Dostala jsem malé odškodné, stěžuje si vdova po oběti z redakce Charlie Hebdo

ČTK ČTK
20. 6. 2016 23:18
Vdova po jedné z obětí po loňském útoku na redakci časopisu Charlie Hebdo si stěžuje vedení tohoto týdeníku. Nelíbí se jí, že nedodrželo slib a rozdělilo mezi příbuzné méně peněz. Stížnost před více než týdnem podala vdova po Michelovi Renaudovi proti novému spolušéfredaktorovi Laurentu Sourisseauovi alias Rissovi, který byl při útoku zraněn do ramene, a také proti sdružení Přátelé Charlie Hebdo, které finanční dary shromáždilo.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Paříž - Vdova po jedné z obětí loňského teroristického útoku na redakci francouzského časopisu Charlie Hebdo v Paříži si stěžuje na vedení tohoto satirického týdeníku. Podle ní nedodrželo slib, že přerozdělí příbuzným obětí miliony eur z výnosů z prodeje následných vydání. Informovala o tom agentura AFP.

Stížnost před více než týdnem podala vdova po Michelovi Renaudovi proti novému spolušéfredaktorovi Laurentu Sourisseauovi alias Rissovi, který byl při útoku zraněn do ramene, a také proti sdružení Přátelé Charlie Hebdo, které finanční dary shromáždilo.

Podle Renaudové slíbil bývalý šéfredaktor Philippe Val ve dnech, které po útoku následovaly, že příbuzným obětí rozdá odhadovaných 10 až 12 milionů eur (270 až 325 milionů korun) ze zisku z následných vydání, která se skupovala po celém světě.

V redakci Charlie zahynulo 12 lidí. Renaud, který byl zaměstnán na radnici města Clermont-Ferrand ve střední Francii, byl toho dne na návštěvě v redakci, aby vrátil nějaké zapůjčené kresby karikaturistovi Cabuovi. Při útoku byl oba také zabiti.

Renaudová a její nezletilá dcera obdržely v březnu prostřednictvím sdružení Přátelé Charlie Hebdo "jen" celkem 141 000 eur (3,8 milionu korun) odškodného z finančních darů nasbíraných v rámci vlny solidarity ve výši asi 4,1 milionu eur.

Podle právníka listu nebyl Philippe Val v době incidentu již více než deset let šéfredaktorem a nemohl tak časopis k ničemu zavazovat. A ani stávající šéfové podle něj nikdy neslíbili, že výnosy z prodeje budou zaplaceny příbuzným obětí. Redakci loni v lednu přepadli islamističtí bratři Kouachiové, které policie při následném pronásledování zastřelila.

Martin Veselovský vás provede výstavou titulních stran francouzského satarického časopisu Charlie Hebdo v pražském centru DOX a vybere některé z nejzajímavějších karikatur. | Video:
 

Právě se děje

Další zprávy