poslední rok vyvinul do přátelské podoby. Objevují se dokonce názory, že Francie a USA nahradily "zvláštní vztah", který měl Washington tradičně s Velkou Británií. Ukázalo se to například v případě náletů v Sýrii. Přesto mezi Macronem a Trumpem panují i rozpory a jejich společnou pracovní cestu provázela řada incidentů. Podívejte se.

Video: Emmanuel Macron si drtil ruku s Donaldem Trumpem, až klouby bělaly

Emmanuel Macron si drtil ruku s Donaldem Trumpem, až klouby bělaly. | Video: Reuters
Středisko pro výzkum chemických zbraní nedaleko Damašku po útoku USA a jejich spojenců.
Středisko pro výzkum chemických zbraní nedaleko Damašku po útoku USA a jejich spojenců. | Foto: Reuters

Spojenci v Sýrii

Předmětem loňské schůzky v Paříži byla také Sýrie. Oba prezidenti potvrdili, že patřila mezi hlavní body jejich rozhovoru. Macron tehdy oznámil, že Francie a USA budou spolupracovat na "cestovní mapě" pro obnovu poválečné Sýrie.

Obě země jsou také součástí koalice pod vedením USA, která v roce 2014 spustila bombardování v Sýrii a Iráku proti baštám džihádistické organizace Islámský stát a později i na obranu svých spojenců z řad protiasadovských rebelů.

Naposledy se americko-francouzská vojenská spolupráce v Sýrii projevila tento měsíc. Spojené státy, Francie a také Velká Británie spustily limitované nálety na zařízení pro vývoj chemických zbraní režimu Bašára Asada a také na jejich sklady poblíž Damašku a Homsu.

"Máme naprosté právo takto zasáhnout, jsme tři členové Rady bezpečnosti OSN," řekl Macron, který dokonce patřil k iniciátorům úderu. Řekl, že Francie má jasné důkazy o vině syrského režimu za útok ve městě Dúma ze 7. dubna. V rozhovorech s Trumpem pak Macron prosazoval bombardování míst, která mají souvislost se syrskými chemickými zbraněmi.

Francie přitom byla obvykle k americkým úderům bez souhlasu Rady bezpečnosti OSN zdrženlivější. Například při náletech na Libyi v roce 2011 se opírala o rezoluci Rady bezpečnosti o ochraně libyjských civilistů. V roce 2003 odmítla podpořit americko-britskou invazi do Iráku a trvala na tom, že neexistují důkazy, že by Iráčané disponovali zbraněmi hromadného ničení.

Francouzský prezident ohledně náletů v Sýrii doplnil, že ještě před zásahem přesvědčil Donalda Trumpa, aby ze Sýrie zatím nestahoval americké vojenské jednotky. "Přesvědčili jsme ho, že je nezbytné tam zůstat," řekl v rozhovoru francouzským novinářům.

"Francie režimu Bašára Asada nevyhlásila válku. Konali jsme, aby nebylo porušováno mezinárodní právo, stejně jako rezoluce OSN," dodal prezident s tím, že se "připravujeme na politické řešení".

 

Právě se děje

Další zprávy