Drama v Londýně: Airbusu začal nad městem hořet motor

Jana Černá
24. 5. 2013 16:28
Poruchu měl stroj British Airways, zasažené byly oba motory
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: British Airways

Londýn - Přistávací dráhy londýnského letiště Heathrow byly v pátek dopoledne uzavřené kvůli nouzovému přistání letadla British Airways.

"Let BA762, spojující Heathrow a Oslo, se krátce po vzletu vrátil zpět na Heathrow kvůli technické závadě," citovala BBC leteckou společnost.

Podle pozdější reportáže se závada týkala obou motorů letadla, projevila se při startovacích manévrech.

Jeden z motorů dokonce začal hořet, všech 75 pasažérů na palubě i posádka ale byli bezpečně evakuováni. Londýnští záchranáři ošetřili tři lehce poraněné cestující.

K poruše na Airbusu A319 došlo zhruba v 9 hodin dopoledne místního času (10 hodin SELČ).

Podle televize Sky News svědci tvrdí, že stroj letěl nad Londýnem a hořel. Fotografie na webu ukazují, jak se mu kouří z pravého motoru. Na jiných záběrech je vidět, že levému motoru odletěl kryt.

Společnost British Airways oznámila, že neprodleně zahájí vyšetřování nehody. Později sdělila, že až do pátečních 16 hodin místního času nebude na Heathrow odbavovat lety na krátkou vzdálenost.

O teroristický útok podle vyšetřovatelů nešlo. Místní média spekulují, že stroj se při letu střetl s hejnem ptáků.

Heathrow je třetím nejvytíženějším letištěm na světě, za loňský rok jím prošlo téměř 70 milionů pasažérů. V pátek krátce po 12. hodině SELČ oznámilo návrat k plnému provozu.

 

Právě se děje

před 7 minutami

Skokani budou mít po MS jen tři závody, vítězem SP je Granerud

Norský skokan na lyžích Halvor Egner Granerud se stal s předstihem celkovým vítězem Světového poháru. Mezinárodní lyžařská federace FIS dnes oznámila, že po mistrovství světa se uskuteční jen tři individuální závody v Planici, v nichž už Graneruda nemůže nikdo předstihnout.

Kvůli pandemii koronaviru byly zrušeny čtyři březnové závody SP v Norsku. FIS nakonec nenašla náhradní hostitele, pouze přidala ještě jeden závod k závěrečným dvěma v Planici. Finále seriálu se uskuteční na mamutím můstku ve Slovinsku od 25. do 28. března.

před 58 minutami

Karlovarský festival se kvůli pandemii přesouvá na srpen

Letošní 55. ročník Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary se uskuteční od 20. do 28. srpna. Z tradičního termínu na přelomu června a července jej pořadatelé přesunuli kvůli pandemii koronaviru. "Posun o sedm týdnů nám nabídne lepší možnost uspořádat tuto kulturní akci tak, aby svým rozsahem byla co nejbližší podobě, na jakou jsou naši návštěvníci zvyklí," vysvětlují.

"Doufáme, že v průběhu následujících měsíců dojde k významnému rozšíření vakcinace a díky tomu zvládnutí pandemické situace tak, aby bylo možné uspořádat karlovarský festival v maximálně bezpečné formě. Jsme pochopitelně připraveni dodržet všechna platná opatření," doplňuje Jiří Bartoška, prezident festivalu. Ten loni nahradila čtyřdenní přehlídka filmů v kinech, zamýšlený podzimní překlenovací přehlídka se navzdory plánům neuskutečnila.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Odbory: Škoda chce do roku 2023 snížit počet zaměstnanců o 3000

Automobilka Škoda Auto chce podle odborů od letoška do roku 2023 snížit počet zaměstnanců o pět procent, tedy asi o 3000 lidí. Zastavil se už například nábor nepřímého personálu, a to zejména mimo výrobní oblasti. Uvedl to ve čtvrtek týdeník Škodovácký odborář. Odbory se snižováním počtu zaměstnanců nesouhlasí a chtějí snížit pětiprocentní krácení personálu na minimum. Vyjádření firmy zjišťujeme. Škoda Auto zaměstnává téměř 39 000 lidí, z toho v Česku asi 34 000. Jedná se o kmenové zaměstnance, kromě nich v automobilce pracují i agenturní pracovníci.

"Odborová organizace tento postup kritizuje, je totiž nutné nejen podat informaci, ale celý projekt projednat. Odbory KOVO rovněž nesouhlasí s číslem rácia. Udělají proto vše, aby snížily toto neodpovědně stanovené plošné rácio pět procent na minimum," uvedl týdeník.

Vedení firmy by podle odborů snížením počtu pracovníků ohrozilo projekty Škody. "Je naprosto jasné, že pokud by se v ráciu pokračovalo, vytvoříme projekt solidarity, kdy přímí pracovníci odmítnou různé modely pracovní doby, jako je 17(směnný) a 18směnný systém či další formy flexibilní práce, včetně hromadných přesčasů," sdělily odbory.

Zdroj: ČTK
Další zprávy