Skardu (Pákistán) - Drama na K2, druhé nejvyšší hoře světa, skončilo.
Zraněného italského horolezce Marca Confortolu, posledního z těch, kteří minulý pátek přežili pád laviny, se podařilo helikoptérou dopravit do nemocnice ve městě Skardu.
Ital byl v péči doktorů od úterý, ale kvůli špatnému počasí ho záchranáři snesli jen do základního tábora ve výšce 5200 metrů.
Confortola na hoře v extrémních podmínkách přežil nakonec celkem pět nocí. Lavina zasáhla horolezce v pátek, 11 z nich se z K2 nevrátilo.
Už v pondělí do stejné nemocnice vrtulník dopravil dva nizozemské alpinisty Wilco Van Rooijena a Case Van de Gevela.
Čtěte více:
- Na K2 zachraňují přeživší, jedenáct horolezců zemřelo
- Horolezec o tragédii na K2: Gilotině nejde zabránit
Ital se ale nacházel ve vyšších polohách, kde podmínky nedovolovaly helikoptéře přistát. Vydala se tak pro něj pěší výprava, která horolezci pomohla sejít dolů.
Confortola na tom byl sice po fyzické stránce velmi špatně, ale údajně si zachoval duševní rovnováhu.
"Nahoře to bylo peklo," řekl podle agentury Ansa Marco po telefonu svému bratru Luigimu.
"Během sestupu pod 8000 metrů jsem kvůli vyčerpání a výšce dokonce usnul ve sněhu, a když jsem se probudil, nebyl jsem schopen si uvědomit, kde jsem."
Článek pokračuje pod grafikou
Podle zpráv ze všeho nejsou zatím venku ani Nizozemci. Velitel jejich expedice Wilco Van Rooijen, který je údajně zkušeným horolezcem, trpí rozsáhlými omrzlinami a hrozí mu amputace.
Ačkoliv ještě horolezci nebyli ve stavu, aby mluvili s médii, převyprávěli tragické události svým přátelům.
Podle irského horolezce Pata Falveyho v pátek dosáhlo vrcholu společně sedmnáct horolezců z různých skupin a zemí, což je jedno z největších množství, kterému se to kdy najednou podařilo.
Při sestupu se však „uvolnila pohyblivá řeka ledu... jako kra, která se odtrhává od ledovce" a strhla s sebou tři horolezce a lano, které používali při lezení i ostatní.
Celý svah pak pokryla vrstvou ledu, která učinila sestup ještě nebezpečnějším.
„Museli sejít bez jakéhokoliv jištění a víme, že při tom sestupu někteří horolezci uklouzli a sjeli dolů a jejich další osud je nám neznámý," citovala CNN mluvčího holandské výpravy Michela Schuurmana.
Podle van Rooijena citovaného BBC nebyli horolezci po pádu laviny bohužel schopni spolupracovat.
„Každý bojoval sám za sebe. Stále nemohu pochopit, proč každý opouštěl toho druhého."
Alpinisté zůstali navíc v oblasti, která je označována jako „zóna smrti". Je zde velmi málo kyslíku a pro tělo téměř nemožné se za místních mrazivých podmínek zotavit.
Někteří horolezci tak na svahu umrzli.