Zeman se na Primě často pletl, vymýšlel si výroky o uprchlících i Islámském státu

Domácí Domácí
2. 12. 2015 16:45
Prezident Zeman devětkrát pronesl nepravdivý výrok v pořadu Partie televize Prima. Nepravdy se týkaly především uprchlíků nebo Islámského státu, zjistil server Demagog.cz. Zeman tak například prohlásil, že překročení hranic je trestný čin. Sedmkrát pak pronesl zavádějící výrok, pravdu měl naopak jen v pěti případech.
Miloš Zeman.
Miloš Zeman. | Foto: ČTK

Praha - Prezident Miloš Zeman v diskusním pořadu televize Prima devětkrát nemluvil pravdu a v sedmi případech byla jeho odpověď zavádějící. Nepravdy se týkaly především uprchlíků nebo Islámského státu.

Pravdu měl prezident naopak jen v pěti případech. Vyplývá to z rozboru, který provedl server Demagog.cz. Zeman vystoupil v pořadu Partie 29. listopadu.

Mladí a zdraví muži

Tématem, ve kterém se prezident nejčastěji mýlil, byli uprchlíci. Zeman tak například prohlásil, že překročení hranic je trestný čin. Jak ovšem upozorňuje Demagog, jedná se pouze o přestupek, za který může člověk dostat pokutu do výše 10 000 korun.

Prezident také zopakoval, že podle něj jsou mezi uprchlíky především mladí zdraví muži, podle něj například z údajů německé rozvědky vyplývá, že jich je asi osmdesát procent.

"Já jsem slyšel ještě vyšší procenta, ale budiž. Čili s tímto výrokem souhlasím, ale opakuji, není ojedinělý, říkají to téměř všichni, kdo té věci trochu rozumějí," dodal Zeman.

Zeman podle serveru cituje předsedu Spolkového úřadu pro ochranu ústavy Hanse-Georga Maassena, který skutečně hovoří až o 80 procentech, například ale statistiky Eurostatu z roku 2014 uvádějí, že muži mezi 18 a 34 lety tvořili z celkového množství jen přibližně 42 procent.

Česko jako tranzitní země

Zeman také znovu varoval před tím, že nakonec uprchlíci skončí v Česku.

"Německo veřejně prohlásilo, že bude vracet ekonomické migranty, tak je pochopitelně bude vracet do země, odkud přišli, což bude v tomto případě Česká republika, a pak je tady budeme mít," prohlásil.

"Realizace návratu neúspěšných žadatelů probíhá pouze do zemí původu těchto migrantů. Nikoliv do tranzitních zemí, včetně uváděné České republiky," vysvětluje Demagog.

Trojnásobné počty, varuje prezident

Kromě toho Zeman také nepravdivě stanovoval počty uprchlíků. "OSN odhaduje tu uprchlickou vlnu na dvojnásobnou příští rok. Evropská unie na summitu na Maltě dokonce na trojnásobnou,“ prohlásil.

Zpráva Úřadu vysokého komisaře OSN ale počítá se stejným počtem lidí.

Zeman se nepravdivě vyjadřoval také k otázce boje proti Islámskému státu. Uvedl například, že demokratická syrská opozice se skládá z Al-Káidy a dalších extremistických a islamistických skupin.

Ve dvou případech pak Zeman přisoudil premiéru Bohuslavu Sobotkovi (ČSSD) výrok o migraci nebo terorismu, který ovšem neřekl.

"Paříž nekritizovala"

Zeman se neubránil také kritice francouzského prezidenta Francoise Hollanda.

"Paříž byla poměrně dlouho, dokonce i po útoku na Charlie Hebdo, zdrženlivá vůči Islámskému státu. Prezident Hollande evidentně nepronášel žádné radikální antiislámské výroky, a přesto přišel masakr nevinných civilních obětí," dodal prezident.

Podle serveru to ale byla právě Francie, kdo od srpna 2014 zásoboval zbraněmi Kurdy bojující proti ISIS a o měsíc později se jako první připojila k americkým náletům, přestože Hollande skutečně nepronášel žádné "radikální antiislámské výroky", spíše se ve svých projevech snažil zabránit propuknutí antiislámských nálad.

Čínu pochválil

Prezident také v rámci nepravdivých výroků nezapomněl pochválit Čínu, která je podle něj největší ekonomikou světa.

Podle Demagoga ale z tabulek vytvořených na základě dat Mezinárodního měnového fondu za říjen 2015 vyplývá, že Čína v hodnotě HDP dle současných cen skončila až druhá.

Prezident naopak v pěti případech mluvil pravdu. Nemýlil se například v otázce Kurdů nebo sestřelení ruského letadla v Turecku.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

PSG vyhrál ve francouzské lize posedmé za sebou

Fotbalisté Paris Saint-Germain zvítězili v 9. kole francouzské ligy 3:0 v Nantes a po úvodních dvou porážkách v sezoně si připsali sedmou výhru za sebou. Úřadující mistři mají během vítězné šňůry skóre 23:1 a vedou tabulku o tři body před Lille, jež má k dobru nedělní utkání proti Lyonu.

Favorizované PSG se na hřišti patnáctého Nantes gólově prosadilo po přestávce. Skóre otevřel hned ve 47. minutě Ánder Herrera po přihrávce Kyliana Mbappého, jenž v 64. minutě zvýšil proměněným pokutovým kopem za faul na sebe. Výsledek pečetil dvě minuty před koncem po chybě domácí obrany Pablo Sarabia.

Nantes mělo šanci zkorigovat výsledek v 69. minutě díky pokutovému kopu, který ale Kaderu Bambovi chytil Keylor Navas.

před 4 hodinami

V USA odhlasovalo tři dny před volbami již přes 90 milionů lidí

Ve Spojených státech odevzdalo svůj hlas s předstihem před úterním termínem voleb již přes 90 milionů lidí. To je více než 65 procent počtu volebních lístků, které se dohromady sešly ve volbách před čtyřmi lety, napsala agentura Reuters. Uchazeči se snaží využít poslední dny kampaně k boji o poslední nerozhodnuté voliče v klíčových státech. Na veřejnosti v sobotu kromě nich a jejich viceprezidentských kandidátů vystoupila například i první dáma Melania Trumpová či bývalý prezident Barack Obama.

Zdroj: ČTK
Další zprávy