reklama
 
 

Americký letoun explodoval nad Kyrgyzstánem

3. 5. 2013 15:45
Jedná se o stroj americké armády C-135, v době havárie bylo na palubě pět lidí

Biškek - Letoun americké armády KC-135 Stratotanker havaroval na severu Kyrgyzstánu nedaleko kyrgyzsko-kazašských hranic. Oznámila to místní média.

Letadlo, které zajišťuje doplňování paliva pro letouny operující v Afghánistánu, podle neověřených informací explodovalo ve vzduchu.

Na palubě bylo podle agentury KirTAG v době havárie pět lidí, o jejich osudu zatím nejsou žádné informace.

Letoun podle očitých svědků ve vzduchu explodoval, rozlomil se na tři části a dopadl na zem. Havárie se stala v neobydlené hornaté krajině, v místě pádu hořícího stroje žádní lidé nebyli.

Trosky tankovacího letadla zapálily step na ploše asi jednoho čtverečního kilometru.

Na místo se dostavil kyrgyzský ministr pro mimořádné situace Kubatbek Boronov, zvláštní zasedání vlády kvůli neštěstí svolal premiér Žantoro Satybaldijev.

Letoun startoval ze základny Manas, která leží na předměstí hlavního města Biškeku v sousedství civilního letiště. Základna, která byla zřízena v roce 2001, má být z rozhodnutí kyrgyzské vlády uzavřena v červnu 2014, tedy v době vrcholícího stahování spojeneckých vojsk z Afghánistánu.

Spojené státy se snaží přesvědčit kyrgyzské úřady, aby ponechaly základnu v provozu alespoň do konce roku 2014. Na uzavření Manasu ale podle ruských médií naléhá Rusko, které má v sousedství vlastní vojenskou základnu Kant.

Letouny Boeing KC-135 Stratotanker používají americké stíhačky k tankování paliva za letu. Nádrže ukryté v trupu a v křídlech letadla mohou obsahovat až 86 tun paliva.

autor: ČTK | 3. 5. 2013 15:45

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama