Zeman se na Primě často pletl, vymýšlel si výroky o uprchlících i Islámském státu

Domácí Domácí
2. 12. 2015 16:45
Prezident Zeman devětkrát pronesl nepravdivý výrok v pořadu Partie televize Prima. Nepravdy se týkaly především uprchlíků nebo Islámského státu, zjistil server Demagog.cz. Zeman tak například prohlásil, že překročení hranic je trestný čin. Sedmkrát pak pronesl zavádějící výrok, pravdu měl naopak jen v pěti případech.
Miloš Zeman.
Miloš Zeman. | Foto: ČTK

Praha - Prezident Miloš Zeman v diskusním pořadu televize Prima devětkrát nemluvil pravdu a v sedmi případech byla jeho odpověď zavádějící. Nepravdy se týkaly především uprchlíků nebo Islámského státu.

Pravdu měl prezident naopak jen v pěti případech. Vyplývá to z rozboru, který provedl server Demagog.cz. Zeman vystoupil v pořadu Partie 29. listopadu.

Mladí a zdraví muži

Tématem, ve kterém se prezident nejčastěji mýlil, byli uprchlíci. Zeman tak například prohlásil, že překročení hranic je trestný čin. Jak ovšem upozorňuje Demagog, jedná se pouze o přestupek, za který může člověk dostat pokutu do výše 10 000 korun.

Prezident také zopakoval, že podle něj jsou mezi uprchlíky především mladí zdraví muži, podle něj například z údajů německé rozvědky vyplývá, že jich je asi osmdesát procent.

"Já jsem slyšel ještě vyšší procenta, ale budiž. Čili s tímto výrokem souhlasím, ale opakuji, není ojedinělý, říkají to téměř všichni, kdo té věci trochu rozumějí," dodal Zeman.

Zeman podle serveru cituje předsedu Spolkového úřadu pro ochranu ústavy Hanse-Georga Maassena, který skutečně hovoří až o 80 procentech, například ale statistiky Eurostatu z roku 2014 uvádějí, že muži mezi 18 a 34 lety tvořili z celkového množství jen přibližně 42 procent.

Česko jako tranzitní země

Zeman také znovu varoval před tím, že nakonec uprchlíci skončí v Česku.

"Německo veřejně prohlásilo, že bude vracet ekonomické migranty, tak je pochopitelně bude vracet do země, odkud přišli, což bude v tomto případě Česká republika, a pak je tady budeme mít," prohlásil.

"Realizace návratu neúspěšných žadatelů probíhá pouze do zemí původu těchto migrantů. Nikoliv do tranzitních zemí, včetně uváděné České republiky," vysvětluje Demagog.

Trojnásobné počty, varuje prezident

Kromě toho Zeman také nepravdivě stanovoval počty uprchlíků. "OSN odhaduje tu uprchlickou vlnu na dvojnásobnou příští rok. Evropská unie na summitu na Maltě dokonce na trojnásobnou,“ prohlásil.

Zpráva Úřadu vysokého komisaře OSN ale počítá se stejným počtem lidí.

Zeman se nepravdivě vyjadřoval také k otázce boje proti Islámskému státu. Uvedl například, že demokratická syrská opozice se skládá z Al-Káidy a dalších extremistických a islamistických skupin.

Ve dvou případech pak Zeman přisoudil premiéru Bohuslavu Sobotkovi (ČSSD) výrok o migraci nebo terorismu, který ovšem neřekl.

"Paříž nekritizovala"

Zeman se neubránil také kritice francouzského prezidenta Francoise Hollanda.

"Paříž byla poměrně dlouho, dokonce i po útoku na Charlie Hebdo, zdrženlivá vůči Islámskému státu. Prezident Hollande evidentně nepronášel žádné radikální antiislámské výroky, a přesto přišel masakr nevinných civilních obětí," dodal prezident.

Podle serveru to ale byla právě Francie, kdo od srpna 2014 zásoboval zbraněmi Kurdy bojující proti ISIS a o měsíc později se jako první připojila k americkým náletům, přestože Hollande skutečně nepronášel žádné "radikální antiislámské výroky", spíše se ve svých projevech snažil zabránit propuknutí antiislámských nálad.

Čínu pochválil

Prezident také v rámci nepravdivých výroků nezapomněl pochválit Čínu, která je podle něj největší ekonomikou světa.

Podle Demagoga ale z tabulek vytvořených na základě dat Mezinárodního měnového fondu za říjen 2015 vyplývá, že Čína v hodnotě HDP dle současných cen skončila až druhá.

Prezident naopak v pěti případech mluvil pravdu. Nemýlil se například v otázce Kurdů nebo sestřelení ruského letadla v Turecku.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Manželé Kottovi z kauzy Rath nastoupili do vězení

Manželé Petr a Kateřina Kottovi nastoupili do vězení, kde si bude každý z nich odpykávat šestiletý trest za ovlivňování tendrů Středočeského kraje. ČTK to řekl důvěryhodný zdroj. Někdejší poslanec za ODS a bývalá ředitelka kladenské nemocnice podle rozsudku zmanipulovali zakázky na rekonstrukci zámku Buštěhrad a hostivického gymnázia, přijali na úplatcích téměř 17 milionů korun a sedm milionů předali tehdejšímu hejtmanovi Davidu Rathovi (dříve ČSSD).

Další zprávy