Kábul - Po více než čtrnácti dnech v zajetí je osud 21 unesených Jihokorejců stále v rukou Talibanu. Dosavadní jednání ztroskotala.
Soul je připraven zaplatit výkupné, ale požadované propuštění vězňů Kábul odmítá.
Podle posledního vyjádření mluvčího Talibanu Karí Júsufa Ahmádího by rozhovory mohly být obnoveny, ale pouze na jím kontrolovaném území, anebo by OSN musela zaručit bezpečnost radikálům někde v cizině.
Jednání bez výsledků
Zároveň dodal, že dosavadní vyjednávání po telefonu, které trvá již tři dny, nepřineslo zatím "žádné výsledky".
Rodiny unesených Korejců prožívají peklo na zemi
"Dali jsme jim na vybranou mezi dvěma možnostmi: buď přijedou na území kontrolované Talibanem, nebo se s námi setkají v zahraničí," prohlásil Ahmádí podle agentury AP.
Jihokorejští vyjednávači mu prý odpověděli, že se snaží domluvit s OSN, aby jim dala garance k setkání v jiné zemi. Ta to ale zatím nepřijala.
Zástupce OSN v Afghánistánu Dan McNorton řekl, že OSN nebyla přímo únosci oslovena.
Výkupné ano, propuštění vězňů nikdy
Ozbrojenci Talibanu unesli skupinu 23 jihokorejských křesťanů, kteří cestovali autobusem z Kábulu do Kandaháru, 19. července.
Posun? Korejci chtějí s Talibanem jednat tváří v tvář
Dva rukojmí zastřelili, aby vyvinuli patřičný tlak na afghánskou a americkou vládu s cílem dosáhnout propuštění svých vězněných spolubojovníků.
Afghánský vyjednávač Mahmúd Džalání ale v sobotu prohlásil, že jihokorejská vláda může za propuštění svých občanů nabídnout pouze zaplacení výkupného.
Je vyloučeno, že by afghánská vláda přistoupila na podmínky únosců, aby kvůli záchraně rukojmích propustila vězněné extremisty z řad Talibanu.
Zaútočí na únosce koaliční jednotky?
V oblasti byl již také údajně zaznamenán pohyb afghánských a koaličních jednotek, což vyvolává spekulace, že nastane pokus o záchranu rukojmích silou.
Afghánské ministerstvo obrany ale popírá, že by přítomnost vojáků v oblasti s případem souvisela.
V rukou jiných únosců je nadále jeden německý stavební inženýr, který byl v Afghánistánu zajat před více než dvěma týdny spolu se svým kolegou, který je již po smrti.
Němec zadržovaný Talibanem zemřel
Pitva, jejíž výsledky byly částečně zveřejněny ve čtvrtek, ukázala, že byl zastřelen. Původně se předpokládalo, že Rüdiger Dietrich podlehl zástavě srdce způsobené diabetickým šokem.