Všechny stanice spadají pod koncern Belteleradio. Jejich vedení v dramatické době demonstrací zatím stojí na straně režimu a nechce dovolit, aby prostor ve vysílání dostala opozice či lidé kritizující Lukašenka.
Příkladem bylo nedělní vysílání na kanálu STV. Zatímco o demonstraci za odstoupení prezidenta, na kterou přišlo přes 200 tisíc lidí, informovala televize jen v rychlém zpravodajském přehledu, mítinku na podporu Lukašenka věnovala dvacet minut, ačkoliv se na něm sešlo podstatně méně lidí. Vysílala část proslovu prezidenta a názory lidí na jeho podporu. Kritika Lukašenka nezazněla žádná.
Televize záběry sestříhala tak, aby demonstrace na podporu Lukašenka vypadala jako velká a naopak protest proti němu jako malý. Pro některé novináře už to bylo příliš.
V pondělí vstoupila část z nich do stávky - hlavně technický personál, například kameramani. Stanice Belarus 1 tak nevysílala obvyklý ranní program přímým přenosem, namísto toho diváci viděli pouze statický pohled na prázdný stůl a křesla. Později televize začala vysílat filmy a dokumenty z archivu.
Oblíbený moderátor končí
Na kanálu STV si redaktoři přece jen vymohli možnost vysílat skutečné zpravodajství. Odvysílali tak reportáž o tom, jak na Lukašenka v továrně v Minsku dělníci křičeli, aby odstoupil. V pondělí také zástupci protestujících zaměstnanců jednali s ředitelem Ivanem Ejsmantem a žádali konec cenzury. Ten podle zpravodajského serveru Tut.by řekl, že nikoho nedrží, a kdo chce, může odejít.
Situace je napjatá. Někteří zaměstnanci státní televize podali raději výpověď, jiní doufají, že je stále naděje na změnu. "Chtěl bych vyzvat všechny lidi, aby se nezlobili na pracovníky televize. Neadresujte výhrůžky a hněvivé vzkazy, už tak jsou mnozí z nich blízko infarktu. Mějte trpělivost, změna přijde," uvedl režisér dokumentárních filmů o kultuře Alexandr Vavilov.
V přízemí u vchodu do areálu televize a rozhlasu hlídkují maskovaní příslušníci speciálních jednotek ministerstva vnitra OMON.
Několik známých tváří běloruskou státní televizi opustilo. Jedním z prvních odvážlivců byl mladý moderátor ranní show, zábavných pořadů a v Bělorusku velmi populární hudební soutěže Eurovize Jevgenij Perlin. Jeho rozhodnutí bylo překvapením, protože v rámci své práce neinformoval o politice a byl v zemi dost oblíbený. Ve středu 12. srpna ale napsal na svém instagramovém profilu, že v televizi končí, a připojil otázku, co se stalo s "jeho milovaným Běloruskem".
Útěk novinářky na Ukrajinu
Perlina poté následoval další známý moderátor Andrej Makajenok, který uváděl show Dobré ráno, Bělorusko. "Je těžké říkat dobré ráno, když dobré není," sdělil novinář ruskému deníku Komsomolskaja pravda ke svému rozhodnutí televizi opustit.
Z důvodů nesouhlasu s politickou situací odešla z televize i moderátorka populárního pořadu o vaření Snídaně pro tři Taťána Borodkinová. Poté, co zveřejnila svůj krok, čelila podle svých slov výhrůžkám, které dostala i esemeskami. S dětmi proto utekla na Ukrajinu.
Bělorusové informační blokádu a vypínání internetu v prvních dnech po nedělních volbách překonávali pomocí aplikace s názvem Něchta. Díky ní mohli protestující nahrávat videa, která se tak dostala na veřejnost. Program má nyní v mobilech a jiných přístrojích zhruba milion lidí.
Za projektem stojí čtveřice mladých Bělorusů, kteří žijí ve Varšavě. I někteří běloruští novináři, kteří kritizují Lukašenkův režim, tvrdí, že aplikace Něchta zveřejnila některé neověřené informace a videa. Platforma zveřejňuje i záběry od anonymních uživatelů.
Jeden z editorů ale řekl ruskému vysílání televize BBC, že Něchta si nehraje na nezávislé nestranné novináře. "Důležité je přiblížit konec diktatury," uvedl.